Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NEVADA CB-2002 brak odbioru

25 Paź 2015 13:22 1320 14
 • Poziom 10  
  Witam, mam CB radio Nevada, nadaje ale nie odbiera, sprawdziłem wszystkie tranzystory i kondensatory, niestety nie mam oscyloskopu i nie mogę sprawdzić generatora, proszę o pomoc.
 • Testo
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  kochas2008 napisał:
  niestety nie mam oscyloskopu i nie mogę sprawdzić generatora, proszę o pomoc.


  Po co Ci oscyloskop? Wystarczy miernik częstotliwości i prosta sonda wcz. Napisz czy w głośniku totalna cisz albo coś szumi lub "pstryka" podczas włączania nadawania? Zmierz jeszcze napięcie na bazie tranzystora Q104 oraz na emiterze Q207.
 • Testo
 • Poziom 23  
  A jak u Ciebie z wtykiem mikrofonowym - sprawdzałeś, czy nie urwał się któryś przewód.
 • Poziom 10  
  Przepraszam za brak odpowiedzi spowodowany nawałem pracy, głośnik szumi i wzmacniacz mocy działa ale kręcenie potencjometrem głośności nic nie daje ponieważ dźwięk jest na tym samym poziomie, sprawdzę jeszcze napięcia na tranzystorach i napiszę.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  kochas2008 napisał:
  głośnik szumi i wzmacniacz mocy działa ale kręcenie potencjometrem głośności nic nie daje ponieważ dźwięk jest na tym samym poziomie


  Dziwne, bo kręcąc potencjometrem volume głośność musi być regulowana. Może masa od potencjometru urwana lub ktoś zwarł go celowo. Po podłączeniu anteny słychać jakieś stacje? Jest różnica w szumie po przełączeniu na FM?
 • Poziom 10  
  Dokonałem pomiarów wskazanych tranzystorów (przy zasilaniu 12v):
  Q104
  MASA-B = 3,55v
  M-C = 2,9v
  M-E = 2,76v
  E-B = 0,78v

  Q207
  M-B = 8,5v
  M-c = 11,4v
  E-B = 0,67v
  E-C = 2,9v

  Przełączanie żadnym z przełączników nie daje zmiany sygnału w głośniku ( słychać tylko szum i żadnych stacji), sprawdziłem jeszcze raz połączenie mikrofonu z radiem i wszystkie kable mają
  przejście, jednak gdy zbliża się rękę do kabla lub radia słychać zmianę szumu głośnika. Gdy naciskam przycisk nadawania na wyjściu antenowym pojawia się napięcie i zapala się żaróweczka obciążająca wyjście antenowe radia wskaźnik sygnału antenowego wychyla się do końca skali. Sprawdziłem potencjometr głośności i jego połączenie z masą i wszystko jest ok. Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem, pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wszystkie napięcia miałeś mierzyć w stosunku do masy. Nadal nie wiem jakie napięcie jest na emiterze Q207. Powinno być tam około 8V.

  Na czas naprawy odbiornika odłącz mikrofon i połącz razem piny 2 i 3 w gniazdku mikrofonowym. W ten sposób wykluczysz ewentualne uszkodzenie lub połączenie mikrofonu.

  kochas2008 napisał:
  jednak gdy zbliża się rękę do kabla lub radia słychać zmianę szumu głośnika.


  Wygląda na to że coś się wzbudza. Masz miernik częstotliwości? Trzeba by sprawdzić czy VCO na odbiorze pracuje prawidłowo. Nie kręcił ktoś przypadkiem filtrami?. Jeszcze jedno. Dla próby wyciągnij filtr 455KHz i w jego miejsce między wejście i wyjście wstaw kondensator np. 1nF.

  Potencjometr głośności musi reagować. Nie ma innej opcji. Chyba że wzbudza się sama końcówka mcz. i stąd ten szum. Wyciągnij np. R230 (2,2KΩ) i zobacz czy nadal jest szum.
 • Poziom 10  
  Zrobiłem wszystko według zaleceń i nadal nic. Na emiterze Q207 jest 8,5v, odłączyłem mikrofon i zwarłem piny 2 i 3. Znalazłem i wymontowałem, mam nadzieję że właściwy filtr, chociaż mam mało czytelny schemat i filtry są oznaczone tym samym symbolem ( był w czarnej kwadratowej obudowie) i wlutowałem na jego miejsce kondensator 1nF. Ja nie kręciłem żadnym z filtrów, mam nadzieję że nikt inny także, wy-lutowałem opornik R230, ale to nic nie zmieniło. Tylko podczas dotknięcia pęsetą opornika głośnik zaczął buczeć. Niestety posiadam miernik częstotliwości tylko do 1MHz.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  kochas2008 napisał:
  Tylko podczas dotknięcia pęsetą opornika głośnik zaczął buczeć.


  To akurat jest prawidłowe. Czyli co cały czas masz szum mimo skręcania volume w lewo? To jest nie możliwe ponieważ mogę zrozumieć że coś stało się z potencjometrem głośności ale poleciłem byś wymontował R230. On odłączył cały tor odbiornika wraz z potencjometrem volume od końcówki mcz. Coś tu kompletnie nie pasuje. Wstaw rezystor z powrotem. Jak dotykasz np. igłą wyjścia filtra który wyciągałeś słychać w głośniku jakiś szum lub cokolwiek? Możesz dotknąć bezpośrednio bazy Q104. Następnie dotknij bazy Q105 oraz podaj napięcia E, B, K w stosunku do masy oczywiście.
 • Poziom 10  
  Tak cały czas mam szum, potencjometr jest dobry, dotykając filtra i bazy Q104 szum się wycisza, napięcia na tranzystorach są następujące:
  Q104
  M-B=3,5v
  M-E=2,7v
  M-C=2,9v
  Q105
  M-B=1,28v
  M-E=0,56v
  M-C=12,2v
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie pasują mi coś napięcia na Q104. Wyciągnij go i zmierz czy jest ok.
 • Poziom 10  
  Tranzystor jest ok 0,7v od bazy do kolektora i emitera, nie ma zwarcia kolektora i emitera.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  W takim razie pozostaje zmierzyć jeszcze diody D107, 108,109, 110, 111. Podaj napięcia tranzystorów Q101, 102, 103. To tyle co jeszcze możesz sprawdzić multimetrem. Bez generatora i miernika częstotliwości będzie ciężko coś dalej stwierdzić. Nie znamy czy VCO pracuje poprawnie i bez generatora nie sprawdzisz czy nie padł któryś filtr w torze odbiornika.
 • Poziom 10  
  Radio zostało profesjonalnie naprawione przez kolegę Kriss51, wszystko działa, temat zamykam.