Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie diod Power LED źródłem stało prądowym

22 Paź 2015 18:42 2229 22
 • Poziom 9  
  Cześć, mam następujący problem. Zbudowałem belkę oświetleniową z diod Power LED (napięcie wg koloru i prądem 350mA) Zachęcony łatwością podłączenia zestawu użyłem do zasilenia mojej lampy tzn Drivera tj. Zasilacza stało prądowego generującym na wyjściu 350mA natężenia i napięcie w zakresie 80-130V. W szeregu podłączone są diody o łącznym napięciu około 100V więc zasilacz nie jest przeciążony. Problem jest taki że 350mA to maksymalne natężenie jakie wytrzymują te diody i co kilka dni któraś przestaje świecić i przerywa obwód. Moje pytanie brzmi, w jaki sposób mogę zmniejszyć generowany prąd na wyjściu zasilacza tak żeby otrzymać np. 300mA. Wiem że mogę utworzyć połączenie równoległe z diod ale wtedy prąd będzie równy 175mA co mnie nie urządza. Ktoś może poradzić mi jakiś patent poza zmianą zasilania?
 • Poziom 25  
  Czy napięcia na diodach są sobie równe i nie przekraczają dopuszczalnych? Jaki jest prąd płynący przez diody, zmierzony amperomierzem? Narysuj schemat z wynikami pomiarów. Nie można dopuścić do przekroczenia maksymalnej mocy traconej na diodach.
 • Poziom 21  
  Dwie opcje:
  1. Rozebrać zasilacz, powinien mieć gdzieś regulator prądu. Odszukać (potencjometr), przekręcić, sprawdzić prąd.
  2. Gdy nie da się rozebrac zasilacza: zmierzyć napięcie, jakie daje, obliczyć i dołożyć na zewnątrz rezystor pobierający 50mA. Odciąży to diody. Ten rezystor to może być cokolwiek, np. żarówka od samochodu, itp.
 • Poziom 9  
  Diody w tym szeregu są różne, 3.6V "super zimna" 3.2V "zimna" czerwona 2.2V i niebieska 3.2V. Sumarycznie jest tego 105,8V (logicznie domyślam się że powinny największy wycisk dostać czerwone ale te trzymają się dobrze). Napięcie mierzone zwykłym multimetrem wahało się od 105 do 106V. Prąd trzymał równiutkie 350mA. Schemat jest według mnie zbędny ponieważ jest to zwykły szereg, plus zasilacza do anody pierwszej diody potem z minusa pierwszej do plusa kolejnej aż do katody ostatniej diody podłączonej do minusa. Wydaje mi się że najzwyczajniej pracują w 100% swojej mocy a biorąc pod uwagę ich daleko azjatyckie pochodzenie i cenę za wiele od nich wymagać nie mogę. Dlatego wpadłem na pomysł zmniejszenia natężenia prądu na wyjściu.

  Do porady kolegi and_rog, ten rezystor ma być równolegle z szeregiem diod?Jestem z tego zielony teoretyczne opisy znam ale praktyczne liczenie kuleje, dobrze to liczę? 105V/0.05A=2100 Ohm >100V*0.05A=5W Czyli trzeba dołożyć rezystor 2100 Ohm o mocy >5W?
 • Poziom 34  
  Może pytanie od innej strony, czy zapewniasz odpowiednie chłodzenie diodom, czy radiator jest odpowiednio duży, jaką ma temperaturę? Może one ,,padają od przegrzania a nie od prądu?
 • Poziom 9  
  Chłodzenie jest wystarczające, przyklejone są do profilu aluminiowego na pastę termoprzewodzącą z odrobiną kropelki żeby się trzymały, cały profil jest wentylowany, po kilku godzinach pracy można śmiało dotykać diod i radiatora. Nie ma też dostępu do wilgoci, styki posmarowane są sylikonem.
 • Poziom 14  
  Jeżeli chłodzenie jest w porządku, to może spróbuj ograniczyć prąd do 300 mA chociażby takim prostym ogranicznikiem. Wartość rezystora R2 = 0,7V/300mA. Zasilanie diod Power LED źródłem stało prądowym
 • Poziom 9  
  Montaż będzie prosty ale co z parametrami tych dwóch tranzystorów i R1 (R2 wychodzi mi 2.1 Ohm) ?
 • Poziom 14  
  Wartość R1 należy dobrać w zależności od tranzystora T2, tak aby po włączeniu napięcia zasilania, tranzystor ten wszedł w przewodzenie(kOhm). T2 napewno wysokonapieciowy, no i musi wytrzymać 300 mA ciągle, stąd napewno bedzie się grzał, wymagany radiator. R2 już masz ok. 2,1 Ohm.
 • Poziom 9  
  Rozumiem, o ile coś mi świta jak to działa tak nie podejmę się robienia tego na czuja, jak taki układ się nazywa żebym mógł doczytać o tym?
 • Poziom 29  
  xdaro83x napisał:
  Źródło prądowe

