Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką wkrętarkę akumulatorową kupić?

internick 26 Paź 2015 09:59 6858 29
  • #1 26 Paź 2015 09:59
    internick
    Poziom 34  

Witajcie,

Przyszła odpowiednia pora by kupić wkrętarkę akumulatorową. Jako, że nie mam żadnego pojęcia co wybrać postanowiłem zadać pytanie tutaj. Sprzęt będzie użytkowany w domu do prostych napraw czy majsterkowania.

Chciałbym żeby urządzenie miało dodatkowy akumulator (chyba, że nie opłaca się kupować w komplecie to wezmę oddzielnie) i walizkę. Nie pogniewałbym się jakby w zestawie były podstawowe bity. Myślę, że obroty lewo-prawo to już standard. No i ładowarka tych akumulatorów dobrze żeby była.

Nie mam typu jeśli chodzi o Producenta. Nie mam też upatrzonych modeli do porównania. Nie wiem również ile to wszystko ma kosztować żeby służyło kilka lat.

0 29
  • #2 26 Paź 2015 11:09
    tomjed
    Poziom 27  

Powiem Ci, nie kupuj taniego szajsu, bo szkoda kasy. Uważaj też na marketowy sprzęt. Z własnego doświadczenia nie polecam Boscha serii PSR, ten zielony, bo to syf. Aku siadły po ok pół roku, a i "na nowych" długo nie popracowałem. Sam się zastanawiam nad kupnem i chyba trzeba zainwestować w Makitę. Z tańszych może B&D.

pzdr

0
  • #3 26 Paź 2015 11:17
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jakie wymagania techniczne? Bo to najważniejsze. Jakiś określony moment dokręcający? Blokada wrzeciona wymagana? Tanią wkrętarkę kupisz za 200 zł. By kupić porządną, to musisz dopisać jeszcze jedno zero na końcu tej sumy. Więc rozrzut jest.

0
  • #4 26 Paź 2015 11:31
    internick
    Poziom 34  

Do tej pory nie miałem żadnej, więc nie potrafię określić czego wymagam. Widziałem jak jeden pracował na Black & Decker, inny na Makita, a trzeci na Bosch i nigdy nie zwracałem uwagi na moment dokręcający czy blokadę wrzeciona. Gdybyś mi naświetlił po chłopsku co to jest (bo kompletnie nie wiem o czym mowa), a nie podawał odnośników do Wikipedii czy Googli byłbym wdzięczny.

1
  • #5 26 Paź 2015 11:51
    jack63
    Poziom 42  

Najważniejsze pytanie: Czy to ma być sprzęt "domowy" czy profesjonalny?
    Jak często i jak intensywnie planujesz używać wkrętarki?

tomjed napisał:
    nie kupuj taniego szajsu, bo szkoda kasy.

Dziś, w dobie dominacji marketingu nad zwykłą rzetelnością, takie testy trącą myszką.
    Większość marek się sk...ła! Jadą na właśnie tak prostackich opiniach.
    Wcale to co jest drogie nie musi być najlepsze i odwrotnie to co jest tanie wcale nie musi być najgorsze.
    Do domu polecam wkrętarkę Parkside z Lidla. Mam ją ponad 3 lata i jak na domowe potrzeby jest wystarczająca. Jedyną wadą jest jeden aku LiIon(!), ale za te pieniądze.... trudno więcej wymagać. Przez te ok 3 lata tylko raz miałem "duszności prądowe". Pomogła przerwa "na papierosa" czyli podładowanie aku.
    Jak ma to jednak być sprzęt do długiego "orania" to tylko Makita.
    Oby ta opinia była jeszcze aktualna. :cry:

1
  • #6 26 Paź 2015 11:59
    Błażej

Amatorzy chętni do zakupu wkrętarki patrzą z reguły na napięcie baterii. Bo "18V jest mocniejsze od 12V!". Ziarno prawdy w tym jest, ale tylko ziarno. Są takie parametry, jak pojemność akumulatora i technika jego wykonania, moment dokręcający, czyli siła, jaką wkrętarka jest w stanie osiągnąć podczas dokręcania, możliwości sprzęgła, blokada wrzeciona, czyli to że w momencie puszczenia spustu wrzeciona od razu jest zatrzymywane, a nie kręci się jeszcze siłą inercji (wbrew pozorom może to uratować niejedną robotę). W tej chwili w nowoczesnych wkrętarkach montowane są już silniki bezszczotkowe, które czynią je w zasadzie nieśmiertelnymi. Do tego dochodzi wielkość wkrętarki i możliwości dołożenia przystawek...

