Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EPSON STYLUS D92 - Przestała drukować świecą kontrolki

Piotrix 22 Oct 2015 18:56 1377 22
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Piotrix
  Level 13  
  Cześć :) mam pytanie na temat EPSON STYLUS D92 , nagle przestała mi drukować , wygląda jakby na sprawną ,głowice się w środku przemieszczają po włączeniu też wydaje dźwięki , ale nie chce drukować na obudowie są 2 diody , jedna świeci na zielono a droga zaczęła świecić na czerwono, słyszałem o Epsonach że mają te głowice piszące wbudowane w drukarkę na stałe , czy to może być przyczyną zapchały się czy coś da się coś z tym zrobić samemu ?, czy to już z nią koniec?... Pozdro.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  konmaj
  Printers specialist
  Jaki komunikat podaje monitor stanu w opcjach drukarki na komputerze?
 • #3
  Piotrix
  Level 13  
  O ten komunikat chodzi ? , wymieniałem tusze na inny komplet ale nic to nie daje , także testowałem na innym kompie, czytałem o tym liczniku wydruku to może być to ?, da się to jakoś zrestartować czy coś…

  EPSON STYLUS D92 - Przestała drukować świecą kontrolki
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  konmaj
  Printers specialist
  Żadne resetowanie nic tu nie da - drukarka po prostu nie rozpoznaje żółtego tuszu, a skoro wymiana nic nie pomaga, jest uszkodzona karetka. To bolączka wielu modeli tej firmy: styki od tuszy w karetce są skomplikowane i wrażliwe na zabrudzenia czy też uszkodzenia...
 • #5
  Piotrix
  Level 13  
  Czyli co to awaria sprzętowa , samodzielna naprawa odpada ?, , serwis pewnie się nie opłaca to już Koniec z nią ??...
 • #6
  konmaj
  Printers specialist
  Tak, serwis z pewnością nieopłacalny, a jeśli sam nie znasz się przynajmniej częściowo na naprawie drukarek, to nic nie zrobisz.
 • #8
  konmaj
  Printers specialist
  To nie ma nic wspólnego - bo defekt najprawdopodobniej jest w samej drukarce.
 • #9
  Piotrix
  Level 13  
  Czyli jak wymiana karetki by pomogła ? można ją wymienić /dokupić?...
 • #10
  konmaj
  Printers specialist
  Niekoniecznie wymiana - może wystarczyłoby tylko dokładne czyszczenie, albo też wymiana drobniejszych elementów.
 • #11
  Piotrix
  Level 13  
  Aha mogę przeczyścić spróbować np. spirytusem starczy i sprężone powietrze pędzelkiem, a te drobniejsze elementy czyli co?. Bo pewnie żadnej instrukcji jak to zrobić nie ma :)
 • #12
  konmaj
  Printers specialist
  Możesz spróbować przeczyścić tak, jak napisałeś, a te drobne elementy, to np. takie 4 (do każdego koloru jedna) kosteczki ze stykami, które są zamocowane z przodu karetki.
 • #13
  Piotrix
  Level 13  
  Drukarkę rozebrałem i wyczyściłem benzyną ekstrakcyjną dodatkowo ,bo za bardzo brudna była w środku a szkoda cennego spirytusu hehe :), te gąbki/pochłaniacze były bardzo nasiąknięte aż trochę tuszu pływały, wyczyściłem ile mogłem i się trochę jej przyjrzałem ale nic specjalnego nie widziałem ,na razie się suszy potem poskładam, i co należy z tymi kosteczkami zrobić? , wymienić ?,przeczyścić styki…

  ps. Masakra :( ile ona tuszu marnuje , każda tak marnuje tusz? Innych producentów/ modele też tak mają ….
 • #14
  konmaj
  Printers specialist
  Jeżeli wyjąłeś te kosteczki i ich wyczyszczenie nic nie pomaga, to spróbuj zamienić je miejscami i sprawdź, z którym wtedy tuszem sygnalizuje problem.
 • #15
  Piotrix
  Level 13  
  Poskładałem drukarkę po wyczyszczeniu , i nic to nie dało nadal nie chce drukować , za to oprócz tamtego komunikatu zaczął się pojawiać drugi że wszystkich kartridży z tuszem nie wykrywa ,błąd drukarki ,. nie wiem o jakie kosteczki chodzi ,czy o te styki w karetce ? co się stykają na kartridżach , bo tak to innych kosteczek nie widzę do karetki idą trzy małe taśmy ale nawet nie widać gdzie wpięte są wchodzą w karetkę .

