Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS/Przetwornica - sposób na zapewnienie energii dla pompki CO

dontmów 11 Nov 2015 21:19 15996 93
Computer Controls
 • #61
  Jan-Osik
  Level 10  
  Oczywiście że czytałem. Nie mniej jednak alternatywy dla tego zasilacza nie ma. Są oczywiście inne, ale takich opcji już nie oferują.

  A to nie jest jednak zakup na parę miesięcy tylko na dłużej więc warto wybrać Tech-500 niż zwykłą "golozne", a nawet garażową przerobkę.
 • Computer Controls
 • #62
  dontmów
  Level 18  
  Tak. Techtron to jedyny w swoim rodzaju zasilacz awaryjny przywieziony do PL wraz z premierą Jamesa Bonda - to jego technologia :D
  Wyhamujmy. Bronisz tego techtrona to OK. Cieszę się że Ci się podoba. Ale ja uważam że wyrzuciłeś kasę w błoto.
  Jeśli ktoś będzie miał coś konstruktywnego do dodania to zapraszam ale w oparciu o zasilacze tańsze niż 500 zł.
  Pozdrowienia.
 • #63
  Jan-Osik
  Level 10  
  Wyrzucanie pieniędzy w błoto to jest szukanie czegoś taniego i to właśnie u Ciebie widzę.

  Chciałbyś mieć coś dobrego w cenie badziewia.

  Na wieczór dam pytanie do myślenia; skąd się bierze niska cena?
 • Computer Controls
 • #64
  dontmów
  Level 18  
  Odpowiedź: z realnie ocenionej wartości sprzętu (i nie "niska cena" a niższa).

  Nie wiem co Kolegę tak boli to, że szukam alternatywy. Jakiś drażliwy temat dla Kolegi ten techtron... Ja nie mówię nic złego na ten sprzęt. Uważam że jest za drogi i tyle. Od pewnego czasu staram się Kolegę prosić o nie kontynuowanie dyskusji w tym kierunku. Szukamy czegoś poniżej 500 zł co jest dobre i temat załatwiony. Nie wiem czy Kolega ma jakieś powołanie aby każdy miał w domu techtrona czy co?
  Dziękuję za udział w dyskusji.
 • #65
  Jan-Osik
  Level 10  
  Musisz mieć świadomość że pewne rozwiązania powodują wzrost ceny.

  Nawet taka banalna sprawa jak długi kabel.

  Zagadaj ze sprzedawcą to może sprzeda poniżej 500zł czasem są promocje.

  Już kończę dyskusje. Chyba że chcesz się zapytać o jego funkcjonowanie to zapraszam.
 • #66
  walpi
  Level 12  
  A czy jest coś godnego uwagi z wbudowaną baterią? Po prostu podłączam i działa.
 • #67
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Jan-Osik wrote:
  Tyle że żaden obecnie dostępny na rynku zasilacz nie jest tak rozbudowany jak zasilacz Techtron za-tech-500 czy też seria pro.

  Więc dla mnie nie jest to przepłacanie tylko otrzymanie produktu, który jest "szyty na miarę".

  Firma również zapewnienie szybkiego serwisu do urządzenia co też jest ważne.
  No ale jak ktoś szuka tylko ceny to nie doceni dodatków.


