Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niskobudżetowy Oscyloskop/Rejestrator USB

25 Oct 2015 12:18 11181 28
 • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  User removed account
  User removed account  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • #2
  paula9jeden
  Level 12  
  Myślałeś nad użyciem przełącznika wielopozycyjnego (np.9) i rezystorów zamiast potencjometru? Możnaby wtedy mieć stały dzielnik do obliczenia amplitudy jak w prawdziwym oscyloskopie.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Bynak
  Level 15  
  Witam.

  Nie jestem znawcą w temacie ale skoro zastosowałeś TL082 to dla czego nie "dorzuciłeś" drugiego kanału? W końcu to tylko dodatkowy rezystor i potencjometr. Czyżby ta karta dźwiękowa wejście MIC miała w wersji mono?

  Pozdrawiam.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  krru
  Level 32  
  Bynak wrote:
  Czyżby ta karta dźwiękowa wejście MIC miała w wersji mono?


  Często tak właśnie jest. Niestety autor nie sprecyzował co to za karta, pewnie sam tego nie wie. Trzeba by sprawdzić jak układ się zgłasza po USB (vendor id/product id).
 • #9
  Jarek1321
  Level 11  
  Fajny oscyloskop ale brakuje jednak tych przełączników. Z czego to zasilasz? Wczoraj szukałem w internecie informacji o takich oscyloskopach- ciekawostka
  Mam pytanie z innej beczki- jak nazywają się układy scalone (technologia wykonania) w postaci kleksów jak ten widziany we w.w. karcie dźwiękowej?
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  cwieek
  Level 12  
  a co ze składową stałą, która jest zazwyczaj odcinana przez filtry?
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  cwieek
  Level 12  
  Tak, powinien się zachować jak przetwornik ADC. Jest kilka patentów na obejście filtra, tylko wszystkie mało eleganckie. Mogę podrzucie wieczorem jeśli chciałbyś się tym zająć.
 • #17
  elektro155
  Level 26  
  Czy TL072 nada się zamiast TL082?
 • #19
  adversus
  Level 31  
  Projekt wg mnie mało praktyczny, ale pewnie znajdzie swoich naśladowców. Co do podłączania napięcia 230V AC, to tylko można pogratulowac odwagi albo głupoty. Myślę że takie projekty powinny być moderowane, bo informowanie że można tym mierzyć wspomniane napięcia to narażanie na niebezpieczeństwo niedoświadczonych (młodych) forumowiczów. Ciekawe jeśli taki amator-naśladowca przeczyta że można tym mierzyć napięcie w sieci 230V i niedaj boże będzie miał błąd lub strzeli scalak, w najleprzym razie poleci komputer, w najgorszym może go porazić prąd.
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  ostrytomasz
  Level 23  
  goreckidiy wrote:
  Dzisiaj korzystając z chwili wolnego czasu podjąłem się próby odnalezienia elementów pracujących jako filtr. Mostkowanie C3 nic nie dało
  Zaopatrzyłem się w baterię 1,5V, i do plusa podłączyłem rezystor 1k, a do minusa masę oscyloskopu. Dotykałem różnych elementów płytki, lecz nie zaobserwowałem żadnych pozytywnych zmian. Czy to oznacza że ta karta ma jakiś wbudowany filtr ?


  Próbowałem dwóch tego typu kart. Na jednej również nie znalazłem punktu który umożliwiałby przeniesienie składowej stałej. Druga po zwarciu kondensatora składową stałą co prawda przenosi, ale te wejścia mikrofonowe są bardzo niewygodne w użyciu. Mają dużą czułość a przy tym są wstępnie spolaryzowane do napięcia ok. 2,23V ze źródła o dużej impendacji. Podejrzewam że wzmacniacz wejściowy musiałby być dosyć precyzyjny, być może nawet śledzić to napięcie polaryzujące (jeżeli miałby umożliwić pomiar napięcia a nie tylko określenie kształtu to raczej na pewno) co podważa sens ekonomiczny całości. Wydawałoby się że mógłby wystarczyć dzielnik napięcia, ale jakoś nie znalazłem kombinacji podziału i rezystancji zastępczej która pozwoliłaby uzyskać akceptowalną liniowość.

