Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana przewodu spawalniczego w migomacie

24 Oct 2015 20:54 3612 14
  • Level 17  
    Posiadam migomat MIG 175/2 chciałbym wymienić przewód spawalniczy na dłuższy tylko problem jest tego typu ze nowe przewody są bez zaworu gazu i gaz leci ciągle chciał bym dołożyć elektrozawór tylko gdzie go w tym migomacie podłączyć ? Czy np do silnika podajnika drutu można bezpośrednio taki zawór podłączyć czy może gdzie indziej ?
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OxomiOxomi
  • Level 21  
    Bez problemu zakupisz przewód z mechanicznym zaworem gazu w rękojeści - czyli taki sam ja Twój oryginalny.

Choćby taki:
    http://www.arweld.net/446,uchwyt-160a-sga-tw-14-2-5m-z-zaworkiem-gazowym.html

Oczywiście można też przerobić Miga czyli dodać elektrozawór, wtedy trzeba zastosować inny uchwyt bez zaworka w rękojeści.

Co do dłuższego ( oryginalny ma ok 2- 2,5m zależnie od wykonania) to nieprzypadkowo ciężko dostać dłuższy. Trzeba uważać, bo "zabawkowe-plastikowe" podajniki są słabe i nie pracują dobrze z dłuższym przewodem- wtedy trzeba uważać aby utrzymać przewód w miarę możności w linii prostej w czasie spawania - wtedy opory drut >> wkład spiralny są na tyle małe, że płynność posuwu jest do przyjęcia.

pzdr Nix
  • Level 17  
    Właśnie o to chodzi ze te przewody są krótkie a kupiłem już 4 m daje rade tylko ten uciekający gaz i dalej nie wiem gdzie ten elektrozawór podłączyć
  • OxomiOxomi
  • Helpful post
    Level 21  
    Najprościej w tym przypadku podłączyć elektrozawór z cewką 230V razem z transformatorem głównym, w momencie gdy przekaźnik na płytce poda napięcie na transformator, ma zadziałać także elektrozawór.

pzdr Nix
  • Level 17  
    Tylko jak zlokalizować w którym miejscu wychodzi to 230 V a nie prościej podłączyć się do silnika podajacego drut?
  • Level 21  
    Znajdź schemat tego lub podobnego Miga, a jak się nie da to zamieść fotki płytki sterującej.

Do silnika nie dołączysz, bo silnik dostaje regulowane napięcie, a nie niezmienne np. 12V.

pzdr Nix
  • Level 21  
    Ten Mig ma zasilanie 230/400V z tego co widzę, więc nie będzie jednak tak prosto z tym podłączeniem.

Trzeba w czasie pracy ( tj. przy przycisniętym przycisku uchwytu, ) pomierzyć napięcia na transformatorze głównym, między poszczególnymi odczepami i wybrać 2 takie odczepy, na których napięcie podczas pracy na 230V jak i na 400V i na wszystkich zakresach mocy wyniesie :
    -ok. 190V AC (na najsłabszym zakresie, to wystarczy do pewnego działania elektrozaworuu)
    -ok. na -240-245V (na najsilniejszym zakresie)

Łączymy elektrozawór równolegle do tych pomierzonych odczepów.

pzdr Nix
  • Level 17  
    Jeśli Twój MIG ma wentylator to można prościej. Znajdź przewód neutralny (N) i od niego poprowadź jeden przewód zasilający. Drugi - zasil z przekaźnika załączającego transformator główny.
  • Level 36  
    Zawór nie może być zasilony napięciem 230V gdyż przewody w rączce migomatu są w przewodzie na napięcie pracy do 50V ze względu bezpieczeństwa użytkownika.Należałoby zamontować zawór elektromagnetyczny 24V a sam zawór zasilić przez odrębny niewielki transformatorek lub jeżeli zawór jest zasilony napięciem stałym niewielkim zasilaczem o wyjściu -24v i w szereg wpiąć styki przycisku zabudowanego w rączce.
  • Level 21  
    kierbedz4 wrote:
    Zawór nie może być zasilony napięciem 230V gdyż przewody w rączce migomatu są w przewodzie na napięcie pracy do 50V ze względu bezpieczeństwa użytkownika....

Przycisk Miga i przewody w rączce pracują na napięciu 12-24V zależnie od modelu, zasilanie to małe trafo na płytce, zaś zawór o ile jest na 230V nie jest bezpośrednio załączany przez ten przycisk.

pzdr Nix
  • Level 17  
    Chyba czegoś nie rozumiecie. Zasilanie zaworu na 230ACV jest załączane przez przekaźnik załączający transformator. W obwodzie załączania przekaźnika nic nie zmieniamy. Podłączamy się jedynie pod wyjście styku roboczego.
  • Level 4  
    Witam wszystkich, sorry że wejdę z butami Wam w temat ale mam problem z wymianą przewodu w moim migu- miałem dotychczas przewód z jednym kabelkiem niebieskim który w rękojeści był założony na blaszkę, po wciśnięciu dźwigienki następował styk do zaworu gazowego i wysuw drutu, mam teraz nowy przewód tw-14 z także z zaworem w rękojeści ale wychodzą dwa cienkie kabelki- niebieski i brązowy, jeden w miejsce starego wpiąć a gdzie drugi? Nie chcę coś upalić.
  • Level 21  
    W chińskich małych Migach jest wykorzystywany tylko jeden przewód sterujący. Drugi przewód z TW-14 należy połączyć z PLUSEM -np. na mostku diodowym.

pzdr Nix
  • Level 4  
    Tak podpiołem. Dzieki za odpowiedź.