Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z płytą główną Gigabyte B85 D3H A USB

24 Paź 2015 22:45 1296 23
  • Poziom 7  
    witam, mam problem z portami usb na ww płycie... Nie wykrywają one żadnego urządzenia, które się podepnie. Znaczy wykrywa ale tylko do momentu uruchomienia windowsa, przy uruchomieniu komputera myszka działa, chociaż nie za każdym razem (zawsze działa, po pierwszym uruchomieniu gdy wyjmę baterie i odczekam parę min), mozna wejść do biosu, klawiatura działa, mogę przełączać itd a gdy tylko załaduje się windows to wszystko sie wyłacza, myszka przestaje działać, klawiatura tak samo, jest nawet brak wskażnika myszki na pulpicie (gdy ustawię zeby po naciśnieciu CTRL pokazywało mi gdzie jest kliknięcie to pokazuje na środku ekranu ale wskażnika dalej nie widać), czasami gdy powoli zaczynam wysuwać kabel z gniazda to zapala się ale dalej nie widać wskażnika i nie mogę nią ruszać a klawiatura nie działa. Nie jest to problem klawiatury i myszki (podpinałem też pendrive'a i tez go nie wykrywał)bo na innym komputerze wszystko działa. Podpięce pod usb na froncie też przynosi takie same efekty. Czy to padły porty usb? Czy problem ze sterownikami? Niby w menadzerze urzadzeń wszystko jest ok, nie wyskakują żadne "wykrzykniki".
    Z góry dziękuję za pomoc bo dla mnie to jest niestety czarna magia :(
    system operacyjny to windows 10 home 64 bit
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Ustaw w BIOSie USB Support = Full Initial.
  • Poziom 7  
    ok zaraz sprawdzę

Dodano po 4 [minuty]:

niestety nie mam w ogóle takiej opcji w BIOSie :( nic w ogole z USB w temacie w BIOS nie mam :(

Dodano po 2 [minuty]:

Teraz jeszcze zauważyłem, że na USB 3.0 (tam gdzie podpinam z frontu) na płycie, brakuje 2 pinów. To może miec jakiś związek z tym, ze reszta ( te z tyłu) USB 2.0 przez to może nie działać?
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Jest pod BIOS Features, tylko trzeba zjechać niżej.

Dodano po 1 [minuty]:

donciachone napisał:
    na USB 3.0 (tam gdzie podpinam z frontu) na płycie, brakuje 2 pinów

Masz na myśli wyjście z płyty gł. na FP? Daj foto, bo wynika z tego, że płyta dostała w d.... od kogoś (poszkodowana).
  • Poziom 7  
    safbot1st napisał:

Masz na myśli wyjście z płyty gł. na FP? Daj foto, bo wynika z tego, że płyta dostała w d.... od kogoś (poszkodowana).

Tak dokładnie :)
    a co do BIOS Features to nie mam takiej opcji tam:(
    mam tylko BOOT Option #1,#2,#3, CD/DVD Drive BBS Priority, Hard Drive BBS Priority, Bootup Numlock State, Security Option. Full Screen Logo Show, Fast Boot Limit, CPUID Max Execute Disable BIT, Intel Virtualization Technology, VT-d, Windows 8 features, Boot Mode Selection, LAN PXE Boot, Option ROM, Storage Bood Option Control,Other PCI Device Rom Priority, Network Stock,Aministrator Password i User Password....
    przeleciałem wsyzstkie opcje w BIOS i nie mam tutaż zadnej, żeby coś było z USB :(

Dodano po 4 [minuty]:

dziś nie podeśle zdjęcia, bo słabe światło jest i nic kompletnie nie widać, jutro w ciągu dnia zrobię i wyśle, aczkolwiek podejrzeam, ze to chyba raczej nie będzie miało wpływu na to, ze reszta usb z tyłu nie działa (znaczy z frontu też nie działają, żadne usb nie działa) :(
  • Poziom 43  
    donciachone napisał:
    Fast Boot Limit

Na Disabled.
    donciachone napisał:
    Tak dokładnie :)

