Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel + Wiatrak + Arduino - Kilka pytań

Lema13 25 Paź 2015 19:08 4506 33
  • #1 25 Paź 2015 19:08
    Lema13
    Poziom 5  

Witam :)

Planuję zamontować sobie pewne rozwiązanie na działce. Będą to 3 punkty gdzie będą umieszczone żarówki LED z możliwością zdalnego sterowania oświetleniem. Całość zasilania z OZE. Okolica gdzie mieszkam cieszy się wysokim współczynnikiem włamań i kradzieży dlatego przy okazji chciałbym stworzyć coś co można nazwać symulacją obecności ludzkiej pod nieobecność domowników. Losowo włączane światła z daleka powinny odstraszyć co niektórych. Widoczność aktywności ludzkiej na podwórku żeby było widać z min. 100m. Poniżej zamieszczam schematyczny wygląd podwórka. Koszt maksymalny jaki mogę przeznaczyć na to w tym roku to 2000zł. :cry: Instalacja off-grid.

Legenda:
    1 - domek gospodarczy - pierwotnie miała tam stać mała przydomowa elektrownia wiatrowa M300 12/24V, 90W przy 12m/s. Z racji dużej odległości mam dylemat czy nie zamontować wiatraka w punkcie 3 (obok altanki na maszcie 4m) -/+ 4 Ledy
    2 - plac zabaw - Platforma zjeżdżalni jest na +/- 2m, do tego dorobić maszt 2m i mamy eleganckie miejsce na wiatrak.
    3 - altana - miejsce w którym musi być panel słoneczny (na razie nie chcę się bawić z domem). Panel słoneczny - +/-100W (zależy od ceny) na 12/24V. Panel skierowany na południe Zastanawiam się czy nie było by lepiej postawić tutaj wiatrak. Jedyny minus to hałas jaki będzie emitować (<30dB). Niby mało ale jak się będzie pić piwko latem to może wkurzać wieczorami :D.
    -/+ 5 Ledów
    4 - taras - miejsce które będzie jedynie oświetlać kawałek ściany i okno tarasowe. +/- 4 Ledy.
    5 - garaż - miejsce suche i ciepłe, o stałej temperaturze, czyli idealnie dla akumulatora. Będzie również tutaj płytka ARDUINO, która będzie sterować całością. Tutaj pytanko: jaki akumulator zastosować - żelowy/ kwasowy i 12/24V + jaka pojemność by mi starczyła w zupełności ?

Obciążenie instalacji
    Na dzień dzisiejszy system OZE jest skromniutki i może kiedyś zacznę się bawić więcej w tym kierunku. Obciążenie jedyne jakie chcę załączyć to oświetlenie LED - maksymalnie 15 żarówek po powiedzmy 3W każda. Daje nam to 45W aktywnego zapotrzebowania w pobór mocy.
    Dzienne zapotrzebowanie: 45W * 12h= 0,54kWh

Źródła energii
    Produktywne nasłonecznienie latem to jakieś 8h (10,11h optymistyczne prognozy) a w zimę jakieś 4-5h. Lokacja jest "średnio" wietrzna, potrafi nieźle wiać przez długie godziny, średnia prędkość wiatru - 3-4 m/s

Pytania:
    - panel oraz wiatrak dadzą radę zasilić 15 Ledów przez kilka dni(3,4) ?
    - jaki akumulator zastosować ? Żelowy jest do ładowania cyklicznego a kwasówka do buforowego, skłaniałbym się do buforowego gdyż cały czas jakiś prąd będzie docierać do nich.
    - lepsze miejsce dla wiatraka jest w miejscu 1 czy 3 ?
    - instalacja 12/24V ? Przy 24V mamy mniejsze spadki napięcia a jak widać na obrazku, odległości nie są za małe.
    Przy instalacji 24V na 30m, obciążenie 9W mamy spadek 1.1%
    Przy instalacji 12V na 30m, obciążenie 9W mamy spadek 4,3%
    Okablowanie jakie planuję wykorzystać to kabel ziemny YKY 1mm2 2 żyły. Taki będzie odpowiedni ? :D

Do tego wszystkiego jeszcze oczywiście regulator ładowania przy utrzymać aku w najlepszej kondycji.