  Przed napisaniem postu zapoznałem się z załączoną specyfikacją i kartą technologiczną urządzenia.
  Pominąć powinienem to, że nie uważam (tak jak i prawo polskie i europejskie) takiego zasilacza za zabezpieczenie kotła czy instalacji - gdyż to jest mrzonka.
  Ważniejszą jednak informacją jest to, że "producent" zadbał o to aby żaden instalator mający pojęcie o instalacjach i odpowiednie uprawnienia tego nie zamontował. Z tego też względu jest to konstrukcja zdecydowanie w stylu DIY ze wszystkimi tego konsekwencjami.
  Zanim napisałem to wszedłem oczywiście na stronę "producenta" a ponieważ nie znalazłem informacji to napisałem co powyżej.
  Oczywiście nie jest to jedyne urządzenie, które nie spełnia określonych przepisów aby mogło zostać bezpiecznie użytkowane w instalacji.
 • #68
  walpi
  Level 12  
  Czy w takim razie Grzegorzu możesz polecić jakieś modele? Chciałbym się zamknąć w granicach 1000-1500zł razem z akumulatorem. Piec + pompka łącznie max. ok. 220W przy pełnej mocy. Pompkę od podłogówki teoretycznie na czas dłuższej awarii mógłbym nawet wyłączyć. Chciałbym aby wytrzymał ok. 4-5h (zakładając pobór 100W) na akumulatorze. Najlepiej bezobsługowy czyli z wbudowanym akumulatorem, ale ostatecznie jak coś to sobie dokupię osobno.
 • #69
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Jak już napisałem żaden UPS nie jest i nie może być zabezpieczeniem instalacji ( od tego jest sama instalacja :!: i dlatego bez ups ma bezpiecznie się wygasić ). Dlatego wykonuje się szok test przed modernizacją.
  Jak już tu pisano poszukał bym najpierw niższego zużycia energii a potem wybrał bym odpowiedni model ups. Problemem jest to, że normalnie każdy wie, że co 2-3 lata należy wymienić akumulatory (tak np. robi się w bankach). W przypadku instalacji praktycznie nikt tego nie przestrzega pomimo tego, że większość np. wymienia olej w samochodzie na czas i nie robi z tego problemu (taki polski paradoks i całkowity brak wyobraźni).
 • #70
  BILGO
  Level 38  
  Z olejem w samochodzie jest łatwo, jeśli roczny przebieg jest mniejszy niż 10tys km to wymienia się olej co rok. A jeśli przebieg jest większy niż 10tys km to wymienia się co każde 10tys :D
 • #71
  Jan-Osik
  Level 10  
  @Grzegorz Siemienowicz
  Oczywiście że taki ups to dodatkowe zabezpieczenie.
  Takim tokiem rozumowania to serwerownie powinny być podłączone do niezawodnej sieci, a i tak się stosuje zasilacze.

  Wymiana akumulatorów wewnętrznych ma związek z warunkami ich pracy - temperatura. One szybciej padają. Dlatego wymienia się je co 2-3 lata, chyba wiedziałeś o tym?

  Przy zewnętrznych akumulatorach nie ma takiego problemu.
 • #72
  walpi
  Level 12  
  Znowu dyskusja ucieka w złym kierunku. Ja potrzebuję UPS'a aby w razie awarii, które zazwyczaj są usuwane u mnie do 5h móc np. w czasie mrozów mieć zapewnione jakieś minimalne ogrzewanie lub w przypadku braku usuwania awarii mieć ciepłą wodę w kranie, bo mój piec jest dwu-funkcyjny.
 • #74
  dontmów
  Level 18  
  Tutaj padło już kilka propozycji. Można kupić droższe i tańsze. Zastanów się nad:
  Volt SinusPRO-500E
  UPS Kemot PROsinus-300
  To są moje typy. Ogólnie mam ostatnio trochę na głowie i nie kupiłem niestety jeszcze UPSa ale te dwa rozważam. Techtrona bym kupił gdyby miał cenę niższą a tak to nie uważam żeby był sens dopłacać te ~~ 200 zł.
  Dla mnie jakieś dłuższe kabelki itp nie są warte takich dopłat. Jak producent kiedyś zmieni cenę to spróbuję może jego produktu ale musiał by z obniżką zdążyć do czasu aż zajmę się zakupem :)

  PS Już 20 zł obniżyli cenę. Jeszcze trochę i jak zbliży się do okolic 300 zł to biorę a jak nie to nie widzę sensu.
 • #75
  Jan-Osik
  Level 10  
  Znowu porownujesz zasilacz i mocy 500W z zasilaczami 300W. Do tego sam zasilacz ma więcej dodatków, które odróżniają go od innych zasilaczy.

  Takie porównanie Polo do Golfa, chcesz mieć możliwości golfa w cenie polo.

  Na pocieszenie powiem Tobie że będzie wersja 300W wg informacji na fb umieszczonej jeszcze w grudniu. Więc może będzie Ciebie stać na zakup Techtrona.
 • #76
  dontmów
  Level 18  
  Kolega pisał wyżej że kończy dyskusję :) - a jednak nie :)

  Ja rozumiem o co chodzi. Nie uważam że jest to porównywanie polo do golfa a raczej golfa do auta innego producenta gdzie ma się nie wiele więcej (jeśli w ogóle) a płaci się za marketing, gadkę szmatkę, markę itd.

  Więc w zasadzie nie chodzi tu o kwestię stać czy nie stać a o to że sprzęt powinien być dobrze (optymalnie) wyceniony. W mojej opinii jest wyceniony na niekorzyść konsumenta więc nie kupuję. Będzie wyceniony jak należy to rozważę zakup.
  Nie mówię że jest zły. Ale nie widzę sensu dopłacania za coś co wcale droższe być nie powinno. Koledze się techtron podoba i fajnie.

  Ważne że wszyscy są szczęśliwi :)

  Jak techtron będzie kosztował tyle co wymienione wyżej to będzie to dobra cena i wesprę nasz polski rynek.

