Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ALAN 28 PLUS D40 - Napięcie zasilania procesora

animisiewaz 25 Oct 2015 19:22 1248 11
    animisiewaz
    Level 13  
    Witam,
    trafiło do mnie radio Alan 28 PLUS D40 z Niemiec. Radio posiada procesor Maxon 2208170. Przeglądałem tematy związane z tym radiem na elektrodzie, ale większość dotyczy radia w wersji D80. Mam kilka pytań, być może ktoś z Kolegów miał do czynienia z takim radiem i będzie w stanie coś pomóc. Radio daje oznaki życia, przekonfigurowałem zworki na płycie głównej tak, żeby mieć pełną "40" w AM (kod połączeń 0101 - sprawdziłem przez analogię do Alana 48 plus).
    1. Zauważyłem, że procesor się dosyć znacznie grzeje (około 50-60 stopni) - zmierzyłem zasilanie na nogach Vdd (31 i 73) i mam około 3,6V - czy to nie jest zbyt niska wartość i przyczyna grzania scalaka? Na stabilizatorze IC11 jest równe 5V, pomiędzy stabilizatorem i zasilaniem procesora jest D17 dioda 1N4148, na której odkłada się 1,4V - moim zdaniem sporo.
    2. Czy w przypadku tego radia można je przestroić z "5" w "0" poprzez zworki, czy konieczne jest przeciągnięcie któregoś kwarcu?
    3. Może w tej chwili to mało istotne, ale jeżeli świeci się jedynie sam 7-seg. wyświetlacz numeru kanału, to cyfry na poszczególnych miejscach "przenikają" się. (Na danym miejscu wyświetla się właściwa cyfra i mżą się cyfry z sąsiednich miejsc). Zaważyłem, że gdy zaświeci się kilka innych ledów na panelu, np FM, HOLD, lub jakieś wskazanie na S-metrze, wyświetlacz zaczyna funkcjonować prawidłowo. Zasilanie emiterów tranzystorów załączających wynosi około 4,6-4,7V.

Bazowałem na schemacie wersji D80, gdyż nie mogłem nigdzie odnaleźć dokumentacji do D40. Będę bardzo wdzięczny za pomoc
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    animisiewaz wrote:
    3. Może w tej chwili to mało istotne, ale jeżeli świeci się jedynie sam 7-seg. wyświetlacz numeru kanału, to cyfry na poszczególnych miejscach "przenikają" się. (Na danym miejscu wyświetla się właściwa cyfra i mżą się cyfry z sąsiednich miejsc).

Nie rozumiem tego dokładnie, ale wychodzi na to że procesor nie pracuje i wyświetlacz pokazuje tzw. krzaczki. Zanim dobrałeś się do zworek to było ok?

Zobacz jeszcze to jeśli chodzi o przestrojenie i odblokowanie 400 kanałów.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1147287.html
    animisiewaz
    Level 13  
    Jeżeli chodzi o wyświetlacz i grzanie scalaka, to sytuacja była taka sama przed modyfikacją zworek.
    Radio dostałem z kombinacją 0111, co skutkowało pełną 40 w FM i 12 w AM. Rozlutowałem wszystkie zworki - miałem pełne 400 kanałów w AM i FM. zlutowałem kombinację 0101 - mam pełną 40 w FM i AM. Źródło:
    http://www.funk24.net/downloads/alan28plusd80mod.pdf

Wyświetlacz nie wyświetla krzaków. Problemem jest, jakby to powiedzieć, przenikanie sąsiednich znaków. Np, będąc na kanale 1, powinno mi się wyświetlać po prostu 1 na środkowym wyświetlaczu, natomiast u mnie widzę 111, gdzie skrajne 1 są ciemniejsze. Tak, jak wcześniej napisałem, sytuacja poprawia się wraz z ilością załączonych kontrolek ledowych - gdy s-meter wyświetla wszyskie 5 segmentów, to wyświetlacz kanału działa normalnie, a "widmo" na sąsiednich znakach wyświetlaczy 7-seg nie występuje.
    No i ten grzejący się scalak - tak ma być w tym modelu?
    kriss51
    animisiewaz wrote:
    Wyświetlacz nie wyświetla krzaków. Problemem jest, jakby to powiedzieć, przenikanie sąsiednich znaków. Np, będąc na kanale 1, powinno mi się wyświetlać po prostu 1 na środkowym wyświetlaczu, natomiast u mnie widzę 111, gdzie skrajne 1 są ciemniejsze.