Jeśli chodzi o Arduino to zamierzam użyć przetwornic DC/DC żeby zjechać na 5V oraz 3 przekaźniki które będą wyłączać/włączać moje oświetlenie.

Jestem początkujący i dopiero zaczynam zabawę z OZE i całą elektyką. Proszę o wyrozumiałość. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady.

Pozdrawiam

0 29
  • Relpol
  • #2 25 Paź 2015 19:26
    marcinbbb
    Poziom 22  

Przeszedłeś samego siebie. Symulację podjeżdżających domowników / samochodów zapewnią statyści czy sąsiedzi?
    Na moje licząc alarm 1500 PLN + brygada interwencyjna 100 PLN/mc dojazd max 3 min.
    Wiatrak powiedzmy 500W ogarnie temat koszt 700 PLN powiedzmy dajmy jeszcze panel 24V 250W i 1 aku 100Ah
    Policzmy wiatrak 700 + panel 250W za 500 PLN + 100 kontroler ładowania + aku powiedzmy 600 PLN = 1900 PLN.
    A niech ktoś ci Opierdzieli chałupę pomimo symulacji obecności ;)

Wolę zapłacić ubezpieczenie które i tak płacę niż symulować moją obecność, złodziej pomyśli po 3 dniach obserwacji że mając super chatę jecie tynk ze ścian zamiast świeżych ciepłych bułeczek ze sklepu, symulację ściętego trawnika zapewni... no właśnie;)

0
  • Relpol
  • #3 25 Paź 2015 19:34
    Lema13
    Poziom 5  

Dom stoi na otwartej przestrzeni. Mało domów, duże osiedle, duża otwarta przestrzeń. Z daleka widać czy ktoś jest w domu czy też nie. Symulacja to jedna z planowanych rzeczy. Planuję również zdalnie sterować oświetleniem w poszczególnych punktach. Także całość pomimo symulacji obecności ma być praktyczne i ułatwić mi odrobinę życie.
    Wiatrak 500W za 700zł ? Namiary proszę. Twoja wycena to jakieś nieporozumienie.
    Nikt mi nie opierdzieli chałupy. Jak masz zamiar pisać takie posty to nie wchodź już tutaj.

0
  • #4 25 Paź 2015 19:50
    marcinbbb
    Poziom 22  

wiatrak: proszę http://allegro.pl/elektrownia-turbina-wiatrowa-m300-wiatrak-12-24v-i5457259252.html słabszy ale też da radę.
    Piszesz jakbyśmy wszyscy mieszkali dom na domu a tylko Ty na otwartej przestrzeni wiesz mam sąsiada od pn. jakieś 900m od siebie, z zachodu drzewa i mój tunel foliowy mnie zasłania z pd. sąsiad jest około 700m z wsch. mam starszą sąsiadkę - myślisz że pogoni włamywaczy?

Ale jak nikt Ci nie opierdzieli chałupy to po co robisz symulację aby sąsiadów przekonasz że jesteś w domu a nie na wakacjach czy aby nie płacić ubezpieczenia? A jak Ci dach wichura porwie / albo powódź zabierze to pierwszy lecisz na wiejską by premier oddał Ci kasę.

Aby ukazać Ci Twój prymitywny sposób myślenia przytoczę: "Dzienne zapotrzebowanie: 45W * 12h(ciemniejsze godziny w ciągu dnia) = 0,54kWh: to koszt z sieci około 30gr. dziennie. A Ty się bawisz w wiatraki, panele, akumulatory.