  Edit: podłączyłem sobie jeszcze raz tę kartę i całkiem możliwe że nawet w przypadku tej drugiej przenoszenie składowej stałej to tylko złudzenie. Niby potrafi pokazać linię prostą "na dole" i "na górze" zakresu, ale tak to powinno wyglądać ("oscyloskop referencyjny"):
  Niskobudżetowy Oscyloskop/Rejestrator USB
  A tak wygląda (karta dźwiękowa "Grew", ten sam przebieg podłączony przez R 120k do punktu za kondensatorem odcinającym składową stałą):
  Niskobudżetowy Oscyloskop/Rejestrator USB
  Żeby nie było że coś się nasyca i dostaje szału i stąd te zniekształcenia - tutaj ten sam przebieg ze zmniejszoną amplitudą (napięcia czysto umowne - nie próbowałem tego kalibrować):
  Niskobudżetowy Oscyloskop/Rejestrator USB
  Wydawać by się mogło że to kwestia zbyt dużej impedancji źródła, ale po zmniejszeniu jej też nie wygląda to dobrze.

  Edit2: A jednak to mój błąd. Kondensator C6 (zdjęcia karty) należy wylutować. Zwieranie go odpada - zewrze się wejście przetwornika z zasilaniem mikrofonu, podłączenie się za nim raczej też: zmierzona pojemność ~80nF tworzy całkiem efektywny filtr w połączeniu z tymże zasilaniem. Poniżej przebiegi przy wylutowanym C6 - prostokąt 4kHz (mniej więcej górny zakres użyteczności), sinus 1kHz, bardziej złożony przebieg testowy:
  Niskobudżetowy Oscyloskop/Rejestrator USB Niskobudżetowy Oscyloskop/Rejestrator USB Niskobudżetowy Oscyloskop/Rejestrator USB
 • #22
  deus.ex.machina
  Level 32  
  Wejścia MIC maja wiele ograniczeń - po pierwsze maja duże wzmocnienia, po drugie czeto aktywny układ AGC (automatyczna kontrola wzmocnienia) a wiec nie będą liniowe... Warto przy tym pamiętać ze typowa karta podaje na wejście MIC stałe napięcie zasilające wbudowany w mikrofon wzmacniacz/konwerter impedancji (tranzystor FET), wymusza to konieczność użycia kondensatora odcinającego składową stalą.
 • #23
  krru
  Level 32  
  Mimo, że sam mam taką "kartę dźwiekową na USB", którą zdarza mi się używać jako namiastki oscyloskopu (np. w zeszłym tygodniu), to jednak są lepsze metody, które umożliwiają uzyskanie znacznie lepszych parametrów, za troche większe pieniądze. Jakieś 70 zł kosztuje płytka z Xmega (X3-DIL64 Leon Instruments). Posiada 2 przetworniki AC mogące pracować 1Ms/s i sprzętowy interfejs USB, wbudowane w mikrokontroler. Wystarczy program i mamy praktycznie dowolne urządzenie na USB, w tym oscyloskop lepszy od karty dźwiękowej, 20 razy szybszy. Można też użyć GPIO i mieć analizator. Oczywiście można samemu zrobić płytkę i wyjdzie taniej, ale chciałem pokazać sposób o podobnej pracochłonności, z użyciem gotowej płytki.
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  ostrytomasz
  Level 23  
  Elektrolityczny się słabo nadaje bo jak zdecydujesz z której strony powinien być (+)? Ceramiczne 1u-10u (najczęściej 1u lub 2u2) 0805 bez problemu można znaleźć w złomie komputerowym.
  Czy to coś poprawia? Nie ma innego sposobu niż zmierzyć ten czas po którym napięcie zanika. To może być filtr cyfrowy więc niekoniecznie musi się też zachowywać jak filtr RC.
 • #28
  eurotips
  Level 37  
  Taki oscyloskop to tylko do zabawy z audio bo teraz nawet przetwornice uciekły po częstotliwość rzędu 1MHz i pną się wyżej.
  Tylko soft do tego można znaleźć fajny, inaczej projekty na mikrokontrolerach biją na głowę te na kartach.
 • #29
  User removed account
  User removed account