  EPSON STYLUS D92 - Przestała drukować świecą kontrolki

  EPSON STYLUS D92 - Przestała drukować świecą kontrolki
 • #16
  konmaj
  Printers specialist
  W tej i wielu drukarkach tej firmy komunikacja między czipami na kartridżach a płytą główną wygląda następująco: styki, które łączą się z czipami, są jednymi końcówkami cienkich blaszek przypominających druciki, a te z kolei są osadzone w takich prostokątnych kawałkach plastiku (dlatego nazywam je kosteczkami) po jednym na każdy kolor z identyczną kombinacją końcówek z drugiej strony, przylegających do styków na podłużnej płytce z obwodami znajdującej się między 2 ściankami w przodzie karetki. Ta płytka natomiast ma na jednym końcu gniazdo taśmy, która jest odnogą tej szerokiej taśmy prowadzącej do płyty głównej (druga szersza odnoga jest połączona do głowicy, chyba jest jeszcze jedna wąska podłączona do czujnika enkodera z tyłu karetki, ale nie jestem pewny). Wracając do "kosteczek", to są one osadzone w przodzie karetki od wewnątrz i każda z nich jest podtrzymywana na miejscu przez 2 plastikowe zaczepy wystające z obudowy karetki - po wyjęciu tuszy trzeba delikatnie (łatwo je ułamać) odchylić te zaczepy i po pociągnięciu jej do góry kosteczka powinna wyjść. A te druciki ze stykami są dość delikatne i dlatego podatne na odkształcenie (czasem nawet pękają) bądź zabrudzenie (np. resztkami atramentu po drukowaniu), co często powoduje problemy z wykrywaniem/identyfikacją tuszy. Poczytaj też ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2202975.html - zamieściłem tam także zdjęcie tych kosteczek zamontowanych w karetce.
 • #17
  Piotrix
  Level 13  
  Dzięki za linka teraz już wiem o co chodzi faktycznie są te kosteczki ze stykami identyczne jak na tamtym zdjęciu , nawet łatwo mi wyszły , były czyste , ta kostka od żółtego widać jakby jeden z pinów był zapadnięta do środka plastikowej kosteczki luźno w nim się ruszała , trochę ją poprawiłem podgiąłem ale to wszystko wygląda tak wątle ,delikatnie że się bałem żeby tego nie zniszczyć , po złożeniu nic nowego te same komunikaty lub o jakiś obcych ciałach w środku ale nie ma nic w środku , lub całkiem nie wykrywa wszystkich kartridże z tuszem , test dyszy , czy czyszczenia głowic też się nie da wykonać wyskakuje taki błąd i Koniec nie będzie drukować.

  EPSON STYLUS D92 - Przestała drukować świecą kontrolki
 • #18
  konmaj
  Printers specialist
  Na monitorze stanu widać, że wszystkie tusze są wykrywane prawidłowo, ale występuje jakiś błąd mechaniczny - co do tych obcych ciał w środku, to może karetka opornie się przesuwa i trzeba by było nasmarować prowadnicę?
 • #19
  Piotrix
  Level 13  
  Tą metalową prowadnice po której jeździ ? są nawet ślady , posmarowałem trochę ale wydaje mi się że chodzi jak zawsze ,zawsze była głośna nic specjalnego nie widać w środku . teraz cały czas miga czerwona dioda, papieru nie w ciąga jak daję np., czyszczenie głowic/ druku to na tym staje ….

  EPSON STYLUS D92 - Przestała drukować świecą kontrolki
 • Helpful post
  #20
  konmaj
  Printers specialist
  Więcej pomysłów już nie mam. Być może drukarka jest zużyta mechanicznie i pomoże jedynie wymiana niektórych części...
 • #21
  Piotrix
  Level 13  
  Aha dzięki za pomoc :) , może jej nie naprawię :( ale wiele się już dowiedziałem na przyszłość …

  Nie wiem czy tutaj mogę podpytać o nową jaką byś radził czy szukać w innym temacie ,

  Bardzo mi się ten system podoba , nie wież można go spokojnie zastosować do każdej drukarki czy ma to jakie swoje wady ? i zalety ciekaw tego jestem…
  http://www.inksystem.pl/ciss/epson/
 • #22
  konmaj
  Printers specialist
  Szczerze mówiąc, z CISSem mam niewielkie doświadczenie, więc trudno mi coś doradzać. Podobnie z nowymi, aktualnie sprzedawanymi w sklepach drukarkami.
 • #23
  rys57
  Moderator
  Temat świecących kontrolek został wyczerpany. Gdyby ktoś chciał coś konkretnego dopisać proszę o PW.
  Tymczasem zamykam.