Moderowany przez kozi966:

3.1. Zabronione jest w szczególności:
    3.1.7. Rozpowszechnianie treści o obraźliwym charakterze, bądź naruszających obowiązujące standardy etyczne.
    3.1.9. Rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

1
  • #5 25 Paź 2015 19:59
    Lema13
    Poziom 5  

Chcę takie coś zrobić ponieważ mam chęci i od czegoś trzeba zacząć. Nie zamierzam wydawać kupy kasy na panele i wiatrak. Może i 30gr dziennie, ale w przyszłości chciałbym zrobić coś więcej z OZE. Nie chodzi tutaj tylko o symulację obecności, chciałbym zdalnie sterować oświetleniem.
    Czytaj uważnie, ten sam wiatrak co dałeś linka to wymieniłem go w 1 poście.
    Chciałem porady od strony elektrycznej/technicznej. Niech Cię nie interesuje moje bezpieczeństwo i dobro. To moja sprawa a to forum jest od porad technicznych, nie życiowych. Zgłaszam Twój post.

edytowałem nieodpowiednią kwestię. //kozi966

0
  • #6 25 Paź 2015 20:08
    marcinbbb
    Poziom 22  

Jak planujesz zrobić coś więcej z OZE to idź do banku wypłać 16k PLN i zrób sobie 3kW w ongrid.

Aaa rozumiem że masz za dużo kasy i chcesz symulować obecność idąc pod prąd.
    Musisz zapewnić agregat z automatycznym startem ( bo jesteś na wakacjach ) a na wszelki wypadek wiatrak, panel. żarówek LED nie polecam są słabo widoczne ale są halogeny 1500W w każdą stronę możesz wystawić jeden. Będziesz widział chałupę nawet na wakacjach w Chorwacji. Sąsiedzi pomyślą że idiota oświetla trawę i pobudza do wzrostu. A mógł zapłacić ubezpieczenie i alarm nawet ten bez interwencji z kartą SIM jak coś się dzieje to alarm dzwoni do Ciebie.

Aha zdalne sterowanie oświetleniem robi Lankontroler za 200 PLN. a Tego z OZE robić nie musisz

0
  • #7 25 Paź 2015 21:06
    Lema13
    Poziom 5  

@marcinbbb dziękuję za Twoje rady, nie pisz już nic więcej w moim temacie.

Czekam na wypowiedź innych użytkowników odnośnie moich pytań od strony technicznej.

0
  • #8 27 Paź 2015 21:22
    Lema13
    Poziom 5  

Sprawy funkcjonalności są teraz mało ważne.
    Chodzi mi o podłączenie, o eletrykę.

Czy to ma sens:

Jestem początkujący, zaznaczam, prosze o wyrozumialosc. Jest to dla mnie naprawdę bardzo ważne.

Moje pytania odnośnie tego zdjęcia:
    Robić OZE pod 12/24V ? (wiatrak + solar)
    Jaki akumulator - zelowy czy kwasowy i 12/24V ?
    jak w tym wypadku prawidlowo podlaczyc obciazenie do regulatora ? Domyslam sie, ze zle narysowalem od przekaznikow.
    0Czy na jeden przekaznik mozna zamontować kilka żarówek LED 12v ? Rownolegle ?
    Czy byłby lepszy Lankontroler zamiast Arduino ?

Potrzebuje oświetlić 3 punkty nocą, razem jakieś 15 żarówek LED po 3W każda.

Proszę o wskazówki i pomoc.

0
  • Pomocny post
    #9 27 Paź 2015 21:31
    PV_Albert
    Poziom 20  

Mała korekta: arduino można (a nawet trzeba) zasilać z 12V przez wtyczkę DC.
    Od razu pięknie uprości się rysunek.

0
  • #10 27 Paź 2015 21:34
    Lema13
    Poziom 5  

W końcu ktoś pomaga.
    Faktycznie, teraz spojrzałem i jest 12VDC. Czyli wywalamy przetwornice i bezpośrednio z aku.
    Gdybym miał 2x aku po 12V to prostownica z 24 na 12 musi byc.
    Jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę moich pytań ?