Powinno "brakować" jednego nie dwóch. Sam widzisz, że poprzedni właściciel coś kombinował z USB - wszystkiego się można spodziewać włącznie ze spaleniem portów.
  • Poziom 7  
    Fast Boot Limit jest na Disabled :(

No mi brakuje oprócz tego co powinno brakować, to jeszcze w lewym górnym rogu 1 sztuki nie ma :/
  • Poziom 43  
    donciachone napisał:
    Fast Boot Limit jest na Disabled :(

Dziwi mnie trochę nazwa tej funkcji - a na Enabled, jest różnica?
    donciachone napisał:
    w lewym górnym rogu 1 sztuki nie ma :/
    A nie w dolnym?
  • Poziom 7  
    Teraz wziąłem na Enable i dopiero wtedy wyskoczyło dodatkowo to USB Support, wziąłem tak jak napisałeś na początku na FULL INITIAL i dalej to samo, myszka i klawiatura działa do uruchomienia windowsa ( w BIOS mogłem nimi operować bez problemu) :/

No nic.... chyba mi zostaje jutro pojechać na giełdę i zakupic kontroler usb pod pci, tak chyba najtaniej wyjdzie

Dodano po 4 [minuty]:

No brakuje w w lewym górnym rogu no i to czego nie powinno być w prawym górnym :/
  • Poziom 43  
    donciachone napisał:
    No nic.... chyba mi zostaje jutro pojechać na giełdę i zakupic kontroler usb pod pci, tak chyba najtaniej wyjdzie
    donciachone napisał:

Jest to pewne wyjście, zwłaszcza, że wygląda na to, że masz połamane piny na PCB - tak jakby ktoś skrzywdził płytę...
  • Poziom 7  
    safbot1st napisał:

Jesto pewne wyjście, zwłaszcza, że wygląda na to, że masz połamane piny na PCB - tak jakby ktoś skrzywdził płytę...

No niestety :/ a jest to nowa płyta, wczoraj zakupiona... i wczoraj wszystko działało, dopiero dzisiaj raptem po restarcie kompa wszystko padło :/ znaczy nie wiem jak to usb 3.0 czy działało czy nie bo go nie podłączałem
    Ale zwrócić jej nie zwrócę przecież, bo od razu zauważą brak tego pinu :/

Dodano po 1 [minuty]:

A ten no... jakaś myśl co to się mogło stać, że raptem przestały działać pod Windowsem?
  • Poziom 43  
    Podaj model i markę zasilacza (chyba sobie wstawię w sygnaturę).
  • Poziom 7  
    Silentium PC, Vero L1 500W 80 Plus Standard
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Niby ok.
    Spróbuj jeszcze w BIOS zmienić:
    xHCI Mode = [Enable / Disable / Manual ]
    To samo z funkcjami:
    Legacy USB Support
    XHCI Hand-off
    EHCI Hand-off
  • Poziom 7  
    zrobione.... dalej to samo :( co za czort ja nie wiem :/

a poczekaj zaraz zrobię resztę bo narazie zrobiłem tylkoxHCI enabled

Dodano po 13 [minuty]:

KOLEGO!!!!!!!!!!! Jesteś wielki :) właśnie piszę z drugiego komputera :)
    Mysz i klawiatura działają :D wszystkie porty usb też działają :D
    DZIĘKUJĘ Ci za poświęcony czas, bo ja sam bym nigdy do tego nie doszedł :)
    JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI
  • Poziom 43  
    To jeszcze napisz ku potomności z czego zmieniałeś na co.
    Ja mam:
    xHCI Mode = Smart Auto
    Legacy USB Support = Enabled
    XHCI Hand-off = Enabled
    EHCI Hand-off = Disabled

Pamiętaj też, żeby zadbać o to, by porty USB 3.0 działały z pełną przepustowością a nie jako downgrade do 2.0.
  • Poziom 7  
    no to tak:
    xHCI Mode=Manual
    Legacy USB support=Enabled
    xHCI Hand-off=Enabled
    EHCI Hand-pff=Enabled

no i te wcześniejsze tak jak pisaliśmy

jeżeli xHCI Mode ustawię na coś innego niż manual (auto, smart auto itp) to wtedy nic nie działa
  • Poziom 43  
    Czy "pod systemem" porty USB 3.0 działają jako 3.0 (xHCI) ?
    Wg. mnie powinno być:
    XHCI Mode = Enabled/Auto
    Legacy USB Support = Enabled
    XHCI Hand-off = Enabled
    EHCI Hand-off = Disabled

Wtedy w managerze urządzeń powinien pojawić się sterownik 3.0.