  Firma mi się podoba, sprzęt też, pan przez telefon też miły więc wszystko (poza ceną) na plus.

  A te wyżej też są ok a cena o wiele niższa to jak na razie nie widzę opłacalności aczkolwiek na początku zakładania tego tematu kiedy nie wgłębiłem się to techtron wydawał mi się jedynym rozwiązaniem. Po dogłębnym zbadaniu tematu widzę że jest to dobry sprzęt ale z podstawową wadą o której pisałem (cena) więc wybór jest oczywisty.

  Cena spadnie - klientów przybędzie :)

  Takie są realia wolnego rynku i to w dobie internetu :)
 • #77
  Jan-Osik
  Level 10  
  Pewnych rzeczy nie da się pogodzić, albo wybiera się cenę odpuszczając temat pomocy, serwisu, jakości, dodatków i innych rzeczy, albo godzi na niewiele większą cenę i ma się jednak pakiet "premium".

  Pamiętaj, jak firma tanio coś sprzedaje to może się nie rozwijać, zarabia tyle, aby przetrwać. Jak to mówią od pierwszego do pierwszego... aż w końcu zniknie.

  Pracowałem w różnych firmach i widziałem jak to jest. Tania usługa była, ale narzędzi do jej wykonania brak, lub odwrotnie, firma nie miała niskich stawek, ale za to narzędzia do jej wykonania były.

  Więc wydaje mi się, że warto kupić coś co nie jest najtańsze.
  Przykład, myszka logitech, padła, cóż zdarza się... naprawa trwała 1 dzień roboczy i wróciła.
  Myślę że w przypadku czegoś taniego, aż tak dobrze by nie było.
 • #78
  induriel_instalator
  Level 14  
  Nie wiem jak w przypadku innych firm produkujących UPSy ale osobiście mam kontakt z serwisem PowerWalker`a. Większość reklamacji pojawia się po roku czasu i dotyczy głównie wymiany akumulatorów. Zwróc uwagę czy pozostali producenci dają gwarancję również na akumulatory. PowerWalker daje na nie 2 lata gwarancji.

  Natomiat cała procedura reklamacji jest raczej szybka. Klient zawsze odsyłał towar do nas, my do serwisu, serwis do klienta. Naprawa trwa maksymalnie tydzień czasu. Bardzo, bardzo rzadko zdarza się, że jakiejś części brakuje i akurat trzeba ją ściągnąc z niemiec. Są to jednak odosobione przypadki.
 • #79
  zibq
  Level 28  
  Wracając do tematu - polecam rozwiązanie o jakim wspomniał wcześniej jeden z kolegów - UPS firmy APC.
  Seria Smart jest w tym zastosowaniu lepsza, gdyż napięcie na wyjściu jest zbliżone do sinusoidy w przeciwieństwie do serii Back (prostokąt).

  W mojej kotłowni pracuje APC Smart UPS 620 w połączeniu ze zwykłym akumulatorem samochodowym 48Ah.
  W zimie zestaw ten służy do podtrzymania pracy sterownika kotła, pompy c.o. oraz elektronicznego miarkownika. W lecie natomiast podtrzymuje pracę solarów.
  Bez problemu obsługuje przerwy w zasilaniu rzędu 8h (dłuższe się nie zdarzyły) kilka razy w roku.

  UPS właściwie bez przeróbek, bo nie można nazwać przeróbką wyprowadzenia dwóch przewodów na zewnątrz i zakończenia ich żabkami.
  Fabryczny układ ładowania radzi sobie z tak dużym akumulatorem, po naładowaniu akumulatora pobór mocy z sieci to około 10-15W.

  Całość pracuje u mnie około 5 lat przy czym akumulator był wcześniej użytkowany kilka lat w samochodzie, więc chyba można uznać że to sprawdzone rozwiązanie.
 • #80
  SLAL
  Level 25  
  zibq wrote:
  Wracając do tematu - polecam rozwiązanie o jakim wspomniał wcześniej jeden z kolegów - UPS firmy APC.
  Seria Smart jest w tym zastosowaniu lepsza, gdyż napięcie na wyjściu jest zbliżone do sinusoidy w przeciwieństwie do serii Back (prostokąt).

  W mojej kotłowni pracuje APC Smart UPS 620 w połączeniu ze zwykłym akumulatorem samochodowym 48Ah.


