Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega8 - sterowanie fotoogniwem

slawcioo88 22 Oct 2015 16:44 1941 16
Automation24
  • #1
    slawcioo88
    Level 21  
    Założenie jest takie że atmega mierzy napięcie i prąd z ogniwa a także steruje poprzez pwm ładując akumulator, i chodzi o to żeby pwm był dobierany tak aby panel był odciążony w punkcie mocy maksymalnej. Problem polega na tym że napięcia i prąd trochę skacze co powoduje że nie można znaleźć tego punktu. Algorytm jest taki że zwiększamy wypełnienie i mierzymy czy iloczyn prądu i napięcia się zwiększył czy nie, jeśli współczynnik został zwiększony i zwiększa się moc to zwiększamy dalej wypełnienie, jeśli moc spadła zmniejszamy wypełnienie. Jeśli wypełnienie zostało zmniejszone a moc wzrosła to nadal zmniejszamy a jeśli spadła to to zwiększamy i wracamy do początku.
    Czy to dobry tok rozumowania?
    próbowałem dodawać w warunkach jeszcze napięcie co nie wiele dawało, moc próbuję mierzyć jako średnią moc z kilku pomiarów to też nie wiele daje.
    Całość zamontowana puki co na płytce stykowej i to może mieć wpływ na skoki napięć, ale myślę że po stworzeniu płytki i tak jakieś skoki napięć będą i będzie uniemożliwiać szybkie i prawidłowe znalezienie i śledzenie punktu.
    Więc moje pytanie jest czy jakoś można zoptymalizować algorytm aby lepiej to działało?
  • Automation24
  • #2
    and_rog
    Level 23  
    Mam taki układ, ale na S7-1200. tylko że nie ładuje akumulatora, tylko mierzy moc (zrzuca moc na grzałki wody).
    Sprawa z fotoogniwami jest taka: każde urządzenie oddaje moc maksymalną wtedy, gdy Robc=Rwew. Zależnie od słońca, Rwew fotoogniwa zmienia się, i trzeba przełączać obciązenie, aby uzyskac najbardziej optymalny odbiór mocy. Ja to robię prosto: jeśli napięcie z baterii > napięcia znamionowego, to oznacza, że trzeba dołączyć większe obciążenie. Jeśli napięcie spadło poniżej znamionowego, to obciążenie trzeba zredukować.
  • #3
    Anonymous
    Level 1  
  • Automation24
  • #4
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Marek_Skalski wrote:
    Algorytm MPPT w połączeniu z ogniwami fotoogniwami, jak każda aplikacja konwersji mocy, wymaga dość dużo mocy obliczeniowej, szybkich i dokładnych ADC, szybkich PWM. Atmega 8 kompletnie się do tego nie nadaje, chociaż ma ADC i PWM. Ogólnie Atmel nie ma układów do takich zadań.


    Chyba nie jest tak źle, rozwiązanie dla ATMega2560:
    http://blog.atmel.com/2014/06/06/atmega2560-powers-ups-solar-controller%E2%80%A8%E2%80%A8/
    Przypuszczam, że na podstawie wskazanych przez ciebie materiałów, można przenieść rozwiązanie microchipa na praktycznie dowolny MCU.
  • #5
    jnk0le
    Level 18  
    Akurat xmegi bardziej się do tego nadają, ale nawet na atmedze 8 można uzyskać wyższą sprawność niż na "dedykowanych" chińskich rozwiązaniach.
  • #6
    slawcioo88
    Level 21  
    A jak najlepiej rozwiązać pomiar prądu żeby był w miarę dokładny? Jakieś układy dedykowane do tego? W tej chwili mierzę spadek na rezystorze 0,1ohma i wzmacniam 10x wzmacniaczem lm358 ale niezbyt to dokładne.
  • #7
    Anonymous
    Level 1  
  • #8
    slawcioo88
    Level 21  
    Prąd do 3A nawet 2,5A w chcwili obecnej minimalny pomiar coś koło 20mA dobrze by było mniej. napięcie mam do 24V na rezystorach jest znośnie, temperatura pokojowa. Prąd mierze na masie, spadek jest ujemny więc wzmacniany jest wzmacniaczem odwracającym. Najlepiej jak by było na plusie chodź nie koniecznie.
  • #9
    jnk0le
    Level 18  
    Najlepiej od razu przesiądź się na xmegę z 12 bitowym adc, jeśli nie masz zamiaru używać zewnętrznych przetworników/sensorów.