Boję się, że całe USB wyłącza ci się po przełączeniu na 3.0, bo jest uszkodzone, nie licząc "historii z pinem".
    Warto sprawdzić, bo płyta może wymagać przez to RMA.
  • Poziom 7  
    no właśnie nie mam... przełączyłem teraz na disabled tą opcję i przy jednej opcji jest błąd (wczesniej jak było na Enabled też był wykrzyknij przy nie),
    tak to wygląda w menedżerze:

i jezeli włączę jakąś inną opcję niż MANUAL przy xHCI Mode to nie wykrywa urządzeń... czyli usb 3.0 padły?

Dodano po 3 [minuty]:

I w ogóle nie wiem co teraz jeszcze czyto związane z tymi USB ale wczesniej było tutaj win 7 i sterowniki wszystkie sie ładnie wgrały, teraz został postawiony system win 10, to sie zaczeły robić problemy z usb i nie mogę zainstalować sterowników do GTX 960
    przy instalacji sterowników czy to z płyty dołączone do karty czy najnowszych ze strony cały czas wyskakuje taki błąd :

w menedzerza wyskakuje, ze wszystko jest ok:

ze sterowniki są aktualne itd...
    wykasowałem wszystkie sterowniki, instalację robiłem tą tak zwaną "czystą" i dalej ten sam błąd :(

Dżwięku też nie ma na monitorze, dopiero jak podłącze słuchawki pod wyjścia z płyty głównej to jest dzwięk, ale z grafiki przez hdmi nie (chociaż w menedzerze urządzeń jest, ze NVIDIA High Definition Audio i ze działa poprawnie

Dodano po 1 [godziny]:

Dobra sterowniki do GTX'a zainstalowały sie (usunąłem przez DDU, najpierw w trybie awaryjnym a póżniej resztę w normlanym)

ale dźwięku dalej brak:/ na słuchawkach jest.... zaraz podłącze do drugiego komputera, żeby sprawdzić czy to przypadkiem nie monitor

eeehhhhh problem z dźwiękiem też rozwiony :) monitor nie posiada wbudowanych głośników:)
    czyli wszystkie problemy rozwiązane, oprócz tego nieszczęsnego USB 3.0... chyba, że zaraz coś się znowu stanie
  • Poziom 7  
    takie coś mam w tym programie:

Dodano po 3 [minuty]:

a sterowniki to po prostu te co były na płycie od Gigabyte a pózniej jeszcze aktualizowałem wszystko przez Drive Booster'a 3
  • Spec od pamięci masowych
    Z tego co wiem:
    "Microsoft Windows 8* and Windows 8.1* have a native in-box USB 3.0 driver. Intel is not releasing a specific Intel® USB 3.0 eXtensible Host Controller Driver for Windows 8 or 8.1.

If you are upgrading from Windows 7* to Windows 8 or 8.1, uninstall the Intel USB 3.0 eXtensible Host Controller Driver before installing the upgrade."

http://www.nirsoft.net/utils/driverview.html

Z "10-tką" jak jest :?:
  • Poziom 7  
    nie mam w ogóle USBXHCI.SYS.... :/

Dodano po 1 [minuty]:

z usb to wg tego progamu mam tylko:
    usbcgp.sys
    USBD.sys
    usbhub.sys
    USBPORT.sys
  • Poziom 7  
    To nie jest niestety problem sterowników ale płyta główna do wymiany, nie odczytuje mi nawet prawidłowo taktowania procesora, wkładam go do drugiego kompa i tam pokazuje normalnie 3,2GHz a na tej tylko 800Hz :/ ale to juz w innym temacie jest opisane wszystko, więc chyba temat do zamknięcia bo jutro zwracam tą płytę