Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dysk SSD 2,5" kupić?

25 Paź 2015 21:58 1128 11
  • Poziom 35  
    Jak w temacie. Chodzi mi głównie o czas dostępu, szybkość zapisu i odczytu. Pojemność 128 GB, budżet 250 - 300 zł. Zastosowanie: Mac Mini (Late 2012) oraz laptop ASUS X550VC (intel i5, 4GB ram).
  • Poziom 23  
    alojzy7719 napisał:
    Jaki dysk SSD 2,5" kupić?
    Chodzi mi głównie o czas dostępu, szybkość zapisu i odczytu. Pojemność 128 GB, budżet 250 - 300 zł.

O bardzo dobrych parametrach jest na Allegro np. ten dysk: Dysk SSD Samsung 850 EVO 120GB 2,5" *57313 (oferta nr 5457521242 - jednak musiałbyś jeszcze te 14 zł dołozyć do tego budżetu, bo cena z dostawą - to 313,99 zł )
    Interfejs SATA III (6 Gb/s).
    Maks. prędkość zapisu MB/s: 520
    Maks. prędkość odczytu MB/s: 540
  • Poziom 17  
    Zdecydowanie w czołówce Plextor M6S 128GB,koszt około 270zł.
  • Poziom 23  
    radames33 napisał:
    Zdecydowanie w czołówce Plextor M6S 128GB

Z tego co podane jest np. na tej stronie http://www.ceneo.pl/29670123#tab=spec - to Plextor M6S - 2.5 Cala Ssd - Sata - 128 Gb (PX-128M6S) w porównaniu z tym Samsungiem (#2) - ma jednak parametry odczytu i zapisu gorsze, bo odpowiednio 520 / 440 MB/s
  • Poziom 13  
    Dyski z pamięciami TLC mają wciąż problem z wydajnością odczytu plików po pewnym czasie. Wydajność systemu zainstalowanego na dysku po kilku tygodniach zacznie spadać, nie ma sensu wchodzić w te rozwiązania skoro w niższym zakresie cenowym mamy wydajne dyski na pamięciach mlc bez takich problemów. Przy cenie 320zł to warto dołożyć do większego dysku np Crucial BX100 250GB.
    http://www.makeuseof.com/tag/ultrabook-performance-degrades-time-samsung-tlc-ssd/
  • Poziom 23  
    p1024 napisał:
    Przy cenie 320zł to warto dołożyć do większego dysku np Crucial BX100 250GB.

A zatem w takim przypadku biorąc pod uwagę zakup na Allegro - autor tematu musiałby do swojego przewidzianego budżetu (300 zł) dołożyć jeszcze ok. 70 zł, gdyż tam można taki dysk znalezć pod hasłem - NOWY DYSK SSD CRUCIAL 250GB =CT250 BX100 =SZYBKO (oferta nr 5481653067) i go aktualnie zakupić w cenie (razem z dostawą) za ok. 370 zł.
    Podane na tej aukcji parametry tego dysku to m.in.: maks. prędkość odczytu = 535 MB/s, a prędkość zapisu = 370 MB/s
  • Poziom 13  
    Te dyski mozna zakupić też w sklepie Oleole w cenie 342zł z wysyłką. Parametry transferów dysku podawane w opisach sklepów lepiej sprawdzać w opisie producenta albo recenzjach, trafiają się opisy z wyższych modeli o szybszych odczytach i nijak to się ma to tego co podaje producent- niestety dość częsta praktyka.
  • Poziom 21  
    Sugeruje trzymać się budżetu. Takie dokładnie do niczego nie prowadzi poza dodatkowymi kosztami. Masz 300 zł kup do 300-tu. Jeśli to pierwszy dysk ssd to tym bardziej. Sam zacząłem od używanej 60-tki by nabyć w końcu 1TB ssd. Każdy ssd znanych marek jest bez porównania lepszy pod kątem szybkości czy podatności na uszkodzenia mechaniczne (upadek laptopa) niż stary hdd .
  • Poziom 23  
    p1024 napisał:
    Te dyski mozna zakupić też w sklepie Oleole

Jak zauważyłem - to w ww. sklepie oprócz tego Crucial BX100 250GB jest jeszcze niewiele droższy (bo razem z dostawą w cenie 366 zł) dysk Adata Premier Pro SP900 SSD 256GB, którego parametry są zdecydowanie większe, gdyż maks. prędkość odczytu = 550 MB/s, a prędkość zapisu = 530 MB/s

A-DATA jest dość znaną firmą specjalizują się w produkcji cyfrowych nośników i jest drugim co do wielkości producentem pamięci DRAM na świecie https://pl.wikipedia.org/wiki/ADATA
  • Moderator - Komputery Serwis
    Nicedog napisał:
    Jak zauważyłem - to w ww. sklepie oprócz tego Crucial BX100 250GB jest jeszcze niewiele droższy (bo razem z dostawą w cenie 366 zł) dysk Adata Premier Pro SP900 SSD 256GB, którego parametry są zdecydowanie większe, gdyż maks. prędkość odczytu = 550 MB/s, a prędkość zapisu = 530 MB/s

Widzę, że Kolega tylko na ślepo analizuje marketingową papkę, Dyski SP900 nie należą wcale do wydajnych. Kontroler SandForce SF-2281 i do tego niezbyt wydajne asynchroniczne pamięci powinny zniechęcić od razu do zakupu, chyba że ktoś chce mieć wydajność jedynie na papierze (czytaj: w specyficznych warunkach testowych, bo w realnym użytkowaniu o deklarowanej przez producenta wydajności można zapomnieć).

Moim wyborem dla dysków SSD 120/128GB do 300zł byłyby (kolejność przypadkowa):
    - Toshiba Q Series PRO 128GB
    - Plextor M6P PRO
    - Plextor M6S
    - Crucial BX100 120GB (to byłaby najtańsza z opcji, na pewno ciut mniej wydajna od poprzednich, ale i tak zupełnie przyzwoity dysk i w realnym użytkowaniu będzie się sprawował na pewno dobrze).
  • Poziom 13  
    Jeśli chodzi o kontroler sf-2281 to nie poleciłbym z nim żadnego dysku może za wyjątkiem Intela który jako jedyny stworzył dopracowany Firmware do swoich dysków. Dyski pozostałych producentów miały spore problemy z zaniżoną wydajnością i awaryjnością.
    Cechą tego kontrolera jest wykorzystanie kompresji danych co prowadzi do spadku zapisu danych o wysokim stopniu kompresji. Wydajność zapisu 530MB/s jest tylko na papierze i w praktyce realne wyniki zapisu np filmu mpeg to jakieś 320Mb/s w przypadku dysków Intela.
  • Poziom 35  
    Dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie. Postanowiłem zwiększyć budżet do ok. 400 zł + wysyłka, tym samym pojemność dysku od 250 GB wzwyż, z racji większej wydajności. Zauważyłem na portalu aukcyjnym, że SSD Samsung 850 EVO 250 GB można kupić za 333 zł z przesyłką, aczkolwiek Kolega (jeżeli mogę tak napisać) "p1024" wspomniał o problemach z dyskami, opartych na pamięciach TLC (możliwe, że stąd ta obniżka).