Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dospel Luna 200 - Pomysł na automatykę - prośba o opinię

24 Paź 2015 19:58 2349 5
 • Poziom 14  
  Witam !

  Planuję montaż Luny 200 firmy Dospel, potrzebuję ok 100m3/h powietrza.
  Poczytałem trochę na różnych forach, pomyślałem i proszę kolegów o opinię i ewentualne uwagi:

  oryginalnie wentylatory są podłączone równolegle tak jak poniżej:
  WY i NA to wentylatory prądu zmiennego wywiewny i nawiewny

  Dospel Luna 200 - Pomysł na automatykę - prośba o opinię

  planuję modyfikację przy wykorzystaniu kilku drobiazgów:

  i nowy schemat wygląda następująco:

  Dospel Luna 200 - Pomysł na automatykę - prośba o opinię

  w nowej konfiguracji planuję zastosować:

  łącznik krzywkowy 2-biegunowy:
  http://www.ampero.pl/product.php?id_product=1397

  oraz presostat różnicowy:
  http://www.hvac4u.pl/kartytech/PA-DPS.pdf

  co chciałem osiągnąć:

  pracę układu z połową wydajności i możliwość automatycznego rozmrażania centrali.  1. Szeregowe połączenie wentylatorów spowoduje spadek wydajności wentylatorów o ok 50%

  2. Presostat na wymienniku na wypadek wzrostu różnicy ciśnień na wymienniku po stronie powietrza usuwanego z budynku ( zamarzanie ) rozwiera styk 2 i zwiera 3, wentylator NA się zatrzymuje a WY pracuje z mocą 100%. Ciepłe powietrze z domu rozmraża wymiennik. Po skończonym rozmrażaniu sytuacja wraca do stanu pierwotnego. Mam świadomość występowania podciśnienia w trakcie rozmrażania ale spoko nie mam kominka :)

  3. Jak zamarzy mi się zwiększyć wydajność centrali to przełączę łącznik na pozycję 2 i wentylatory będą połączone równolegle, czyli praca na max'a

  Pytanie:

  1. Czy połączenie wentylatorów szeregowo może wpłynąć na ich "żywotność" lub spowodować, że zamiast pracować ciszej będą pracować głośniej ?

  2. Czy widzicie jakieś zagorzenia pracy takiego układu?
 • IGE-XAO
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  1 wydajność i zużycie prądu spadnie o połowę, hałas też, życia po roku nie stwierdziłem. Korzystam z takiego połączenia w rekuperatorze na wentylatorach 150 TT i w pompie ciepła PW.
  2 miałem nieco inne przełączanie biegów na przuekazniku 4 obwodowym i zdarzyło się zwarcie. Najlepiej jest przełączać biegi bez zasilania wentylatorów.
 • IGE-XAO
 • Poziom 14  
  Super ! Włodek dzięki za odpowiedź, zacząłem już tracić wiarę w to Forum i chciałem na "muratorze" napisać :P

  Jeśli mógłbyś doprecyzować co masz na myśli ?
  Wlodek22 napisał:
  Najlepiej jest przełączać biegi bez zasilania wentylatorów


  uadło Ci się dotrzeć do jakiejś bardziej szczegółowej dokumentacji niż ta na stornie dopela opisana jako DTR,bo to straszna kupa nawet nie ma napisane, który króciec to nawiew itp.

  raz jeszcze wielkie dzięki za odpowiedź

  Dodano po 5 [minuty]:

  dobra przesadziłem jest napisane gdzie nawiew, a gdzie wywiew ale i tak jest uboga :) schemat elektryczny by się przydał
 • Poziom 28  
  Co tu precyzować? Miałem przegięcie między stykami w momencie przełączania, łuk czy inne cóś nie wiem. Przełączenie było między naturalnym a fazą, u ciebie jak widzę nie będzie takiej sytuacji.
  W PC zmiana biegów następuje przed włączeniem zasilania wentylatorów, a w reku w ogóle nie widzę potrzeby zmiany obrotów, choć zrobiłem na 3 biegach. Luna odpadła po przeczytaniu kilku wątków na muratorze. Zrobiłem na bazie wymiennika Alu z Barbor 400m3 w obudowie + dwa wentylatory 150TT. W połączeniu szeregowym na niższym biegu biorą ok 18W i dają ok 100m3/h. W równoległym na niższym 2x30W 400m3/h, na wyższym 2x60W ok 440m3/h. Szacowałem na podstawie pomiaru ciśnień i tabeli wydajności. Też by była jasność, na wydajność wpływają opory nie tylko wymiennika, ale całej instalacji.
  Centrala na strychu przy 100m3 jest niesłyszalna. Przepływu powietrza na 4 anemostatach nie słychać, centrali przez anemostaty też nie słychać. Przypadku zamrożenia wymiennika jeszcze nie miałem, powietrze pobiera ze strychu wyrzuca kominem ponad dach.
  Do rozmrażania jest inny fajny patent. Na czerni montujesz trójnik przełączany słownikiem i w razie potrzeby na ssanie dajesz ciepłe powietrze z wnętrza domu np poprzez dodatkowy anemostat ssący w korytarzu czy nad klatka schodowa. Po rozmrażaniu ponownie przełączasz na czerpanie zewnętrzną.
 • Poziom 14  
  Wlodek22 napisał:
  Na czerni montujesz trójnik przełączany słownikiem i w razie potrzeby na ssanie dajesz ciepłe powietrze z wnętrza domu np poprzez dodatkowy anemostat ssący w korytarzu czy nad klatka schodowa


  Fakt pomysł niezły bo puszczasz ciepłe powietrze od razu na obie strony wymiennika i rozmrażanie trwa zdecydowanie krócej. Tylko, że trójnik z siłownikiem taki jak np. do GWC kosztuje min 300 zł :/, więc raczej zdecyduje się na pierwotne rozwiązanie.
 • Poziom 28  
  Na gotowa tak, ale można pokombinować np z elektromagnesem.
  Z wyłączenie jednego wentyla jest o tyle kłopot, że przy szczelnym domu ilość nawiewanego powietrza nadal będzie równa wywiewanemu, ale o mniejszym przepływie. Drugi kłopot, to może wystąpić taka syt, że wymiennik odmarznie tylko częściowo, a pres już włączy drugi wentyl. Przydała by się tu jeszcze jakaś czasówka, by uniknąć syt rosnącego sopla lodu