  Źródło stałoprądowe
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  Zapomnij o smarowaniu silikonem jakichkolwiek styków.
  Silikon, zawiera kwas octowy. Dopóki nie zwiąże, nie podawaj żadnego napięcia.
 • Poziom 9  
  Jeden z Was zaproponował rozebranie zasilacza i poszukanie potencjometra, owego nie zastałem na płytce ale jest dosyć dostępna do lutowania. Da się jakoś rozszyfrować co musiałbym zmienić żeby przerobić go na 300mA? Zasilanie diod Power LED źródłem stało prądowym Zasilanie diod Power LED źródłem stało prądowym
 • Poziom 9  
  Witam,
  podepnę się do tematu ponieważ zostałem zmuszony zrobić podobna lampę do akwarium.
  Mam problem z dobraniem zasilacza. Może mi ktoś wyjaśnić jak dobrać zasilacz do 46 power ledów 1W 350mA (kolory czerwony ,biały zimny i niebieski - wiadomo że maja różne V).
  Dodatkowo chcę zrobić 2 włączniki żebym mógł w jakiś sposób sterować tym światłem. Czy jak zrobię 2 szeregi np po 23 diody to mogą być one podpięte pod jeden zasilacz??
  Jaki użyć zasilacz??? wyczytałem na forum że jak użyje stałoprądowy to nie będę musiał używać oporników itp.
  Czy muszę użyć jakiś driver led itp??
  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  Langu napisał:
  Jeden z Was zaproponował rozebranie zasilacza i poszukanie potencjometra, owego nie zastałem na płytce ale jest dosyć dostępna do lutowania. Da się jakoś rozszyfrować co musiałbym zmienić żeby przerobić go na 300mA?
  Zamieść lepsze i wyraźniejsze zdjęcia, bo wygląda mi to na mały kant :).
 • Poziom 9  
  2 dni wisiało nikt nie odpowiedział ;) Dziś zmontowałem z rezystorem bo długo już by bez światła nie pociągnęło a tu proszę ktoś chce dokładniejsze zdjęcia :D Zrobię jutro porządne fotki, jaki wałek masz na myśli?
  @Piter23b Mój cały temat wyszedł z tego że mam driver 350mA, diody przy nim są cały czas w pełnym obciążeniu więc szybko padają. Kup drivery 300mA i będzie w porządku, jak chcesz zapalać nie wszystko na raz to kupujesz kilka driverów.
 • Poziom 43  
  Langu napisał:
  jaki wałek masz na myśli?
  Taki, że tam chyba to źródło prądowe to jest jeden rezystor (R20) :) jak w taśmach LED na 12V.
 • Poziom 9  
  Freddy napisał:
  Zamieść lepsze i wyraźniejsze zdjęcia, bo wygląda mi to na mały kant :).


  A więc wrzucam dokładniejsze zdjęcia, pod radiatorem jest jakiś tranzystor nie jestem w stanie powiedzieć jaki.
 • Poziom 43  
  Pod radiatorem może być układ scalony. Wartałoby sprawdzić, ułatwiłoby to dalsze rozważania.
 • Poziom 40  
  Pod radiatorem jest tranzystor mocy dla tej przetwornicy strony pierwotnej; jest (?) pomiar po stronie pierwotnej prądu (dwa rezystory SMD) przy wyprowadzeniu transformatora; nie ma tam też kontroli napięcia wyjściowego (transoptor)

  Zrób zdjęcie opakowania tego drivera (co tam jest napisane na nim)
 • Poziom 43  
  Ciekawa sprawa, dlaczego na pytanie do autora w stylu "zobacz co tam jest ..." odpowiadają wszyscy, tylko nie autor :D.
  Wszyscy doskonale znają odpowiedź, lepiej nawet niż autor. Ciekawa sprawa.

  Langu :arrow: zrób dokładne, wyraźne zdjęcie całej płytki drukowanej od strony druku .