Dodano po 5 [minuty]:

@jack63 jeśli do długiego orania, to Milwaukee z nowej serii z silnikiem bezszczotkowym (w tej chwili firma ta ma najlepsze akumulatory na rynku). Do na prawdę profesjonalnej pracy to festool lub protool. Piętro niżej, ale bardzo wytrzymałe, to wspomniana przez Ciebie Makita, do tego Hilti. Ja przez lata męczyłem Perlesa, którego kupiłem na promocji. I była to najmocniejsza z dostępnych wkrętarek w rozsądnej cenie.
    Do domowego użytku faktycznie nie trzeba kupować produktu z najwyższej półki. Myślę, że do 400 zł można kupić jakiś podstawowy model nawet od uznanego producenta.

0
  • #7 26 Paź 2015 12:07
    internick
    Poziom 34  

jack63 napisał:
    ...Parkside z Lidla...

Tu jest test PABSW 10,8 A1: http://www.panfleks.pl/2013/07/tania-wkretarka-parkside-pabsw-108-a1.html

Tutaj zaś PABS 10.8 C2: https://www.youtube.com/watch?v=8knUTebPg-E

Czym te wersje się różnią? C2 wyparł model A1 czy to równoległa produkcja na innych podzespołach na przykład czy też z innym wyposażeniem?

Jeżeli akumulator straci właściwości dokupię drugi taki sam? Czy urządzenie będę zmuszony wyrzucić do kosza?

0
  • #8 26 Paź 2015 12:15
    jack63
    Poziom 42  

Błażej napisał:
    jeśli do długiego orania, to Milwaukee z nowej serii z silnikiem bezszczotkowym (w tej chwili firma ta ma najlepsze akumulatory na rynku).

Pisałem o tylko oraniu, anie o oraniu bronowaniu i ...szukaniu gazu łupkowego. :D
    Trzeba brać pod uwagę czas zwrotu inwestycji. No chyba że ktoś jest ...kolekcjonerem wkrętarek.
    Z tymi bezszczotkowymi silnikami (BLDC) to byłbym ostrożny. Silnik może jest nie do za...ania. Z reguły gorzej jest z niezbędną do jego pracy elektroniką.
    Z ciekawości, czy silnik ma zabudowane halotrony określające charakterystyczne położenia wirnika?

Jakość aku to już zupełnie odrębna sprawa. Napięcie znamionowe aku jest mniej istotne. Bardziej to "służy silnikowi".
    Do domu polecałbym aku z ogniw LiIon (LiPo), choć ponoć wytrzymują sporo mniej cykli ładowanie/rozładowanie niż NiCd. Te ostatnie muszą być najwyższych lotów, z czym coraz ciężej.
    W domu ilość cykli ładowania liczy się mniej niż "przy orce" za to masa aku bardziej, a możliwość szybkiego doładowania jest bardzo przydatna.

0
  • #9 26 Paź 2015 12:21
    Błażej

jack63 napisał:
    Pisałem o tylko oraniu, anie o oraniu bronowaniu i ...szukaniu gazu łupkowego. :D

O to, to, to... :D
    Wszystko zależy od tego, jak intensywnie ma być używana.
    Co do akumulatora, to jest to najważniejszy i najdroższy element zestawu. Koszt wymiany akumulatorów we wkrętarce (na oryginały), to około 70% zakupu nowego sprzętu. Przy domowej wkrętarce ważny jest jeszcze jeden parametr - jak długo mogą leżakować akumulatory bez negatywnego wpływu na ich sprawność.