  Kształt napięcia wyjściowego podczas pracy bateryjnej dla tego zasilacza jest daleki od sinusoidy ! Jak widać skutecznie działa od paru lat. Bardzo istotnym elementem każdego UPS-a jest układ ładowania baterii. Przy obecnej dostępności zasilania z sieci to właśnie układ ładownia i temperatura otoczenia decydują o żywotności baterii. Doradzając/odradzając konkretne urządzenie warto wziąć po uwagę wszystkie jego parametry. Od wielu lat zajmuję się serwisem zasilaczy UPS i po zajrzeniu "do organizmów" tych dedykowanych do podtrzymania pieców widzę "sztukowanie i amatorszczyznę" za stosunkowo duże pieniądze.
 • #81
  SLAL
  Level 25  
  induriel_instalator wrote:
  Nie wiem jak w przypadku innych firm produkujących UPSy ale osobiście mam kontakt z serwisem PowerWalker`a. Większość reklamacji pojawia się po roku czasu i dotyczy głównie wymiany akumulatorów. Zwróc uwagę czy pozostali producenci dają gwarancję również na akumulatory. PowerWalker daje na nie 2 lata gwarancji.

  Natomiat cała procedura reklamacji jest raczej szybka. Klient zawsze odsyłał towar do nas, my do serwisu, serwis do klienta. Naprawa trwa maksymalnie tydzień czasu. Bardzo, bardzo rzadko zdarza się, że jakiejś części brakuje i akurat trzeba ją ściągnąc z niemiec. Są to jednak odosobione przypadki.


  Moim zdaniem stwierdzenie bardzo szczere i bardzo przerażające. Odpowiednie przepisy w Polsce i UE regulują problemy tzw. gwarancji i rękojmi.

  Oddzielnym problemem jest wykonanie skutecznego testu sprawności baterii przez przeciętnego "Kowalskiego". Reklamacja pojawia się, jeżeli urządzenie przestaje działać. Należy zaznaczyć, że odpowiednie normy regulują pojęcie tzw. "sprawnej" baterii i jestem przekonany, że większość z tych urządzeń (o mocy do 1 kVA) producent/vendor/sprzedawca nie jest w stanie udowodnić sprawności baterii już w chwili sprzedaży, natomiast po 5 - 10 cyklach podtrzymania napięcia z pełnym obciążeniem z prawdopodobieństwem bliskim 90%.
  Niestety dotyczy to większości "małych" i w szczególności "tanich" zasilaczy UPS.

  Należy podkreślić, że wymagania dotyczące jakości baterii w tym zastosowaniu nie są wymaganiami "z górnej półki". Niezbędny czas podtrzymania z zasady liczony jest nie w pojedynczych minutach, lecz raczej w dziesiątkach minut lub godzinach. Parametrem bardzo istotnymi są parametry układu ładowania oraz warunki eksploatacji (w szczególności temperatura otoczenia baterii).
 • #82
  MASLANA1980
  Level 1  
  Witam. Czy jest ktoś może na forum zasilacz ZA-TECH-PRO ? czy może ktoś wypowiedzieć się na ten temat?
 • #83
  dontmów
  Level 18  
  Przeczytaj wątek od początku to dowiesz się wszystkiego. Na rynku istnieje parę ciekawych rozwiązań dzięki którym można osiągnąć takie same rezultaty. Jedne są tańsze a drugie droższe. Decyzja należy do Ciebie.
 • #84
  Isk
  Level 16  
  Inne zasilacze nie mają najważniejszej cechy jaką ma zasilacze "ZA-TECH-PRO".
 • #85
  Wuuu
  Level 10  
  Temat zasilania awaryjnego kotła CO był omawiany na forum wielokrotnie. Jako skąpiec, zrzęda i sknera nie chciałem kupować gotowych, nowych i za drogich urządzeń. Wolałem zaryzykować i wypróbować wynalazki-używki, do których zamierzam podpiąć odpowiednio duży akumulator. Chciałem podzielić się wynikiem praktycznych testów, może to się komuś przyda.

  Do zasilania awaryjnego kotła CO Termet GCO-DP-21-23 Elegance kupiłem trzy używane UPS-y:
  1. APC SMART SU700 – profeska do racka serwerowego, czysty sinus, lat 20
  2. APC 250 EI BACK UPS –biurowo-domowy, przybliżona sinusoida, wiek nieznany
  3. LESTAR MD-450E – wydawałoby się, że low-end, przybliżona sinusoida, wiek nieznany

  Oczywiście jedynie ten pierwszy był urządzeniem, które zamierzałem wykorzystać. Pozostałe dwa były bardzo (ale naprawdę bardzo) tanie, więc wrzucono je do tej samej paczki.

  Wieść gminna niesie, że UPS-y bez czystej sinusoidy powodują buczenie pompy a z czasem pełne jej zamilknięcie. Zasięgnąłem porady u producenta kotła: w UPS-ie musi być czyta sinusoida, faza musi być w lewej dziurze gniazdka. Wyniki testu praktycznego trochę zaskakują.

