Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED w szafie - załączanie za pomocą kontaktronu i tranzystora

szafran81 22 Paź 2015 19:33 5256 68
  • #1 22 Paź 2015 19:33
    szafran81
    Poziom 9  

Witam,

Jestem w trakcie rozmyślań nad oświetleniem LED do szaf w domu. Ogólnie większość już wiem. Tylko potrzebuję pomocy przy układzie, który będzie to oświetlenie załączał po otwarciu drzwi (i oczywiście wyłączał po ich zamknięciu).

Na szybko w pracy naskrobałem coś takiego:
    K1 i K2 to kontaktrony NC
    L.LED to listwy LEDowe

Czy to w ogóle będzie działać? Z elektroniki jestem lekko mówiąc kiepski i jest to zlepa z kilku rzeczy które znalazłem na necie.

Jeśli to możliwe to proszę o poprawki oraz o propozycje jakich tranzystorów użyć dla obu wersji obciążenia (V1 5-6A oraz V2 1-1,5A). Układy będą zamknięte w obudowach, a te w szafach, także dobrze by było żeby się to jak najmniej grzało i żeby nie trzeba było co miesiąc tego rozbierać i wymieniać elementów.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

0 29
  • Relpol
  • #2 22 Paź 2015 19:45
    sosarek

Poziom 43  

Nie prościej założyć jakiś włącznik krańcowy?

0
  • #3 22 Paź 2015 19:49
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

sosarek napisał:
    Nie prościej założyć jakiś włącznik krańcowy?
    Dokładnie. Krańcówki będą najlepszym i najprostszym rozwiązaniem.

0
  • #4 22 Paź 2015 19:55
    szafran81
    Poziom 9  

Oczywiście, że prościej - i to dużo.
    Nie ma możliwości zamontowania krańcówki (prowadzenie kabli, rozmiary krańcówek, konstrukcja drzwi przesuwnych itp) - spędziłem kilka dni na szukaniu odpowiedniej krańcówki i nie jestem w stanie nic zmieścić. A jak już jest na tyle mała żeby się zmieścić to znowu problem ze zbyt krótkim wysięgiem dźwigienki, lub np tym co się stanie jak drugie drzwi z danej pary (po 2 drzwi w każdym kanale) najadą na dźwigienkę od "złej strony".
    Doszedłem do wniosku że prościej będzie zrobić do tego układy niż przerabiać całą konstrukcję szaf.

0
  • #5 22 Paź 2015 20:04
    sosarek

Poziom 43  

To coś kiepsko szukasz, ponieważ jest tego zatrzęsienie na rynku, przykładowo

0
  • #6 22 Paź 2015 20:11
    szafran81
    Poziom 9  

Tak. Wiem. Nie szukam kiepsko. To jedna z pierwszych jakie wypluwa Google. Napisałem wyżej że nie da rady.
    Czy możemy już porzucić temat krańcówek - jakby pasowały bez dużych przeróbek to już bym je założył.

Czy ktoś że znających na elektronice może pomóc?

0
  • #7 22 Paź 2015 20:12
    sosarek

Poziom 43  

Po co te tranzystory, możesz użyć kontaktronów ze stykami NO/NC - wtedy odpada dodatkowe kombinowanie.

0
  • Relpol
  • #8 22 Paź 2015 20:13
    szafran81
    Poziom 9  

A jak chcesz kontaktronem przełączyć 6A?

2
  • #9 22 Paź 2015 20:16
    sosarek

Poziom 43  

Dlaczego nie chcesz sterować masą zasilania? A 6A to przy 12VDC 72W poboru - skąd żeś to wytrzasnął, jakiej długości listwy?

0
  • #10 22 Paź 2015 20:21
    szafran81
    Poziom 9  

Nie wydaje mi się to istotne w kwestii zadanego pytania.
    Ale niech będzie. W sumie mam do wysterowania prawie 40m tego o łącznej mocy ponad 400W (zamówione listwy mają ~12W/m) w 12 przegrodach w szafach. Gdzie moc w największej przegrodzie to będzie 56W - co daje prawie 5A + zapas to 6A.