0
  • #11 27 Paź 2015 22:19
    PV_Albert
    Poziom 20  

Tutaj jest wiele niuansów które trudno wychwycić pomimo prostego zadania.
    Płytka przekaźników powinna być z opcją sterowania 5V, ale zasilania z 12V ponieważ jednoczesne włączenie przekaźników może nie udźwignąć lokalny zasilacz arduino.
    Dlaczego tam jest eth shield? Może lepiej użyć ESP8266? Mniejszy pobór i mniej kabli.
    Właściwie to tu wystarczyłoby arduino nano.
    Uważam, że na wiatrak szkoda kasy. Lepiej dołożyć paneli.
    Ilość potrzebnych paneli można oszacować tu:
    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
    Wynika z tego że dwa panele 250Wp wyprodukują blisko 0,5MWh.
    Oczywiście miesiące zimowe będą krytyczne i może dojść do blackout-u.
    Na tym forum był już omawiany podobny przypadek i całkiem ładnie opisany.

0
  • #12 28 Paź 2015 00:04
    Lema13
    Poziom 5  

Rozumiem. Nad przekaźnikami pomyślę jeszcze. Eth Shield do tego gdyż chce na tym etapie zdalnie sterować przez telefon/www. Owszem, zamierzam kupic Nano. Dałem Mega2560 gdyż takie właśnie Arduino posiadam.
    Okolica jest bardzo wietrzna, zimą aku za dnia może być cienko ładowane i nie będzie mocy żeby włączyć oświetlanie. A jak jest wiatraczek to zawsze coś tam będzie wpływać. Będę rozważać wywalenie wiatraka na korzyść drugiego panelu.
    Chciałbym się dowiedzieć jeszcze czy w moim przypadku lepiej robić instalacje po 12/24V.
    Mianowicie mówię tutaj o doborze wiatraka 12/24 oraz akumulatora + żelowy/kwasowy ?
    Czy podłączenie wiatraka przedstawione na rysunku powyżej jest odpowiednie ? Może być regulator ładowania i wiatrak podłączony do tego samego akumulatora ? Nie będą one się czasami same nawzajem ładować ? :D

0
  • #13 28 Paź 2015 13:43
    PV_Albert
    Poziom 20  

Z arduino jest jeszcze taki kłopot że brakuje wbudowanego zegara czasu rzeczywistego. Nie jest problemem dołożyć dodatkowy moduł lub pobrać z NTP pod warunkiem że będzie dostęp do internetu.
    Druga sprawa to sterowanie z sieci. Jest do zrobienia, ale zabawy przy tym jest naprawdę dużo. Potraktowałbym to jako ostatni etap.
    Całość jest fajnym wyzwaniem, ale może coś łatwiejszego i prostszego na dobry początek:
    Akumulator, panele, ładowarka, przetwornica DC/AC, włączniki czasowe za 25zł.
    Trochę się straci na przetwarzaniu DC/AC, ale z drugiej strony korzysta się z gotowych elementów. Wszystko można kupić i tylko połączyć.

0
  • #14 28 Paź 2015 18:16
    Lema13
    Poziom 5  

RTC akurat mam.
    Jeśli chodzi o sterowanie z sieci, to nie wiem czy czasami nie zrobić tego przez Lankontroler. Czytałem trochę o tym, ale nie wiem czy warto wydać tyle kasy za takie pudełeczko. Jest mało wypowiedzi, opinii odnośnie tego produktu.
    Chodzi o wyzwania ! :)
    Pobrałem program "Fritzing", jest to edytor płytek i schematów, w tym również Arduino. Jak tylko będę mieć czas, to zmontuje mój pomysł w tym programie i zaraz tutaj wrzucę :)

0
  • #15 29 Paź 2015 19:30
    kasperek21
    Poziom 12  

Hej nie podłączaj wiatraka bezpośrednio bo on wszystko spali.
    Po kolei turbinka, mostek prostowniczy, kontroler ładowania i dalej baterie z kontrolera jakieś obciążenie np. grzałki.
    Moja turbinka pokazała mi na co ją stać jak jej nie przyhamowałem.
    Pozdrawiam

0
  • #16 31 Paź 2015 00:00
    Lema13
    Poziom 5  

@kasperek21 Jaki mostek prostowniczy byś polecił ? Jeśli zastosować mostek to przed Diodą Schottyego. Masz wiatrak w wersji 12/24V ?

