Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DENON DRA-545RD - Aplituner szumi wzmacniacz mocy.

23 Paź 2015 20:19 558 4
  • Poziom 12  
    Witam,

Czy może się ktoś spotkał już takim problemem lub może coś doradzić?
    Szumi końcówka mocy przy wzmacniaczu całkowicie wyciszonym. Słychać to oczywiście też na słuchawkach i przy wyłączonych/odłączonych źródłach dźwięku.
    Wzmacniacz miał kilka innych usterek w tym zimnych lutów, ale sobie z nimi poradziłem ale tu nawet nie wiem gdzie zacząć.

Znalazłem schemat podobnego wzmacniacza DRA-545R, płyta wygląda powiedział bym identycznie.

Z góry dziękuje.
    Tomasz
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Czyli odłączyłeś przedwzmacniacz/selektor źródeł od końcówki mocy i nadal szumi?
  • Poziom 12  
    Nie odłączałem, tylko ściszyłem gałą głośności. Zauważyłem również że na poziom szumu ma wpływ regulacja wysokich tonów co nie jest w sumie dziwne.
    Dziwny jest jedynie poziom tego szumu, wydaje mi się że wcześniej nie był tak intensywny a mam ten wzmacniacz dobre 15 lat jak nie więcej.
    Dodam że regulacja tonów jest zrobiona na sprzężeniu zwrotnym z wyjścia wzmacniacza końcowego na jego wejście, zaraz za regulacją głośności i balansem.
    Zastanawiam się czy nie było by dobrym pomysłem powymieniać tranzystory małej mocy na wejściu wzmacniacza na coś mniej szumiącego i może któreś elektrolity? Co myślicie?
  • Poziom 38  
    thom87 napisał:
    wydaje mi się że wcześniej nie był tak intensywny a mam ten wzmacniacz dobre 15 lat jak nie więcej.
    thom87 napisał:
    Zastanawiam się czy nie było by dobrym pomysłem powymieniać tranzystory małej mocy na wejściu wzmacniacza na coś mniej szumiącego i może któreś elektrolity?

Uważam ,ze nie do końca jesteś przekonany o fakcie wystąpienia usterki .

Dobrą zasadą w serwisowaniu jest :
    " 1)określić usterkę ,jej rodzaj, 2)zlokalizować przyczynę( - wadliwy element ), 3)wymienić element na nowy i nigdy nie przedobrzać(4)" .

Subiektywne odczucia nie mogą być powodem wymiany połowy funkcjonującego urządzenia.

Na początek proponuję więc, jak kolega ,wyżej zlokalizować miejsce szumu końcówka mocy,

selektor-przedwzmacniacz, a następnie zawężać pole poszukiwań źródła szumu.
  • Admin grupy audio
    thom87 napisał:
    Dziwny jest jedynie poziom tego szumu, wydaje mi się że wcześniej nie był tak intensywny a mam ten wzmacniacz dobre 15 lat jak nie więcej.

No właśnie, wydaje Ci się, a to zdecydowanie za mało by stwierdzić istnienie usterki.
    Jeśli szum jest jednakowy w obu kanałach to na 99% ten typ tak ma i zawsze tak było.