0
  • #11 22 Paź 2015 20:24
    sosarek

Poziom 43  

Ok, trochę tego dużo, ale zrobione z głową będzie działać.
    Napisałem Ci jakich kontaktronów możesz użyć by zminimalizować ilość urządzeń i połączeń, prócz tego posiadają zaciski śrubowe i zamykaną obudowę, więc wyglądają estetyczniej.

0
  • #12 22 Paź 2015 20:32
    szafran81
    Poziom 9  

Kontaktrony standardowo przełączają prądy rzędów mA.
    A te co mają kilka A zwiększą koszty przynajmniej dwukrotnie (w tme takie na 5A to >100 PLN za szt - a potrzebuję tego 12 szt) i do tego są dużo za duże.

1
  • #13 22 Paź 2015 20:42
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Jak sam przyznałeś jesteś z elektroniki kiepski to lepiej stosować najprostsze rozwiązania albo gotowe.
    Więc albo tak jak koledzy wcześniej sugerowali przez kontaktron i do tego niech załącza przez tranzystor przekaźnik jeśli masz tak duże obciążenie...albo też
    w sprzedaży są dostępne gotowe sterowniki do obsługi mając często dodatkowe funkcje.

0
  • #14 22 Paź 2015 20:43
    JaroPC
    Poziom 16  

Można by to sterować przekaźnikami. Dobrze dobrany posłuży wiele lat i nic się nie będzie grzać. Ewentualnie kondensator do kontaktrona dodać żeby nie iskrzyło przy rozłączaniu i tranzystor zbędny.

0
  • #15 22 Paź 2015 20:57
    szafran81
    Poziom 9  

Przekaźniki odrzuciłem bo układy będą montowane na konstrukcji szafy a nie chce przy każdym otwarciu dziecka budzić (tak, wiem jak brzmi przekaźnik podczas pracy zamontowany pośrednio do płyty).

Dodatkowe funkcje mi niepotrzebne, jak i sterowniki obsługujące do np 32W i działające optycznie (nie wyobrażam sobie robić coś na górnej półce jak mi przy każdym ruchu ręka będzie migać światło).

Panowie czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie czy układ będzie działał? A jeśli nie to co w nim zmienić?

0
  • #16 22 Paź 2015 21:10
    zmyslonyy
    Poziom 26  

A więc układ Ci się nie będzie rozłączał dopóki bramka MOSFET-a Ci się nie rozładuje...

Do tego nie trzeba styczników tylko przekaźniki a to znaczy, że otwarcie skrzydła szafy będzie głośniejsze niż zmiana położenia przekaźnika. Kolego cudujesz a masz o tym rzeczywiście mgliste pojęcie.

0
  • #17 22 Paź 2015 21:31
    szafran81
    Poziom 9  

W końcu jakieś informacje.

I nie będzie głośniejsze otwarcie drzwi niż trzask przekaźnika wzmocniony przez płytę.

Czemu każdy próbuje mi wcisnąć coś czego nie chce zamiast podać konkretne info na podany w pierwszym poście temat? Tak ciężko zrozumieć że ktoś już poświęcił dużo czasu na szukanie i rozważenie (w sumie około tygodnia) problemu i znalazł idealne rozwiązanie tylko chciał pomocy w jego wykonaniu? Rozumiem że nie każdemu chce się myśleć i pomagać. Ale przynajmniej nie traćcie swojego i mojego czasu pisząc cały czas o czymś o czym nawet nie wspomniałem. Jedyne o co prosiłem to sprawdzenie czy zadziała oraz o propozycje tranzystorów.

