Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział internetu w nowym domu -

23 Paź 2015 13:11 846 6
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich.
    Internet jaki już posiadam, to radiowy z UBIQUITI NANOSTATION, w trybie chyba Access Point Client. Antena jest na starym domu. Ja mam zamiar to przenieść na nowy. Z tej anteny, już za zasilaczem przychodzi po LAN zwykły rj45 i można tam podłączyć wszystko i działa internet bez problemu. IP jest stałe. Mam w nowo wybudowanym domu rozciągnięte kable UTP, już pod tynkiem, do sześciu pomieszczeń. Wszystkie wychodzą na strychu w jednym punkcie. Póki co jeszcze nie są zarobione z obydwu stron. Moje pytanie jest takie, jak to połączyć na strychu do tego jednego kabla z anteny, do tych co biegną na wszystkie pomieszczenia, żeby w każdym był internet. Chciałbym też, żeby w którymś z pokoi podłączyć router i mieć wifi, bo na strychu będzie za słaby zasięg z dolnych pomieszczeń. Czy na strych potrzeba switcha, router czy coś innego? Czy jeśli na górze będzie router i do któregoś z pokoi podłącze kolejny router już z wifi to będzie działać?
  • Poziom 38  
    Pierwsze pytanie - w jakim trybie działa Ubiquiti Nanostation - bridge czy router?

Jeśli router, to teoretycznie wystarczy tylko switch. Jeśli potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności (firewall, dzielenie pasma, zaawansowane ustawienia DHCP) a nie masz dostępu administratora do Nanostation - to dodatkowo router.

Jeśli bridge - to potrzebujesz co najmniej router'a.

Odnośnie WiFi - potrzebujesz AP a nie routera.
  • Poziom 5  
    @Loker
    Nie mam dostępu do tego nanostation, jest zabezpieczony hasłem od dostawcy. Ale sytuacja wygląda tak, że jest w odległości kilku km nadajnik, no i masa ludzi podłącza się do niego przez właśnie te nanostation na dachach. Jest on skonfigurowany tak, że każdy komputer można do niego podłączyć przez kabel i działa od razu, bez haseł, wpisywania ip itd. W pokoju chciałbym by była możliwość podłączenia pc przez kabel i było też wifi. I czy można sprawdzić jakoś w jakim trybie pracuje te urządzenie?
  • Poziom 38  
    Jeśli "każdy komputer można do niego podłączyć przez kabel i działa od razu, bez haseł, wpisywania ip itd." to Nanostation pracuje w trybie router. Czyli w minimalnej konfiguracji powinien wystarczyć switch.
  • Poziom 5  
    @Loker
    A czy teraz wystarczy podpiąć switcha do tego kabla, następnie wszystkie kable do niego z pomieszczeń. I jeszcze router do jednego z wychodzących ze switcha, żeby mieć wifi i kabel do pc w jednym z pokojów? Router musi chyba mieć jakos wyłączone dhcp, i ogólnie jak to skonfigurować?
  • Poziom 19  
    Najlepszy byłby router z Wifi 2,4/5GHz i gigabitowymi portami LAN wszystko w jednym miejscu na piętrze.
    Router w trybie gateway tzn. przełącza ruch miedzy portami lan i wifi.
    Reszta usług wyłączona DHCP, DNS itp. te usługi zapewnia Ubiquiti
  • Poziom 5  
    Zrobiłem jak mówiliście. Dałem switcha 8 port do ubiquiti, z niego na komputery po pokojach. W jednym z pokoi router w trybie ap, wylączone dhcp, dns dalem ip ubiquiti. Ip routera na sztywno z puli adresów podsieci ubiquti. Ma to swoje wady, ale jest proste i tanie.