Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jabel -wykrywacz metali - awaria zasilania

08 Cze 2005 22:11 8827 23
  • Poziom 10  
    witam mam problem a mianowicie chciałem podłączyc do wykrywacza 6X1,5V czyli 9V bo bateria 9V niestarczała na długo i niestety cos sie stało i teraz wogle nie działa niemam pojecia co sie mogoo stac prosze o pomoc dzieki
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Może źle podłączyłeś? Spróbuj podłączyć tak jak było i zobacz czy odpali.
  • Poziom 10  
    witam niestety nie działa, ale mysle ze poszedł kondensator bo był goracy a chyba niepowinien.
  • Poziom 32  
    Wymień ten kondensator i posprawdzaj tranzystory.
    Może któryś jest na zwarciu.
  • Poziom 26  
    Jeśli chodzi oten duży kond. kłopot może być większy bo to oznacza że odwrotnie podpiąłeś zasil.Nie rozładowało ci bat?Niestety Jabel nie daje diody zabezp.Sprawdz stab.5V i przetwornicę 7660,czy jest +5 i -5V.Pozdr.
  • Poziom 10  
    twazny prosze instukcje bo niezabardzo wiem gdzie mam szukac pozdrawiam i dzieki

Dodano po 15 [minuty]:

znalazłem 7660 i sprawdziłem (nie wiem czy odpowiednio)i pokazuje mi 9V ale na pierwszej nóżce niema nic
  • Poziom 32  
    Posłuchaj zacznij od zasilania.Podłącz je ok(9V).
    Plus idzie do US8, to jest stabilizator 78L05.Po włączeniu zmierz napięcie wychodzące z tego układu, ma być 5V.

Dodano po 4 [minuty]:

I koniecznie musisz sprawdzić tranzystory!
    T1- BD912
    T2- BC547
    T3- BC557
    Inaczej nieruszymy z miejsca.
  • Poziom 10  
    bzikk wiec tak: stabilizator 78L05 niema 5V w wychodzi z niego 9V:(

T1- BD912 9,50V,9,50V,9,50V
    T2- BC547 9,50V,8,80V,0V
    T3- BC557 7,60V 8,39V,9,50V
    co dalej? jesli jakies fotki cos ułatwia to moge zrobic.
    pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

dotam ze odwrotnie podpiołem zasialnie przez to ze ktoś odwrotnie podpioł przewody do miernika(dobry zwyczaj nie pożyczaj)
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    To na początek musisz go wymienić
  • Poziom 10  
    stabilizator 78L05 ?

Dodano po 1 [minuty]:

a te pozostałe wartosci sa ok?

T1- BD912 9,50V,9,50V,9,50V
    T2- BC547 9,50V,8,80V,0V
    T3- BC557 7,60V 8,39V,9,50V
  • Poziom 32  
    Wymień najpierw ten stabilizator podłącz dobrze zasilanie i wtedy będziemy działać dalej
    Jeżeli ma przebicie to na mase będzie dawał dodatnie napięcie.
    Możesz wyciągnąć te trzy tranzystory i sprawdzić czy niezjarały się ale myśle że niepowinny.
  • Poziom 10  
    ok jutro to zrobie i sie odezwe (niemem cześci)
    dzieki serdeczne:)
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    To kup jeszcze na wypadek ten BD912.
    One grosze kosztują.
  • Poziom 35  
    jeśli na procku pic12c... było zamiast 5V 9V to możesz zapomnieć o jabelku bo procek już umarł odwrócenie asilania w takim wykrywaczu to zazwyczaj ubicie większości układów scalonych i proca
  • Poziom 10  
    jabel działa i ma sie świetnie mimio 9V:)
    wymieniłem stabilizator 78L05
    i wszystko gra.
    wielkie dzieki dla bzikk gdyby nie on to bym nienaprawił.pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam !
    Zastanawiam sie nad zlozeniem wykrywacza metali. I mam do wyboru dwa jabela i mikroprocesorowy wtkrywacz metali z avt (avtt-5025 opis zalaczony w zalaczniku). Ktory z nich bedzie lepszy waszym zdaniem. Ktory bedzie mial wieksza dokladnosc w poszukiwaniu. Prosze o wyrazenie waszego zdania na ten temat. Schemat wykrywacza z avt dostepny jest pod adresem: http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT5025.pdf
    Załączniki:
  • Poziom 11  
    Ja nieznam sie na wykrywaczacz metali ale czy naprawde ten z avt jet tak traiczny.Mozecie mi podac jakie sa parametry tych wykrywaczy w terenie. Wykrywacza bede uzywal glownie w lesie do szukania militariow.
  • Poziom 26  
    Posłuchaj awatara -zapomnij o BFO z avt.To najlepsza z rad dla Ciebie.Robiłem obydwa dla kolegów,pytasz o parametry?Różnica w czułości pięciokrotna (w zasięgu) dla tej samej masy żelaza.Uważnie zmontuj Jabela,na początek jest najlepszy.Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Jabel na twoje potrzeby będzie Ok pod warunkiem ,że las jest czysty, nie ma w nim odłamków ,ani śmieci inaczej nakopiesz się tyle ,że odechce Ci się szukania. Osobiście dla bardziej zaawansowanych elektroników polecam modele VLF czy to statyczne czy dynamiczne ważne, że posiadają dyskryminację ,która pozwoli na eliminację drobnego żelastwa i smiecia.
    Wiele razy już dawałam tutaj przykłady takich rozwiązań wystarczy tylko poszukać oto jeden z nich:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic294551.html
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    tu sie wtrące - niewiem czy to tylko moje doświadczenia ale ten wykrywacz z AVT to totalne nieporozumienie kiedyś dostałem go do uruchomienia - ktoś kupił kit wszystko poskładałem bardzo ładnie i mimo moich starań wykrywacz robił co chciał niewiem jak ktoś mógł w tym artykule podać takie zasięgi, to jest żałosne ja tego nie polecam - chyba że sie myle i to tylko moja opinia
  • Poziom 10  
    ja wlasnie zlozylem avt 5025 to totalna lipa monete 1zl wykrywa mi w odleglosci 1cm od cewki walec 10cm x 5cm aluminium wykrywa mi z 20cm pozatym jest strasznie wolny
  • Poziom 10  
    wymieniłem stabilizator 78L05 i gra temat skaczony.