Z tego wynika że procesor jest zasilany zbyt dużym napięciem co wyjaśniało by jego nadmierne grzanie.
    animisiewaz
    Level 13  
    W takim razie jakim napieciem powinien byc zasilany procesor? W tej chwili jest to około 3,6 - 3,7V
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Synteza ta sama co w Alanie 48/78. Różni się tylko programem i konfiguracją I/O. A tak wszystkie wyprowadzenia te same. Co za problem looknąć. Metodyka zasilanie oraz uśpienia ta sama też. Prąd diody 5mA z haczykiem, natomiast z pominięciem LC7232 380µA. Napięcie 4.3V radio włączone. Napięcie 0.5V żeby pamiętał kanały radio wyłączone. Ważne wobec tego czy pamięta kanaly. Trzeba bardzo dokładnie sprawdzić lutowanie 7805 głównie środkowa noga masa - najlepiej wrzuć płytę na skaner. Ja k jest zimny lut, stabilizator KIA daje pełne napięcie i prąd praktycznie zwarciowy, to już pozamiatane.
    kriss51
    Hektar Zahler wrote:
    Synteza ta sama co w Alanie 48/78. Różni się tylko programem i konfiguracją I/O. A tak wszystkie wyprowadzenia te same.

Nie jestem o tym przekonany, ale jeśli naprawdę tak jest to procesor powinien mieć zasilanie na pin 31 oraz 73. To wg. alana 48 plus. Nie mam niestety schematu radia które pracowało by na takim procesorze.
    animisiewaz
    Level 13  
    Bazując na schemacie z tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2418336.html
    Gdy radio jest zasilone i włączone, na C43 mam napięcie zasilania minus dioda D901 i tutaj jest ok. Natomiast w przypadku, gdy radio jest wyłączone, całe napięcie odkłada się na rezystorze R46 (470k), i w rezultacie na pinach procesora jest 0V. Tak, jak mówiłem, po włączeniu radia na zasilaniu procesora jest około 3,6 - 3,7V, cały ten spadek z 5V odkłada się na diodzie D17 i jest ona gorąca. Przychylam się do stwierdzenia, że procesor pobiera za dużo prądu i mógł ucierpieć. Po obejrzeniu płytki widzę, że IC11 (KIA7805) był wcześniej wymieniany, więc mogły wystąpić problemy z zasilaniem. Czy jest jeszcze jakiś ratunek dla tego radia? Pewnie jedyna szansa to scalak z wylutu z innego egzemplarza?
    kriss51
    animisiewaz wrote:
    po włączeniu radia na zasilaniu procesora jest około 3,6 - 3,7V, cały ten spadek z 5V odkłada się na diodzie D17 i jest ona gorąca.

Dokładnie tak. Procesor "przysmażony" i pobiera zbyt duży prąd stąd jego nagrzewanie i taki spadek napięcia na D17. Jedyne co możesz jeszcze zrobić to wymień oba elektrolity za D17. Jak tym sposobem nie uzdrowisz radia to procesor do wymiany. Po diodzie zasilanej 5V powinno być około 4,5V i na takim procesorze nie powinna się grzać.
    animisiewaz
    Level 13  
    Zostawiłem radio włączone na jakiś czas, procesor nagrzał się i zaczął poprawnie wyświetlać numer kanału, za to zaginęło nadawanie, a pamięci kanałów nie ma nadal. Radio na części, dziękuję za pomoc w diagnozie.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Ten układ już nie raz dał dowód wrażliwości na różnice potencjałów nie koniecznie po zasilaniu, kiedy o ile było jak myślę, to wtedy powinien odejść definitywnie. Tak się nie stało, więc jest to pretekstem do głębszej analizy. Czasem jest to do obejścia sposobem, tylko trzeba go znaleźć (parę razy udało mi si ę). Bo można powiedzieć, że zawsze kiedy ten układ ucierpi objawy są inne. Było nawet, że pewne abnormalności zostały uznane za nie kolidujące z poprawnym działaniem.

W załączniku synteza na encoderze obrotowym autorstwa AVT nadająca się na przeszczep.
    animisiewaz
    Level 13  
    Dziękuję za odpowiedzi, temat zamykamy.