    Jeszcze pozostaje kwestia przetwornic (szczególnie diy z pwm od atmegi), przez które możesz mieć niezłe tętnienia prądu na rezystorze.
  • #10
    Anonymous
    Level 1  
  • #11
    jnk0le
    Level 18  
    Marek_Skalski wrote:

    Z tego co się orientuję, PWM polega na cyklicznym włączaniu i wyłączaniu przepływu prądu w obwodzie. Jeżeli do pomiaru prądu używasz rezystora pomiarowego, szeregowego (shunt), to prąd płynący przez ten rezystor ma charakter tętniący. Co więcej, napięcie mierzone na zaciskach tego rezystora również będzie tętniło, proporcjonalnie do prądu, z taką samą częstotliwością i fazą. Jest to efekt pożądany w tym układzie. A teraz wytłumacz, proszę, co miałeś na myśli pisząc cytowany wyżej fragment? Brzmi to tak, jakby tętnienia prądu na rezystorze pomiarowym były jakąś wadą, a przecież są wręcz wymagane.


    Stopień mppt sterowany z atmegi - niska częstotliwość pwm, słabe filtrowanie, nie najlepsze dławiki. Jak w takiej sytuacji mamy liczyć RMS na oporniku naszym biednym adc w atmedze? (V+ do algorytmu mppt również trzeba mierzyć)

    Marek_Skalski wrote:

    Najpierw trzeba przygotować sygnał pomiarowy, a nie szukać ADC o większej rozdzielczości, która tutaj wcale nie jest potrzebna. Gdybyś znał choć trochę teorię sterowania i przetwarzania sygnałów, to wiedziałbyś, że w takiej aplikacji 10-bitowy ADC to już duża przesada. To nie ADC zapewnia dokładność regulacji, sprawność procesu i szybkość odpowiedzi na skok prądowy, tylko algorytm sterowania, korzystający w niewielkim stopniu z sygnału "prad chwilowy ogniwa".

    Oczywistym jest fakt że tego typu układy nigdy nie dorównają rozwiązaniom dedykowanym (poza chińskimi mppt na lm7812).
    Takie rozwiązania mają bardziej walory edukacyjne niż komercyjne.


    Marek_Skalski wrote:

    Poza tym ADC w Xmega to już od dawna znany obiekt kpin i drwin oraz przyczyna bezsennych nocy wielu ludzi.

    Mógłbyś podać jakieś konkretne linki ?
  • #12
    slawcioo88
    Level 21  
    Schemat wygląda mniej więcej tak: Atmega8 - sterowanie fotoogniwem
  • #13
    Anonymous
    Level 1  
  • #14
    slawcioo88
    Level 21  
    Gdzie przez internet można kupić te ts1100?
    Jak do przetwornicy buck dobrać cewkę? I jeszcze chyba kondensator do tego tak?
  • #15
    Anonymous
    Level 1  
  • #16
    slawcioo88
    Level 21  
    Przy małych ilościach nie opłaca się kupować tam, czy nie ma ktoś może w Polsce do sprzedania? Chętnie bym odkupił i po testował.
  • #17
    robiw
    Level 26  
    Do dokładnego pomiaru prądu możesz użyć specjalizowanych układów typu Current Monitor od Analoga lub TI. Dodatkowo posiadają inne, unikalne funkcje jak Overcurrent czy overpower alarm itp. Zobacz sobie projekt powerBank z jednej z ostatnich EP. robiw