Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sg 80-4C - Zmiana obrotów silnika dmuchawy przemysłowej

23 Paź 2015 19:42 714 6
  • Poziom 13  
    Witam Szanownych Forumowiczów
    Poszukuję rozwiązania w zakresie sterowania dmuchawą z silnikiem Sg 80-4C w cyklu S3:
    - 2 godziny pracy z obrotami w prawą stronę
    - 10 minut przerwy,
    - 2 godz pracy dmuchawy z obrotami w lewą stronę
    - 10 minut przerwy
    Dalej cykl się powtarza .....
    Nie jest problemem rozwiązanie wł / wył silnika w odstępach czasowych lecz zmiana jego obrotów po każdym wyłączeniu...
    Proszę o pomoc :|
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 28  
    Najlepiej zastosować jakiś przekaźnik programowalny (LOGO!, Zelio itp.), wyjdzie na pewno taniej niż kilka czasówek, program prosty, małe skomplikowanie układu.
  • Poziom 43  
    Slusznie, ale ,,Klient " pyta jak zmieniać obroty co jakiś czas. Ano, albo falownikiem (ja bym tak zrobił) albo stycznikami krzyżującymi fazy. Ten silnik to trójfazowy, tak ?Czy jednofazowy z kondensatorem, bo jakoś po symbolu sie nie dowiedziałem ?
  • Poziom 13  
    Silnik jest trójfazowy. Na chwilę obecną nam zamiar zastosować dwa sterowniki z programatorem czasowym. Jeden z nich realizuje funkcje: włącz na dwie godziny i wyłącz również na dwie godziny. Drugi programator zaraz za nimi ma za zadanie włączyć na dwie godziny i wyłączyć na 10 minut.
    Falownik odpada - za duże obciążenie no i koszty niebanalne, gdyż sterowne będą równocześnie aż pięć silników (dmuchawy).
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wystarczy Ci jeden sterownik PLC o 10ciu wyjsciach oraz po dwa styczniki i jeden przekaznik termiczny na silnik. Możesz zastosować ten z pojedynczym rozszerzeniem:

Jak zrealizować układ nawrotny trojfazowy na na dwóch stycznikach chyba nie musze Ci opisać ?
  • Poziom 13  
    Opracowałem schemat w oparciu o moduł czaswy STP-541 firmy F&F. Taniej i tyle właśnie wystarczy czyli cztery zależnie ustawiane czasy przełączania dwu wyjść. Do tego stycznik główny, styczniki lewo prawo oraz 6x stycznik w obwodzie silnika w którym w szeregu z cewką przekaźnika włączyłem "bimetal" w silniku rozłączający obwód przy 150 C. Do tego 7x wył nadprądowy i kasetę sterowniczą.
    Koszt elementów ( Hager & F7F) ok 1600 zł
    Co do kabli - czy na 1,1KW mogą zastosować 1,5 mm.
    Do silników 1,1KW nadprądowy 16A
  • Poziom 43  
    Można i tak. Jak rozumiem, czasy przełączen kierunku obrotów dla poszczególnych silników zapewni ten multitimer ? Moc silników jest pewnie tak mała, że nie wymagają przełączania rozruchowego γ /Δ ?

Dodano po 10 [minuty]:

gieno1 napisał:
    Co do kabli - czy na 1,1KW mogą zastosować 1,5 mm.
    można choć raczej wolał bym 2,5mm², ale to z przyzwyczajenia wynika.....mam 127/220VAC siec :cry: Pozdrawiam.