0
  • #17 31 Paź 2015 07:09
    kasperek21
    Poziom 12  

Siemka
    mój wiatrak jest na 24 V mostek prostowniczy 30 A żadnych diod bo mostek blokuje, kondensator i kontroler ładowania z serwisu aukcyjnego i do baterii

0
  • #18 01 Lis 2015 13:03
    Lema13
    Poziom 5  

Znalazłem trochę danych na temat wiatraka M300 i jest napisane w opisie na jednym z zagranicznych portali, że owy wiatrak posiada już wbudowany mostek prostowniczy.

Rys. opis wiatraka M300

Jeśli jest tam rzekomo wbudowany mostek to jaki jest sens stosować drugi ?

Jeszcze jedno pytanko: Jeżeli będę mieć wiatrak 24V oraz panel 12V podłączone do jednego wejścia regulatora ładowania to nic się temu nie stanie ?
    Zamieszczam schemat z dodanym mostkiem prostowniczym.

Rys. Nowy schemacik

0
  • #19 01 Lis 2015 15:02
    kasperek21
    Poziom 12  

Hej
    Są różne turbinki wiatrowe. Jeśli Twoja ma wbudowany mostek prostowniczy to wychodzi z niej tylko plus i minus.
    Moja nie miała mostka. Wiadomo drugi mostek do czego?
    regulator ładowania z reguły automatycznie przechodzi z napięcia 12 V na 24 V. Wiatrak daje większe napięcie dioda blokuje do panela i jest ok.
    dioda jest zbędna między regulatorem a wiatrakiem, mostek blokuje.

Dodano po 21 [minuty]:

Montuj wszystko i zobaczymy jak działa :)

0
  • #20 02 Lis 2015 21:56
    Lema13
    Poziom 5  

No właśnie nie wiem czy ma wbudowany mostek. W zagranicznej specyfikacji znalazłem takie info, nic oficjalnego po polsku. Taki mostek to nie jest wydatek, dokupię do wiatraka a jak nie będzie potrzebny to może przyda się do czegoś innego.
    Jeśli chodzi o napięcie to muszą być te same wartości, ponieważ wiatrak 24V nie przepuści niższego napięcia (12V). Dlatego myślę nad zastosowaniem dwóch mniejszych paneli połączonych szeregowo po 12V, razem otrzymuje 24V. W moim przypadku trzeba zwrócić uwagę na długie odległości pomiędzy punktami. Na wyższym napięciu uzyskujemy mniejsze spadki napięcia.

Zakupię i będę montować :)

0
  • #21 03 Lis 2015 18:36
    kasperek21
    Poziom 12  

Hej
    Muszę Ci powiedzieć, że nie zawsze uzyskasz z wiatraka 24 V dopiero jak ładnie zawieje.
    Takie byle kręcenie turbinki nic nie daje tylko ładnie wygląda :D

0
  • #22 03 Lis 2015 22:40
    Lema13
    Poziom 5  

No wiem właśnie. Co byś proponował zrobić w takim wypadku ? Wynika z tego, że jak panele będę generować większe napięcie to będą tłumić wiatrak. Natomiast, jeśli to wiatrak będzie generować większe napięcie to przytłumi panel słoneczny. Jakieś z tego jest wyjście ? Oprócz hybrydowego kontrolera ładowania (drogie jest to coś) :(

0
  • #23 04 Lis 2015 04:53
    kasperek21
    Poziom 12  

Hej
    o ile pamiętam kontroler ładowania do mojego wiatraka około 80 zł. Pewnie do paneli podobna cena.
    Sluchaj kup regulator do wiatraka i do paneli osobno.
    Baterie zepnij w szereg i ładuj odpowiednio. Najprostsze rozwiązania są najlepsze

