Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł EWM 2100 - napięcia -

mczapski 24 Paź 2015 11:23 1644 3
 • #1 24 Paź 2015 11:23
  mczapski
  Poziom 38  

  Znajomi liczą na mnie w zakresie naprawy tegoż modułu, jako że twierdzą iż jest niesprawny. Dokładniej niesprawna jest pralka po samodzielnej wymianie łożysk (nawet nie potrafili wyłuszczyć jaki typ). Ponoć startuje i zaraz zatrzymuje się (wszystka uzyskana wiedza). Oglądam tenże moduł i nie znajduję żadnych optycznie i pomiarowo zauważalnych uszkodzeń. Mam natomiast pytanie do znawców jak wygląda sprawa z napięciami na płycie. Doszedłem, że przetwornica wytwarza dwa rodzaje napięcia 5 V oraz jedno 7,3 V (nic nie daje nawet dołożenie kondensatora). I tutaj coś mi nie pasuje jako, że spodziewam się 12 V. Schematu oczywiście brak. Stąd moje pytanie, czy takie napięcia są prawidłowe (jako, że można pewno uzyskać 5+7)? Według mego rozeznania nikt tutaj nie omawiał takiego zagadnienia.

  0 3
 • #2 24 Paź 2015 12:47
  _PREDATOR_

  VIP Zasłużony dla elektroda

  Nie pamiętam modelu sprzętu ani modułu ale miałem takie same pomiary, moduł był sprawny właśnie z takimi pomiarami zasilania!

  0
 • #4 25 Paź 2015 10:54
  mczapski
  Poziom 38  

  Dziękuję za informacje. Tenże manual już mam, ale o tym napięciu to nic nie wiadomo (do tej pory) a schemat to raczej dla pozostałej części pralki. Na tym polega mój problem, że mam zamiar uznać moduł za sprawny i tym samym zanegować działania użytkowników pralki. Zapewne coś sknocili lub zdarzyło się akurat w związku z działaniem. Sugestia awarii modułu wzięła się z nieco przykurzonych na czarno diod i okolic trafo. Ale skoro kolega _predator_ coś podobnego kojarzy to chyba pozostaje mi niestety działanie na sprzęcie niestety oddalonym o ponad 130 km. Użytkownicy zreszto coś tam próbowali w innych miejscach (nie wiem jakich) i pewno efektem jest przelutowany tyrystor/triak. Na razie pozostaję przy poprawności modułu.
  Nasuwa mi się jednak pytanie. Rzekomo z opisu wynika, że buzer ma się odzywać czasem. A w tym przypadku nigdy nie usłyszałem.
  Podbijanie kosztowne więc edytuję (jestem sknera). Otóż miałem okazję działania na miejscu przy pralce. I wszystko wydaje się być nieźle. włączamy program i jest ładnie zanim nie nastąpi pierwsze załączenie silnika napędu bębna. Silnik zadział ok 2 sek i następuje wyłączenie. Prpgram w sensie czasowym biegnie dlalej aby po kilku minutach znów załączyć silnik na owe dwie sek i tak dokoła. Silnik sam w sobie wygląda poprawnie ale na złącze nie docierają napięcia. Prądnica tachometryczna wysyła impulsy. Obwody wirnika i stojanu mają przejście (w silniku). Co zatem wyłącza napęd silnika? Obecnie znów jestem oddalony od pralki. Aha. Sama pralka trochę nie pasuje do manuala ELEKTROLUXA. W miejsce numerów pozycji namalowano ikony a na poz 10 rzekomo do czytania błędów jwst jakaś funkcja robocza. Za to na pozycji chyba 14 jest ikona klawiatury i chyba tam czyta błędy i nie wiem czy kasuje, ponieważ po czynności kasowania i próbie uruchomienia znów znajdę błąd E31 (nie bardzo wiem czego dotyczy tj co to takiego ten zawór ciśnieniowy).

  0