Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niekompletny prostownik - jak zainstalować potencjometr do regulacji prądu ?

23 Paź 2015 12:11 1347 8
 • Poziom 10  
  Witam
  Zdobyłem prostownik z regulacją pradu ładowania po stronie pierwotnej transformatora. Ale niestety jest niekompletny. Na płytce brakuje potencjometru i nie wiem jaki tam zainstalować. Może ktoś coś doradzi?
  Dołączam zdjęcie płytki oraz chyba dobrze rozrysowany schemat.
  Przepraszam za jakość schematu.
 • Specjalista elektronik
  Ja mam wrażenie, że więcej - może 220k? To zależy od napięcia włączania diaka. Masz jakiś taki potencjometr? Spróbuj podłączyć i sprawdzić, jak działa regulacja, może z żarówką w roli obciążenia; jak dasz za mały, to będzie można ją tylko trochę przyciemnić; jak za duży - to przed dojściem do końca zgaśnie prawie całkiem, a potem zacznie migać.
 • Poziom 43  
  dejmos napisał:
  Myślę, że 47k będzie ok.
  A ja myślę że nie, skoro bocznikuje go 180kΩ. 220kΩ lub nawet 330kΩ. To nie ściemniacz do lampki tylko regulator pracujący w pewnym zakresie. Jednakże ten układ jest beznadziejny, z powodu nie przełączania w zerze. Sugerował bym Koledze poszukania kitu do złożenia, nieco bardziej zaawansowanego, skoro to ma regulować prąd ładowania akumulatorów, a nie przyciemniać :idea: żarową.
 • Poziom 28  
  Ja nie mam wrażeń i domysłów. Tam po prostu był 47k. Co wcale nie znaczy ok.
 • Poziom 28  
  Ten układ jest prosty i normalny dla żarówek i grzejników. Toroid będzie się grzać bo nie lubi nawet małych asymetrii pulsów. Co wcale nie wynika z diaka. Dużo lepiej jeśli autor ma trafo EI z blach.
 • Specjalista elektronik
  Typowy diak (najczęściej stosowany jest DB3) ma napięcie przebicia około 30V (DB3 ma średnio 32V). Po przebiciu napięcie na kondensatorze maleje do około 1V, po czym jest on ładowany w przeciwną stronę, kiedy napięcie w sieci zmieni znak, a więc zmiana napięcia na kondensatorze będzie około 33V, a średnie napięcie 15V. Średnie napięcie w sieci to 207V, a więc różnica jest 192V. Ładunek, jaki przepłynie przez oporniki (ten 180k i równolegle połączony potencjometr), przy napięciu 192V w czasie 10ms, powinien naładować kondensator o te 33V, z tego można wyliczyć potrzebny opór. Kondensatory chyba mają oznaczenia jak SMD, czyli 474 oznacza 0.47uF, 333 oznacza 33nF (ostatnia cyfra to ilość zer do dopisania, żeby wyszła pojemność w pF). Z obliczenia wychodzi, że potrzebny jest opór do 125kΩ (i tyle ma dawać połączenie równoległe 180kΩ i potencjometru). To oczywiście przy założeniu, że elementy i napięcie w sieci są dokładne - a suma błędów może być ze 20%. Poza tym, może jest inny diak - np. DB4 potrzebuje około 40V i wtedy wyjdzie opór około 100kΩ - coś koło tego da równoległe połączenie 180k i 220k.