0
  • #24 08 Lis 2015 19:36
    Lema13
    Poziom 5  

Czy aby na pewno mogą być 2 regulatory ładowania pod te same akumulatory ? Muszą być podobne napięcia ? Czy mógłbyś mi to rozrysować ? :)

0
  • #25 09 Lis 2015 20:01
    kasperek21
    Poziom 12  

siemka
    Widzę to mniej więcej tak. Wybacz za jakość :)

0
  • #26 09 Lis 2015 21:11
    prose
    Poziom 33  

@kasperek21 Zrobiłeś zwarcie na jednym aku. Panel + Wiatrak + Arduino - Kilka pytań

0
  • #27 09 Lis 2015 21:30
    Lema13
    Poziom 5  

Aha, teraz to widzę. Jakość jest spoko. Jeden regulator ładowania 12V podpięty do 1 akumulatora 12V bez obciążenia a drugi regulator 24V podpięty pod 2 akumulatory 12V z całym obciążeniem ? Wydaje mi się, że to co przedstawiłeś na obrazku nie będzie chodzić poprawnie.

Mam ograniczone fundusze do 2 000 zł i zastanawiam się czy nie zastosować instalacji 12V.
    Jedyny problem to odległości między punktami (10m+). @kasperek21 - jakich używasz akumulatorów ?

Instalacja 24V:
    2x Akumulatory kwasowo-ołowiowy 12V 100A = 500zł za 2 sztuki,
    2x Panel 60W 12V = 680zł za 2 sztuk,
    1x Wiatraczek M300 pod 24V to jakieś 740zł.
    1x Kontroler ładowania PWM to jakieś 100 zł (nie musi być najlepszy i MPPT)
    Mamy: 500zł + 340zł + 740zł + 100 = 1680zł + okablowanie
    Uzyskujemy większe napięcie czyli mniejsze spadki napięcia na większych odległościach. Stosujemy akumulatory nie dedykowane pod systemy fotowoltaiczne.

Instalacja 12V:
    1x Akumulator żelowy cykliczny - 570zł (najlepsze akumulatory pod systemy fotowoltaiczne)
    1x Panel 12V 95W za 469zł albo 12V 140W za 569zł = różnica 100zł a moc znacznie większa.
    1x Wiatraczek M300 12V = 740zł
    1x Kontroler ładowania za powiedzmy 100zł
    Mamy: 570 + 569 + 740 + 100 = 1979zł + okablowanie
    Uzyskujemy mniejsze napięcie czyli większe spadki napięcia. Lepszy akumulator przystosowany do pracy cyklicznej i głębokich rozładowań których może być sporo...

Akumulator będzie stał w garażu gdzie powinna być w miarę stała i dodatnia temperatura.
    O kwasówki trzeba dbać, kontrolować, dolewać, zapewnić wietrzenie gdyż opary są szkodliwe a żelowego stawiamy i nic nas nie obchodzi. Nie wiem na co się zdecydować...
    Czy kwasówki to dobre rozwiązanie do przechowywania prądu w instalacjach OZE ?

EDIT:
    @prose też właśnie byłem troszkę zdziwiony podłączeniem.

0
  • #28 09 Lis 2015 22:02
    prose
    Poziom 33  

Ciekawe jak by to chodziło jak by jeszcze na minusie dał po diodzie, Panel + Wiatrak + Arduino - Kilka pytań

0
  • #29 09 Lis 2015 22:06
    Lema13
    Poziom 5  

@prose - instalacja w moim wypadku lepsza pod 12V czy 24V ? Co myślisz o akumulatorach kwasowo-ołowiowych montowanych w OZE ? Zdają egzamin ?

0
  • #30 09 Lis 2015 22:13
    prose
    Poziom 33  

Ja nam używki od samochodów ale wolałbym żelowe też miałem 12 V i przerobiłem na 24 V mniej strat ,w twoim przypadku z wiatraka na 12 V musiałbyś mieć regulator MPPT mniejsze straty to znowu większy wydatek.

0
  Szukaj w 5mln produktów