Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 Bascom - Moduł radiowy 433MHz MMSMARTRF

Gunslinger 24 Paź 2015 12:19 1404 7
  • #1 24 Paź 2015 12:19
    Gunslinger
    Poziom 29  

Witam. Zamówiłem właśnie sobie 2 atmegi (poprzednią zjarałem :D ), oraz zobaczyłem u producenta moduły MMSMARTRF, składające się z nadajnika XY-FST i odbiornika XY-MK-5V. Zakupiłem je, bo to tylko 4zł. W międzyczasie zacząłem się przygotowywać do nadejścia paczki szukając o nich informacji. Znalazłem trochę, np. Link , jednak nic nie mogę znaleźć w Bascomie. Link Tylko tę jedną paczkę. Stosował ktoś z was te modułu i ma z nimi jakieś doświadczenie?

0 7
  • #2 24 Paź 2015 16:01
    strikexp
    Poziom 27  

Kupiłem ale nie miałem czasu wypróbować, a w międzyczasie kupiłem lepsze.
    Moduł podobno jest taki tani bo wystepują w nim często zakłócenia. Ogólnie z tego co słyszałem jest to tylko zabawka dla amatorów.
    Zdaje się że wystarczy podać sygnał na wejście nadajnika aby odebrać go na odbiorniku. Cała logika nadawania i eliminacji zakłóceń jest pozostawiona w gestii programisty. Jak masz ograniczenia funduszy i chcesz koniecznie go używać, to dowiedz się coś o funkcjach skrótu. Pozwalają one sprawdzić czy wystapiły zakłócenia przesyłanych danych.

-1
  • #4 24 Paź 2015 17:35
    Gunslinger
    Poziom 29  

niveasoft napisał:

Moduły kupiłem z czystej ciekawości. Mam już napisany program testowy bazujący na 2 linku z 1 postu. Pobawię się nimi, a w razie czego, zrobię na nich zdalny termometr do pieca. Dziękuje za link. Na pewno się przyda.

0
  • #5 29 Paź 2015 19:37
    Gunslinger
    Poziom 29  

No i paczka doszła. Szybko zrobione na stykówce, i wyświetlacz działa, ale coś jest nie tak, oraz nie widzę komunikacji.

Nadajnik:

Kod: Bascom
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Odbiornik
    Kod: Bascom
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Spróbuje jeszcze rozpracować czemu moduł nie działa. A wyświetlacz stoi na ks0066, i gdy miałem LCD na jedną linie to miałem FTW_ (chyba to wskaźnik), a przy tym kodzie mam TFW w pierwszej lini, a w drugiej TFWETW (To E to chyba F z wskaźnikiem). Dlaczego tak się dzieje z wyświetlaczem.[/code]

0
  • #6 29 Paź 2015 23:03
    strikexp
    Poziom 27  

Z Bascom nie pomogę...
    Ale radzę na początek jedynie mrygać diodą na odległość, od razu będzie widać czy problem jest w komunikacji czy w LCD.

0
  • Pomocny post
    #7 29 Paź 2015 23:19
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 31 Paź 2015 11:17
    Gunslinger
    Poziom 29  

niveasoft napisał:
    W pierwszym kodzie - niby nadajnika - masz konfigurację dla przycisku na PORTB.1
    W zależności od stanu na PINB.1 ma nadawać jedynkę lub zero.
    W konfiguracji przycisku jednak ktoś wyłączył podciąganie przycisku do plusa przez co, jeśli w układzie nie masz zewnętrznego rezystora podciągającego ten pin do plusa, stan jest nieustalony, losowy bądź zależny od warunków zewnętrznych :P

Po prostu nadaje sobie 1 lub 0 - jak mu się chce.

Odbiornik natomiast odbierając jedynkę w skrócie pisze do Ciebie "WTF" co może oznaczać "what the f*ck?" - oszczędze tłumaczenia ;)
    Kiedy odbiera 0 to pisze "FTW" co może oznaczać "for the win!" :P

Niestety ze względu na to że nadajnik żyje własnym życiem ...

Nie omieszkam przypomnieć, że w dokumentacji tych modułów pisze że kulają się do 2kb/s gdzie 4800 ma się nijak ...

Dzięki za rady. Ustawiłem transmisje jak w linku z strony barta, i transmisja dalej nie działał. Okazało się że w odbiorniki zamiast to 2 nóżki, wpiąłem do 3, a wyszło to jak poprawiając kabel przez pomyłkę stykłem go z drugą. Wyświetlacz po wyłączeniu kursora, wpięciu Cls i opóźnienia 50ms w wyświetlaniu tekstu działa dość jak powinien. Delikatnie czasem mruga, ale to raczej wina niestykającego potencjometru. Dałem zewnętrzny rezystor podciągający, i teraz nie wariuje. Teraz wszystko transmituje, widzę jednak po dopięciu diod sygnalizujących opóźnienie około 1 sekundy. To dość sporo, ale za 4zł nie będę narzekał.
    Dziękuje za pomoc.

0