Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedes 190 / w201 - Wystrzelił czujnik podczas regulacji zapłonu

graxi69 25 Oct 2015 11:40 4194 5
 • #1
  graxi69
  Level 9  
  Witam, wczoraj wieczorem regulowałem zapłon w nowo zamontowanym silniku m102 2.3 benzyna. W czasie regulacji wystrzelił mi czujnik przedstawiony na poniższym zdjęciu. W starym silniku (1.8) nie miałem tego czujnika, ale za to podobne wejście było pod kolektorem dolotowym, dlatego kabel, który prowadzi z głównej wiązki elektrycznej podłączyłem w jedyne pasujące miejsce - czyli w wystrzelony czujnik :)
  Mercedes 190 / w201 - Wystrzelił czujnik podczas regulacji zapłonu Mercedes 190 / w201 - Wystrzelił czujnik podczas regulacji zapłonu Mercedes 190 / w201 - Wystrzelił czujnik podczas regulacji zapłonu

  Za co odpowiada przedstawiony czujnik? Czy mogę go zaślepić śrubą ze starego silnika i pozostawić wypięty przewód? Co mogło być przyczyną wystrzelenia czujnika? Dodam, że wcześniej płukałem silnik ropą, a teraz jest już zalany olejem 10w40
 • #2
  Dziarski Hank
  Level 32  
  To najprawdopodobniej czujnik temperatury wyświetlanej na zegarach.

  Jeśli masz na nadkolu duży moduł zapłonowy, to zapłon masz EZL i wtedy zapłonu się nie reguluje - ruchomy aparat to pozostałość po poprzedniej generacji zapłonu. Za odpowiedni kąt zapłonu odpowiada moduł zapłonowy.
 • #3
  gawlo235
  Level 19  
  Coś cieknie przez ten uszkodzony czujnik ? Olej lub płyn chłodzący? Sprawdź czy na pinie który wpiąłeś nie ma jakiegoś napięcia? Oczywiście na zapłonie.
 • #4
  graxi69
  Level 9  
  Przez czujnik nic nie ciekło dopóki go nie odkręciłem (wtedy zaczął lecieć płyn chłodniczy). Napięcia niestety nie mam jak sprawdzić, bo właśnie rozleciał mi się multimetr
 • #5
  gawlo235
  Level 19  
  To wygląda jak by napięcie poszło na czujnik temperatury i bum. Czy może kręcąc aparatem zahaczyłeś o niego? Jak na zegarach wskazuję temp. to zaślep i będzie ok.
 • #6
  Gerri
  Mercedes specialist
  Nie mam w tej chwili za bardzo czasu na szperanie w papierach, ale wejście pod kolektorem to na pewno grzałka, tak wiec wysadzony czujnik pewnie będzie ja zalaczal (przez przekaźnik).