Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus 115 - Piec olejowy nie odpala

23 Paź 2015 22:46 7278 33
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam od pewnego czasu problem uruchomieniem pieca olejowego Buderus Logano 115. Wezwałem mechanika , chyba jedynego w okolicy, wziął 180 PLN za odkręcenie 2 śrub i wymiecenie sadzy, udało mu się odpalić piec.
    Nazajutrz piec stanął, wezwałem fachowca do poprawki odpalił go znowu ale po 2 dniach piec stanął i nie dało się go odpalić. Mam więc uczulenie na mechaników. Czas wziąć sprawy w swoje ręce. Poczytałem trochę i mam kilka pytań.
    1. Kupiłem nowe elektrody , elektroda pasuje wg opisu jest do mojego pieca, ale drut z którego jest zrobiona jest trochę grubszy, czy ma ta znaczenie.
    2. W jakiej odległości od dyszy ją umieścić i jaki powinien być odstęp między elektrodami.
    3. Zauważyłem , że na mojej nowej dyszy (3 miesiące) jest jakby wytopienie od elektrod , o czym to świadczy?
    4. Jak sprawdzić tzw. mgiełkę na dyszy, tzn jak włączyć pompę , wyłączając iskrę na elektrodzie.
    5. Jak na pompie (jak na zdjęciu ) zwiększyć ciśnienie .
    Buderus 115 - Piec olejowy nie odpala
    6. Jak sprawdzić czy jest iskra na elektrodach.

Zdaję sobie sprawę że nie jestem w stanie wyregulować pieca bez analizatora , manometru i wakuometru , chodzi mi tylko o radzenie sobie w awaryjnych sytuacjach.

W tej chwili piec nie odpala mimo że są nowe elektrody (grube), nowa (ale wytopiona) dysza. Po otwarciu obudowy, dysza jest gorąca i zalana paliwem .
    Bardzo proszę o pomoc i poradę.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Mireksad napisał:
    Buderus Logano 115. Wezwałem mechanika , chyba jedynego w okolicy, wziął 180 PLN

A gdzie bo 180 zł to niedużo? Serwis kotła olejowego kosztuje zwykle 450 zł, ale z analizą spalin wymianą dyszy i wkładu filtra oleju, protokołem serwisowym, fakturą, gwarancją ...
  • Poziom 9  
    Jeśli wziąlby 450 PLN i zrobił tak jak mówisz , zrobiłbym super interes bo do tego czasu spędziłem już min. 20 godzin na walce o ciepłą wodę i ciepłe grzejniki, nie licząc stresu czy piec za chwilę nie stanie.
    Jak to typ G115 ?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 9  
    Tak to piec olejowy Buderus G115 z palnikiem BDE/DE 1.1 V-21
    Ale jaki? G115BE, G115DE, G115SE ? Odczytaj z tabl. znamion.
  • Poziom 9  
    Dane pieca podałem wyżej bo nie mogłem dodać krótkiego posta :)
  • spec od auto-elektro
    Zobacz jakie cisnienie podaje pompa
    Ustawienie palnika masz opisane w instrukcji.
  • Poziom 9  
    Serwisant stwierdzł, że pompa "leje". Zamówiłem pompę podając symbol starej (SUNTEC AS47D-K 1586-1), niestety nowa pompa SUNTEC AS47D 1539-6 ma wałek 8mm z jednym nacięciem a stare sprzęgło i stara pompa dwa nacięcia na wale.
    Muszę czekać do poniedziałku z zamówieniem sprzęgła.
    Pytanie, jak sprecyzować zamówienie by znowu nie przysłali złego?
    Czy wystarczy sprzęgło z jednym nacięciem 8 mm ?
  • spec od auto-elektro
    Zadzwon i sie dogadaj, niech przysla kuriera i wymienia pompe
  • Poziom 9  
    Sprzęgiełko mam pompę zamontowałem , ale dalej jest jak było tzn. odpala czasami, kręcę ciśnieniem , elektroda daje iskrę , mgiełki nie umiem sprawdzić.
  • Poziom 2  
    miałem podobnie i okazało się że czujnik płomienia /fotorezystor/ był brudny i miał poluzowane styki co powodowało że piec raz się załączał a raz nie
    Odczytaj z dyszy opis. kiedy była wymieniana ?
    Czy były czyszczone filtry na instalacji olejowej?
    Czy palnik odpala i gasnie wchodząć w awarie , czy nie odpala z awarią?
    Twoje problemy mogą pochodzic od wielu wielu elementów,
    począwszy od instalacji olejowej poprzez każdy z elementów palnika , do uszkodzonego komina...
  • Poziom 9  
    Niestety teraz już w ogóle nie odpala iskra jest (fioletowa), paliwo jest , ciśnienie na pompie jest 14,2 Bara, czujnik płomienia czyściutki, dysza nowa, elektroda (wprawdzie pęknięta porcelanka wzdłuż) ale nowa, elektroda ustawiona według instrukcji Buderusa , przesłona powietrza na 3 kresce. Co jeszcze może być źle.
    Po każdej próbie palnik mokry (tarcza spiętrzająca) a w paleniska kałuża.
    Czy nieoryginalna elektroda (identyczna pod względem kształtu lecz firmy Hensa) może mieć aż takie znaczenie, że nie można nawet na chwilkę odpalić pieca?
    Tarcza spiętrzająca jest we właściwej pozycji?.
    Czy iskra jest pomiedzy elektrodami, czy do innych elementów?
    Czy dysza leje, czy pyli?.
    Jakie jest nadciśnienie w komorze, jak pracuje wentylator?.
    Zmniejsz ciśnienie na dyszy do 9 bar na początek.
    Próbowałeś go odpalić poza komorą, pamiętając oczywiście o zasłonięciu opta?.
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Piec w ogóle nie odpala i gaśnie z błędem.
    Filtry :zewnetrzny i w pompie nowe.
    Dysza nowa

Tarcza spiętrzająca jest wg instrukcji 21mm od krawędzi komory.
    Iskra jest między elektrodami?
    Tego nie wiem bo jeszcze mi nikt nie powiedział jak sprawdzić "mgiełkę" ?.
    Nie mam wakuometru, nie wiem.
    Nie próbowałem go odpalić poza komorą bo nie wiem jak ? :)

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Położenie tarczy mierzy się od końca rury płomieniowej, nie komory.
    Co do iskry, nie wiem co masz na myśli.
    Przy wyciagniętym palniku patrzysz czy dobrze rozpyla.
    Nadciśnienie w komorze mierzy się mikromanometrem.
    Jak się boisz, to weż Serwisanta przez duże ,,S". Niech wie, co robi a nie każe Ci kupować pompę , za którą nie bierze odpowiedzialności i Ty z nią zostajesz. Jak mi się zdarzy nieprzemyślana decyzja zakupu częsci , nie obciążam kosztami klienta, tylko ja na tym potem siedzę.
    Dla rozgarniętego i dobrze wyszkolonego goscia taki palnik to prościzna.

pozdrawiam
    Jeszcze raz zadam pytanie jaka dysza? średnica kąt. Nie wystartuje ci z pomylona dyszą a zwłaszcza złym kątem , to mała komora, mały płomień wszystko jest małe... średnica można powalczyć przy regulacji CO2 ale tez nie za dużo.
    Jak moc kotła ma być ustawiona??

Piszesz ze się boisz, to pomyśl co się stanie jak zapalisz tą kałużę w środku... :D

Przy tak rozregulowanym palniku będziesz miał wytwórnie sadzy, o ile uda się go odpalić.
  • Poziom 9  
    Tak mierzę od końca rury płomieniowej, nie wiedziałem że tak to się nazywa.
    Iskara jest między dwoma "drutami" .
    No właśnie nikt mi jeszcze nie odpowiedział, czy mogę otworzyć piec (2 śruby 16mm) i próbować włączać (a jeśli zapali ?).
    Wziąłem serwisanta, ale po pierwszym dniu nie udało mu się odpalić, zamówił oryginalną elektrodę bo moja chociaż nowa, zamiennik Hensa, była pęknięta porcelana wzdłuż. Czekam jutro ma przyjść jeszcze raz. Przygotowuję plan B , jeśli mu się nie uda .
    A otwierałeś sprawdzałeś czy nie jest zawalony sadzą brudem etc.?

Jak usuniesz nadmiar oleju to nic wielkiego się nie stanie ..ale nie polecam tego robić w małych nie wyregulowanych kotłach może "zaskoczyć" niedoświadczonego człowieka.

Czasem nie ma wyjścia i się otwiera tak kocioł zazwyczaj uszkodzona dysza sika jak 60 letni dziadek.

Dodano po 4 [minuty]:

Kolega wawrzeczko_t wysłał ci plik , w palnikach ustawienie elektrod jest decydujące o efektywnym zapłonie zobacz z jaką tolerancja jest to podane . Tak też ma to być ustawione i nie ma zmiłuj się. iskra ma być na końcach elektrod pomiędzy "drutami"
  • Poziom 9  
    Dysza Danfoss 60 stopni 0,5 Galona/coś
    Zawsze taką kupowałem i do tej pory przez 30 lat sam wymieniałem. Moc kotła 21 kW.
    Nie mam zamiaru sam regulować pieca, chcę tylko pomóc w jego odpaleniu, bo nie jestem pewny czy nieoryginalna (nawet z pękniętą porcelaną) elektroda może powodować take problemy .

Dodano po 6 [minuty]:

Identyczny arkusz jak na linku mam w dokumentach pieca, umiem czytać rysunki techniczne, mam suwmiarkę, i umiem ustawić te parametry.

Pytanie brzmi, skoro w czasie prób na manometrze wkręconym w pompę jest 14 bar, dysza jest nowa i właściwa, czy może ona lać jak 60 dziadek (mam dopiero 58 :) ) , a jeśli tak dlaczego ?
  • spec od auto-elektro
    Zawor odcinajacy szwankuje
  • Poziom 9  
    Piec oczyścił pierwszy fachowiec, udało mu się odpalić ale zagasł na drugi dzień, przyszedł znowu , znowu odpalił i znowu na drugi dzień zgasł. Potem nie mógł przyjść więc poprosiłem drugiego fachowca.

Dodano po 3 [minuty]:

Z tym zaworem to najbardziej prawdopodobne, czy to jest ten elektrozawór na pompie?

Dodano po 34 [minuty]:

Gdzie jest zawór odcinający ? Może w lancy jest coś takiego?
  • Poziom 9  
    Dopisałem coś do poprzedniego posta , i nie wiem czy zostało zauważone :)
    Już wiem gdzie on jest i jak go wymienić , znalazłem instrukcję buderusa
    Zawór jest na pompie, widać go bezpośrednio jest to jedyny przewód elektryczny dołączony do pompy.

Obroty pompy przekazywane są z wentylatora poprzez plastikowe sprzęgiełko.
    Uwaga w pompie jest filtr należy go oczyścić.
    Piec oczyszczony a komin sprawdzony?

dysza ok, wyłącz kocioł odkręć pokrywę i zobacz co się dzieje w środku usuń nadmiar oleju z kotła.

PS często i gęsto kotły nie działały bo ktoś dotknął szybki zawór na zbiorniku sprawdzałeś ?
  • Poziom 9  
    Wydaje mi się, że Jackowi79 chodziło o zawór odcinający w podgrzewaczu.

Dodano po 12 [minuty]:

Jeszcze pytanie jak wyjąć ten zawór z podgrzewacza, wg instrukcji powinno się wkręcić śrubę M5 i wyciągnąć , ale jak odkręciłem duszę widzę tylko jakieś dwa małe otworki o średnicy ok 2mm, jakiś inny system ?

Dodano po 9 [minuty]:

Jak pisałem wcześniej po włączeniu pieca , przy podłączonym manometrze w pewnym momencie ciśnienie skacze na ok 14 bar i utrzymuje się stałe, więc chyba z pompy wychodzi i coś się z nim dzieje dalej , między pompą a dyszą.
    W podgrzewaczu jest podobno zawór odcinający, tylko nie wiem jak go wyciągnąć, a potem czy można go jakoś wyczyścić czy tylko wymienić ?

Dodano po 2 [minuty]:

Jest jeszcze pytanie czy manometr jest przed zaworem elektromagnetycznym czy za?
    Halo w lancy nie ma zaworu!
    w versji 1.1 jest podgrzewacz oznaczenie u2, to sa 4 przewody w tym zasilanie 220 oraz termostat stb.
    na schemacie częsci mechanicznych oznaczone 80 i 81 palnik bez podgrzewacza też powinien odpalic choć mniej chętnie.
    Trzeba zewrzeć termostat w podgrzewaczu aby uruchomić palnik testowo.
  • Poziom 9  
    No więc jeden problem z głowy :)
    A jak sprawdzić ten zawór na pompie ?

Dodano po 6 [minuty]:

Co to jest szybki zawór na zbiorniku, to taka wajcha na zbiorniku?
    Jak widzę ma dwie pozycje, która to jest otwarta?

Dodano po 5 [godziny] 26 [minuty]:

Chciałbym uporządkować temat, jestem właśnie po drugiej próbie serwisanta i jestem załamany. Nie udało się odpalić pieca nawet na sekundę.

Sytuacja wygląda tak:

-Jest nowa pompa, ciśnienie mierzone manometrem podczas próby włączania jest jak w instrukcji 14,2 bara.
    -Jest nowa (niepęknięta) elektroda z ustawieniami według instrukcji dołączonej do pieca
    -jest nowa dysza wg specyfikacji DANFOSS 60 stopni 0,5 Gal/h
    -W zupełnych ciemnościach włączam piec, nie widzę żadnych przebić
    -Na elektrodzie widoczna jest ciągła fioletowa iskra między drutami elektrody
    -spiętrzacz powietrza jest ustawiony prawidłowo wg rury płomieniowej
    -grzałka w lancy grzeje
    -po próbie włączenia tarcza spiętrzająca jest mokra
    -w komorze płomieniowej też jest mokro
    -po próbie włączenia zapala się czerwona lampka (błąd palnika)
    -nie udało się ani razu nawet na sekundę uzyskać zapłonu.

Serwisant stwierdził, że to pierwszy taki wypadek i możliwe że to iskrownik lub lanca do wymiany. Jeśli nie ma innych tańszych możliwości jestem zdecydowany na koszty, ale nie chciałbym strzelać. Już wymiana pompy była zbyteczna bo zmierzyliśmy dzisiaj ciśnienie starej i jest OK.

Jak sprawdzić tzw. mgiełkę bez obawy zapłonu (odpiąć jakieś przewody?)

Jak sprawdzić co jest przyczyną usterki i jeśli już trzeba będzie czy kupować nowe, oryginalne czy używane albo zamienniki ?
    No i gdzie kupować?
  • Poziom 18  
    Może być w takim razie czujnik płomienia lub ewentualnie automat palnikowy.Najlepiej odłącz czujnik płomienia i odpal.Jeśli odpali powinien za chwile zgasnąć.Czy na czujniku są dwie czerwony diody.Jak one świecą w trakcie zapalania.