Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykres x(t) od t dla ekstrapolatora i potem impulsatora

jowyma 25 Paź 2015 01:53 1374 4
  • #1 25 Paź 2015 01:53
    jowyma
    Poziom 22  

Bardzo proszę o pomoc, do układu najpierw podłączono ekstrapolator zerowego rzędu, a potem impulsator.
    Czyli na wejściu jest sygnał ciągły, przyjmijmy, że to funkcja wykładnicza e^t, pomiar powoduje, że dostaję wykres z punktami co jedną sekundę, ekstrapolator robi z tego schodki (długość schodka zależy od h, jeżeli h to jedna sekunda to schodki mają długość 1, a jak h = 7 sekund to schodek ma długość 7 s), a impulsator z powrotem z tego robi kropki?
    I jeżeli dobrze myślę, to jak będzie wyglądał ostateczny wykres dla h=1 i h = 7?
    Czy tak jak na rysunku?

0 4
  • #2 25 Paź 2015 02:23
    januszx3
    Poziom 30  

Jeśli wykonujesz rejestrację przebiegu czasowego procesu, przebiegającego w/g funkcji wykładniczej, to zaznacz punkty na wykresie z logarytmiczną skalą czasu. Wtedy punkty pomiarowe ułożą się wzdłuż prostej. Wtedy ekstrapolacja stanie się przedłużeniem odcinka wzdłuż tej prostej.
    Przygotuj i wykonaj wykres w odpowiedniej skali logarytmicznej czasu (przykład zał. ilustr.):

0
  • #3 25 Paź 2015 14:06
    jowyma
    Poziom 22  

Mi chodzi o późniejsze podłączenie impulsatora.
    Mam porównać wykresy dla h=1 i h=7. Dla h=1 kropka jest co jeden okres. Ale co z h=7? Kropka pokryje się z wykresem dla h=1 ale kropki będą tylko co 7 okresów?

0
  • Pomocny post
    #4 25 Paź 2015 14:47
    januszx3
    Poziom 30  

Mniejsza ilość punktów pomiarowych, tego samego procesu, wyznaczająca odcinki na tej samej prostej (jeśli tworzysz wykres liniowy w/g opisu z postu #2), ułatwi Ci późniejszą interpolację. Tworząc wykres liniowy możesz interpolować i ekstrapolować z dokładnością nie osiąganą na wykresach nieliniowych.

0
  • #5 25 Paź 2015 16:14
    jowyma
    Poziom 22  

Prowadzący potwierdził, że o to chodziło. Dziękuję za pomoc, wątek zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów