Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator Hihg Voltage PÓŁAUTOMAT SPAWALNICZY

25 Paź 2015 12:02 792 7
  • Poziom 6  
    Witam :)
    na początku chciałym poprosić o przeniesienie, nie kasowanie mego postu jeśli to zły dział...

Mam pytanie do bardziej doświadczonych ode mnie, mam spory transformator z mikrofalówki, który niestety ma uzwojenie pierwotne aluminiowe, chciałbym przezwoić je na miedź o takiej samej średnicy. Fabryczny drut jest 1.0 mm a ja posiadam miedziany 1,15 mm plus / minus. I nie wiem czy jeśli nawinę pierwotne po całości rdzenia na to dam izolacje, i na pierwotne po całości nawine wtórne czy to bedzie działać ? Nie wiem co ze zworami magnetycznymi, które są po między wtórnym a pierwotnym. Dodam, że takie przezwajanie jest wygodniejsze i więcej zwoi pierwotnego będę w stanie nawinąc dzięki czemu transformator będzie się mniej grzac.

Pozdrawiam :)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    W jakim celu chcesz go przezwoić na miedź? Wtórne pozostaje oryginalne czy ma być na niższe lub wyższe napięcie?
    Jeżeli dasz dobrą izolację pomiędzy pierwotnym na wtórnym to możesz nawinąć wtórne na pierwotne. Zwory magnetyczne usuwasz lub nie w zależności od przeznaczenia transformatora.
    tomcio gilewski napisał:
    więcej zwoi pierwotnego będę w stanie nawinąc
    Zwiększając liczbę zwojów na pierwotnym obniżasz przekładnię transformatora.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 6  
    chcę też między innymi przezwajać żeby zrobić odczepy na pierwotnym fabrycznie jest 195 zwojów czyli ok 0.85 v na 1 zwój wtórnego, jeśli dam więcej zwojów na pierwotne to mniej drutu pójdzie mi na nawijanie wtórnego i może nie bedzie sie az tak grzać.. wtórne chce w granicach 30-34v zależy ile v będę miał spadku na mostku kbpc5010 . Przy tej kombinacjii wtórne na pierwotnym nie bedzie mniejszej straty w rozproszeniu pola magnetycznego ? cos mi sie tak o uszy obiło
  • Poziom 43  
    Rozumiem, że chcesz zbudować prostownik. W takim razie wyrzuć zwory.
    tomcio gilewski napisał:
    jeśli dam więcej zwojów na pierwotne to mniej drutu pójdzie mi na nawijanie wtórnego
    Niby dlaczego? Chcesz po przezwojeniu uzyskać określone przełożenie np. 230V/30V, im więcej zwojów nawiniesz na pierwotnym tym więcej musisz nawinąć na wtórnym aby uzyskać to przełożenie. Ponadto nawijając wtórne na pierwotne (zamiast obok) potrzebujesz więcej drutu bo większa będzie średnica pierwszego zwoju i następnych. Więcej zwojów na pierwotnym nawijasz dlatego, że trafo mikrofalówki jest projektowane jako niedozwojone co właśnie powoduje grzanie rdzenia, jednak przy pracy okresowej i wymuszonym chłodzeniu to nie przeszkadza. To ile zwojów pierwotnego przypada na 1V napięcia zależy od przekroju rdzenia. Dla rdzenia 24cm² możesz przyjąć 1,6-1,8 zwoju/V Więcej zwojów na wolt skutkuje mniejszym prądem jałowym transformatora. W oryginalnym transformatorze od mikrofalówki prąd jałowy jest rzędu 2A.
  • Poziom 6  
    fabrycznie jest 195 zw. pierwotnego, wkladajac jeden zwoj na wtorne uzyskałem 0,847 v. moze zle liczylem ,że 195zw/230v=0,847v na 1 zwoj wtornego czyli
    u1 195zw =u2 30 zw-24,5v

ja bede nawijał:
    u1 240zw _ u2 30 zw-31v
    1.04v x 30 zw wtornego = ok 31 v

nawinę 195 jak bylo fabrycznie żeby nie zaniżać fabryczej liczby zwojów i tu będzie pierwszy odczep.

tak wiec wtorne na pierwotne nie ma nic wspolnego z mocą tego trafa będzie tak samo pracowac jak na osobnych cewkach.

to nie będzie prostownik jak kolega wyżej napisał. tylko półautomat do spawanie blach max 3 mm, mało wiem ale takie mam potrzeby ;)
    to nie jest pierwsza konstrukcja tego typu tylko przeważnie pierwotnego nie ruszałem, jedynie wtórne przez co nie miałem regulacji napięcia a to jednak przydatne dlatego teraz zamierzam przezwoić pierwotne dla dwuch czynników by było miedziane i będą odczepy do reg. napięcia. jęsli ktoś jest ciekawy jak taki półautomat zrobić - zawsze pomoge koszt nie jest duży ja na swój wydałem 42 zł na podajnik, oraz 26 na drut + 20 zł na jakieś pierdoły typu oczka konektorowe tulejki i koncowka pradowa...

odnosnie izolacji pierwotnego od wtórnego to czy moge użyc w domowych warunkach papieru do pieczenia ? nie mam juz preszpanu a chciałbym czyms go zastąpić
  • Poziom 21  
    tomcio gilewski napisał:
    ... czy moge użyc w domowych warunkach papieru do pieczenia ? nie mam juz preszpanu a chciałbym czyms go zastąpić

No wiesz, zgodne ze sztuką to nie będzie, raczej "na sztukę" :) a poza tym ryzykujesz, jeśli będzie przebicie to może Cię popieścić napięcie sieciowe !

Kiedyś druty nawojowe szczególnie większych przekrojów były w oplocie bawełnianym, może więc bawełnę zastosuj ( skąd- pewnie znajdziesz źródło) - kilka warstw zalakierowanych - to byłaby już niezła izolacja.

pzdr Nix
  • Poziom 6  
    wlasnie wtornne mam w takim oplocie nowe nie uzywane z lat 80tych do tego lakierek a papier do pieczenia to tak dla zdrowotnosci tylko :D
  • Poziom 21  
    Ale ten papierek jest strasznie cienki, no i mechanicznie słaby, jedyna nadzieja w tym że byłoby to wiele warstw i koniecznie lakierowanych.

pzdr Nix