Kolega zmyslonyy się trochę wysilił i napisał że jest błąd. Rozwiązania nie podał, ale dobre i to (podejrzewam że R100k między bramą a masą rozwiąże ten problem). Za co mu dziękuję. Ale nie musiał przy tym obrażać, bo ani nie ma pojęcia z jaką głośnością przesuwają się u mnie drzwi, ani też jak widać jaki będzie efekt przełączania przekaźnika w obudowie z tworzywa przykręconej do środkowej ściany dużego pudła rezonansowego (jakim jest szafa zrobiona z płyt).

0
  • #18 22 Paź 2015 21:44
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Nie wiem jakie Ty widziałeś kolego przekaźniki ale do tego rodzaju zastosowań to przekaźniki są już na tyle małe, że tam już nie ma co słyszeć. To jest tylko przekaźnik niskonapięciowy. Wynika z tego tylko to, że coś kiepsko kombinowałeś/kombinowaliście.
    Zupełnie inna sprawa, że można jeszcze zastosować przekaźnik półprzewodnikowy który nie ma już w ogóle elementów mechanicznych.

Rezystor sterujące MOSFET-a zależą również od zastosowanego tranzystora. Poza tym R100k w pięty do masy to rezystor który pewnie nic nie wniesie do układu bo pewnie prądy upływu będą podobne.
    Rezystory można dobierać pod konkretny tranzystor a nie na zasadzie coś sobie wstawię...

0
  • #19 22 Paź 2015 21:57
    szafran81
    Poziom 9  

SSRy odpadły ze względu na ceny (przynajmniej te pod trochę większe obciążenia).

Jakieś przykłady przekaźników dla 12V przy 5-6A które są bezgłośne można prosić? (bo standardowe omrony i jakieś o połowę mniejsze się nie sprawdziły - nie pamiętam jak się to ustrojstwo nazywało)

To już wiem więcej. Dzięki.

0
  • #20 22 Paź 2015 22:09
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Przekaźników bez liku:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category=112...rams=925%3A24610%3B938%3A24811%3B&page=3%2C20

Pośród miniaturowych wybierasz.
    Zresztą styki robocze będą pracować na znacznie niższym napięciu dlatego nawet 3A powinno śmiało dać sobie radę. Styki robocze są na 125V a u Ciebie będą pracować z 12V.

0
  • #21 22 Paź 2015 22:19
    szafran81
    Poziom 9  

Dzięki. Tą stronę znam prawie na pamięć. Nie przewiduję zamawiać dużej ilości żeby sprawdzić, którego nie będzie słychać (szczególnie w nocy). Także pozostanę przy tańszym zamienniku ssrki, jakim jest tranzystor. Twoja pomoc w tej kwestii się na pewno przyda. Poszukam jak te rzeczy policzyć i złoże układ testowy obciążając listwami w sumie 60 W przez pół godziny (raczej dłużej nie będą świecić - z szaf korzystamy otwierając drzwi na góra kilka minut - choć tu by się przydał jakiś timer, który wyłączy światło po pewnym czasie - może się coś wymyśli)

0
  • #22 22 Paź 2015 22:35
    sosarek

Poziom 43  

Zastanawia mnie tylko jedno w tym temacie - dlaczego usilnie chcesz wszystko montować w szafach, a nie wyciągnąć maksymalnej liczby elementów instalacji w inne miejsce - np.do rozdzielni elektrycznej.

0
  • #23 22 Paź 2015 22:44
    szafran81
    Poziom 9  

Bo pociągnięcie cienkiego kabla zasilającego do kilku zasilaczy jest dużo prostsze niż ciągniecie grubszych kabli dla prądu stałego żeby nie mieć spadku 5v dla 12v na wejściu, przez całe mieszkanie. A w rozdzielce mam licznik i 3 wkręcane korki (i nic więcej się nie zmieści). Poprzedni domownicy zaczęli remont nie od tego co trzeba. Jako że już praktycznie po remoncie to nie mam zamiaru tego rozgrzebywać dopóki działa. Dlatego rozplanowałem 1 zasilacz 12v na każde 2 przegrody w szafach (o mocy zależnej od podłączonego obciążenia). No prawie bo w jednej dużej szafie będę miał 2 zasilacze (największe obciążenie - po 56 W na obie strony szafy).

