Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylator 2 pin i regulator obrotów 3 pin - jak wyłączyć alarm braku obrotów?

26 Oct 2015 09:30 2127 10
  • Level 17  
    Mam najprostszy panelowy regulator obrotów taki jak ten

Wentylator 2 pin i regulator obrotów 3 pin - jak wyłączyć alarm braku obrotów?

Do wejścia jest podłączony zasilacz 12V a do wyjścia wentylator 2 pinowy z zasilacza. Regulator jest z obu stron 3 pinowy więc piszczy gdy się go podłączy do napięcia. Jak to obejść? W normalnych wentylatorach 3 pinowych na linii żółtej są wysyłane 2 impulsy na jeden obrót wentylatora i w relgulatorze jest coś co je zczytuje. Z tego co się doczytałem sa to impulsy o napięciu 5V. Czy mogę po prostu podłączyć tą linię pod stałe napięcie 12V przez rezystor, który obniży mi napięcie do 5V? Czy muszę zbudować jakiś wibrator żeby to działało?
  • Level 43  
    doman18 wrote:
    wentylator 2 pinowy z zasilacza.

Który jest w zasilaczu? ATX?
    Kolego @doman18 zasilacze mają określone parametry pracy, m.in. temperaturę.
    Powinny same sterować obrotami w zależności od aktualnego obciążenia.
    Zanim ruszymy dalej z tematem proszę podać z jakiego powodu wentylator w zasilaczu nie jest podłączony do jego PCB (tylko wyprowadzone jego zasilanie poza obudowę?)?
  • Level 17  
    Rzeczywiście słabo naświetliłem temat. Wentylator pochodzi z zasilacza ATX 300W firmy Delta czyli stary zasilacz bez regulacji obrotów ze względu na temperaturę. Jest on wymontowany i był podłączony do zwykłego zasilacza impulsowego 12V. Ponieważ jest zbyt głośny na 12V między niego a zasilacz impulsowy chcę podłączyć regulator obrotów którego kiedyś używałem w starym komputerze.

Wentylator jest i ma być używany z pokojowym nawilżaczem powietrza.
  • Level 43  
    Nie prościej użyć zasilacz 5-9V? Może być od tel. komórkowego.
    Zadziała też ATX z PC - jako źródło 5 lub 7V.
  • Level 17  
    Nie mam takiego w domu. Mam 3 12V i jeden 9V AC :P A ATX odpada bo żona mi nie pozwoli stawiać takiego pudła przy łóżku tylko po to żeby wentylator napędzić.
  • Level 43  
    doman18 wrote:
    jeden 9V AC

Jeśli umie rozpędzić ten wentylator wziąłbym właśnie jego. My bad - AC nie "podejdzie".
  • Level 40  
    safbot1st wrote:
    doman18 wrote:
    jeden 9V AC

Jeśli umie rozpędzić ten wentylator wziąłbym właśnie jego.

Nie, nie umie bo wytwarza prąd zmienny a wentylator jest na prąd stały.
  • Level 17  
    No właśnie. Czyli co nie ma sposobu żeby oszukać ten czujnik? Nie ukrywam że jeżeli nie w tej aplikacji to chcialbym ten regulator wykorzystać gdzie indziej (nadal poza komputerem).
  • Level 40  
    Nie ma sposobu, w niektórych kontrolerach jest zworka do wyłączenia bzyczka, jeżeli takowej nie ma to najprościej rozejrzeć się za nowym wentylatorem. Około 10zł to chyba nie majątek.
  • Level 17  
    A musi być to fala prostokątna? Liczyłem na to że taki czujnik/licznik w tak prostym regulatorze to nie jest jakiś skomplikowany układ i wystarczy mu podawać falę która w szczycie osiąga lub lekko przekracza te 5V czyli jakiś najprostszy szkolny obwód RC.

Oczywiście jeśli się nie da to kupię wentylator, ale tym razem coś droższego, żeby w ogóle nie ograniczać obrotów np. Enermax Magma czy Bquiet Pure wings 2