  Wyłączyłem bezpiecznik, pozostawiając kabel zasilający UPS w gniazdku, by zapewnić uziemienie i…
  1. Wszystkie trzy urządzenia zasilają pompę, nie powodując żadnych słyszalnych ani widzialnych niekorzystnych efektów, mimo że oba małe urządzenia (2. i 3.) nie dają czystej sinusoidy.
  2. Przy zasilaniu urządzeniami 1. i 2. kocioł po kilku sekundach pracy informuje o błędzie: E01 czyli brak płomienia. Płomień oczywiście jest. To elektroniczny czujnik nie działa poprawnie i odcina dopływ gazu. Natomiast LESTAR MD-450E nie powoduje żadnych błędów. Podłączam i już.
  3. Lestar i kocioł współpracują poprawnie niezależnie od tego, czy faza jest po lewej czy po prawej stronie.

  Dodam, że tego co najmniej dziesięcioletniego Lestara trochę zakurzonego i porysowanego kupiłem za 10 zł. Niech żyje polska myśl techniczna i znany portal aukcyjny!

  Opis problemu z czujnikiem płomienia znalazłem na forum dwukrotnie. Podawaną receptą jest umieszczenie na wejściu kotła opornika między przewodami N a PE. Oporności podawane przez Kolegów to chyba 100 kOhm i 1,5 MOhm – rozbieżność jest niemała.

  Jako że jakiekolwiek lutownictwo w kotle oznaczałoby utratę gwarancji, opornik umieściłem w gnieździe, które zamontowałem na końcu kabla wychodzącego z UPS-a. APC 250 EI BACK UPS zasilał elektronikę (i pompę) kotła poprawnie po zastosowaniu opornika 1 MOhm. APC SMART SU700 zadziałał z opornikiem 300 kOhm.

  Nie znam się na pompownictwie, ale przypuszczam, że pompie lepiej posłuży UPS z pełną sinusoidą. Myślę jednak, że informacja o działaniu Lestara za dychę może być dla wielu sknerów cenna. Patent z opornikiem, choć brzmi dla elektrolaika, jakim jestem, co najmniej dziwnie, potwierdzam.
  Osobom bardziej zaawansowanym w elektrolaictwie niż ja zwracam uwagę na fakt, że małe UPS-y mają mały prąd ładowania i mogą sobie nie poradzić z naładowaniem dużego akumulatora, który jest potrzebny do zasilania pompy przez kilkanaście godzin. Ale do podtrzymywania akumulatora w gotowości chyba wystarczą. Po rozładowaniu i powrocie zasilania trzeba będzie akumulator naładować prostownikiem samochodowym.
 • #86
  szamski
  Level 3  
  To ja też dorzucę coś od siebie-volt sinus pro 800e, niby czysty sinus...cóż rację ma pan Krzysztof Kamienski, mój grundfos ups solar nie toleruje takiej charakterystyki, grzeje się, buczy, więc z tą obojętnością to nie zawsze jest super...
 • #87
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  Przed przeczytaniem tego tematu brałem pod uwagę do mojej kotłowni z kotłem ACV:
  KEMOT PROsinus 700W UPS
  lub
  Intex ZASILANIE AWARYJNE UPS 600W + ład (taki już mam sprawdzony kilka lat i zapięty do niego VRLA 100 Ah oraz komputer stacjonarny, router, tv i w zasilaczu ATX wentylator nie buczy)
  UPS/Przetwornica - sposób na zapewnienie energii dla pompki CO
  Po przeczytaniu dowiaduje się, że kemot to bezczelna podróba Volt a ponadto chińczyk dociąża przetwornice (ta moja Intex też pewnie czajna).
  Więc pytanie czy najsensowniejszym rozwiązaniem jest ZA-TECH-500 TECHTRON lub ZA-TECH-700 TECHTRON ? To Polski produkt ? Co prawda 2 stówki trzeba dopłacić ale to urządzenie musi być pewne i nie zawodne.
 • #89
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  szamski wrote:
  zalety jego to długi przewód i możliwość powieszenia na ścianie.

  Dla mnie to akurat zbędne zalety.
  Mnie interesuje pewność działania i niezawodność.
  Co prawda w kotle jest pompa Wilo ale jest też druga Grundfosa więc oczekuje pełnego sinusa bez żadnej aproksymacji.
 • #90
  szamski
  Level 3  
  Ja mam na tym pompę grunfosa od solarów i działa, co do reszty nie wiem za krótko