0
  • #24 22 Paź 2015 22:54
    zmyslonyy
    Poziom 26  

@szafran81 to nie trzeba eksperymentować...Masz np PE014H12 to jest miniaturowy przekaźnik którego nie usłyszysz bo otwierane skrzydło szafy będzie głośniejsze od dźwięku przełączanego styku. To są często przekaźniki sygnałowe więc nie ma prawa ich być słychać. Do Twojego zastosowania to świat i ludzie.

szafran81 napisał:
    Także pozostanę przy tańszym zamienniku ssrki, jakim jest tranzystor. Twoja pomoc w tej kwestii się na pewno przyda. Poszukam jak te rzeczy policzyć i złoże układ testowy obciążając listwami w sumie 60 W przez pół godziny (raczej dłużej nie będą świecić - z szaf korzystamy otwierając drzwi na góra kilka minut - choć tu by się przydał jakiś timer, który wyłączy światło po pewnym czasie - może się coś wymyśli)

Tak eksperymentujesz, eksperymentujesz...i ciekawe ile jeszcze zakupisz rzeczy niepotrzebnych by ostatecznie przekonać się o tym, że odpowiedni sterownik rozwiąże wszystkie Twoje problemy. Założę się, że to sztuka dla sztuki bo gotowe rozwiązania masz za przystępne pieniądze. Ciekawe tylko ile przepłacisz?
    OK...nic na siłę. Życzę udanej zabawy...:D

0
  • #25 22 Paź 2015 23:17
    szafran81
    Poziom 9  

Podgrzewam że nic. Wszystko mam w domu (jakieś mosfety też - kilkadziesiąt różnych), łącznie z wytrawiaczem, laminatem do PCB, wytrawiarką - ogólnie wszystko co potrzeba jest. Co najwyżej dokupię jak się któryś sprawdzi (a to w sumie będzie kilka PLN w elektronicznym).

0
  • #26 22 Paź 2015 23:29
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Zerknij do tych czterech tematów: 1
    2
    3
    4

Między bramkę a masę dajesz rezystor 100k.

0
  • #27 23 Paź 2015 00:01
    szafran81
    Poziom 9  

Dzięki wielkie za linki. Obawiam się że sporo tam informacji których nie zatrybię, ale się postaram coś zrozumieć. Filmik też chętnie obejrzę (ale to już rano bo maluch śpi).

Pisałem wcześniej o R100k - podobno nie da rady.
    Z moich domysłów wychodzi że ten R między bramką i masą powinien być większy niż ten pomiędzy + i bramką - dobrze rozumuje?

0
  • #28 23 Paź 2015 01:29
    maciex1993
    Poziom 14  

R1 i R2 daj 100-120Ω, pomiędzy bramką a masą 20-47kΩ i będzie działać.
    Wybierz tranzystory o jak najmniejszej rezystancji w stanie otwartym
    Przykładowo taki mosfet http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000673.pdf ma rezystancję 0,06Ω, możesz policzyć moc strat jakie wystąpią na nim. Prąd x prąd x rezystancja = moc tu będzie 5Ax5Ax0,06=1,5W akceptowalne, ale przydał by się lepszy mosfet, z mniejszą rezystancją, np 0,03Ω, albo 2 równolegle połączone.
    I pamiętaj aby dopuszczalne napięcie na bramce było ponad 12V np 15V, 20V.

0
  • #29 23 Paź 2015 15:12
    szafran81
    Poziom 9  

Dziękuję za bardzo konkretną odpowiedź.
    Niestety do dyspozycji będę miał tylko zasilanie z zasilacza LED (i 230v - ale to odpada całkowicie), czyli 12V.

Z samą 12tką nic nie zdziałam?

Mam akurat BUZ11, który teoretycznie ma 0,03-0,04ohma

0
  Szukaj w 5mln produktów