1
  • #10 26 Paź 2015 12:23
    wujt
    Poziom 13  

Witam a1 ma uchwyt typu clik czyli mozna używać tylko jako wkrętarki zawsze to troche krótsza konstrukcja i wskażnik rozładowania akumulatora ogólnie marka może być cena za jakość ja używam milwaukee ale to inna półka cenowa kiedyś używałem hitachi z akumulatorem 12v ds12dvs3 byłem zadowolony ,a jeżeli chodzi o parkside ma trzy lata gwarancji

0
  • #11 26 Paź 2015 12:24
    internick
    Poziom 34  

Błażej napisał:
    ...Milwaukee z nowej serii z silnikiem bezszczotkowym...

Wiem, że to dobra firma. Mam wiertarkę oznaczoną symbolem PH26X. Jakie modele mógłbyś polecić?

0
  • #12 26 Paź 2015 12:24
    jack63
    Poziom 42  

internick napisał:
    Jeżeli akumulator straci właściwości dokupię drugi taki sam? Czy urządzenie będę zmuszony wyrzucić do kosza?

Pewnie nie dokupisz. :cry: W każdym razie całego gotowego, ale same ogniwa bez większych problemów. Poza tym długa gwarancja.
    Nie wiem jak to jest z tymi modelami Parkside? Na czym polegają ulepszenia w nowych modelach? Oby nie na "ulepszaniu" zysku producenta i sprzedawcy.
    Choć niektóre różnice widać gołym okiem. Np "ziarnistość" sprzęgła czy odłączane futerko.
    Ja ma jeden z pierwszych modeli "bez wodotrysków" i bez szybkiej ładowarki.
    Osobiście uważam że nawet to "lekkiej orki" kupić dwie Lidlowe za ok 400 niż jedną "markową" za podobną lub nieco większą kwotę.

0
  • #13 26 Paź 2015 12:41
    Błażej

@internick zajrzyj na ich stronę i do katalogu. Jest tego trochę. Teraz jest jakaś seria oznaczona "fuel" o dobrych parametrach. Niemniej ceny najtańszych to ponad 1000 zł. Chyba, że trafisz na jakąś promocję lub pokaz sprzętowy, bo iem, że takie firma miała - była objazdowa prezentacja nowych narzędzi i można było pogadać ze specjalistami z firmy.
    Na znanym i ogólnie lubianym ;) portalu handlowym ogłasza się człowiek, u którego możesz kupić pojedynce zestawy od milawukee - wkrętarkę, do niej akumulator lub ile tam chcesz, ładowarkę... Wychodzi trochę taniej, niż w sklepie.

0
  • #14 26 Paź 2015 12:41
    internick
    Poziom 34  

jack63 napisał:
    ...kupić dwie Lidlowe za ok 400...

Jestem otwarty na kombinacje, ale kupować dwa urządzenia żeby był drugi akumulator (w moim przypadku) to trochę dziwne. Poza tym trzeba go nieść pod pachą albo targać dwie walizki. Nie neguję tej firmy, ale wolę coś w jednej walizce z dwoma akumulatorami. Jak dopłacę to pewnie w przyszłości dokupię same akumulatory.

Błażej napisał:
    ...ceny najtańszych to ponad 1000 zł...

Wiertarki używam i nie szkoda mi było tego 1000 zł. W przypadku wkrętarki zdecydowanie tyle nie przeznaczę.

0
  • #15 26 Paź 2015 12:48
    jack63
    Poziom 42  

internick napisał:
    Błażej napisał:
    ...Milwaukee z nowej serii z silnikiem bezszczotkowym...

Wiem, że to dobra firma. Mam wiertarkę oznaczoną symbolem PH26X. Jakie modele mógłbyś polecić?

Panowie! Dajcie spokój z markami firmami i tego typu marketingowymi bzdurami. To se ne wrati. :cry: Poza tym każde kłamstwo powtarzane dostateczną ilość razy w reklamach staje się prawdą w ludzkiej wyobraźni. O tym wiedział już Gebels i Stalin.
    Dziś marka/nazwa producenta/ipt to tylko napis na nalepce! Kto, gdzie i z jaka jakością coś robi ma prawie zerowy związek z tym napisem. Marki są przejmowane. Fabryki również zmieniają właściciela, a nasze myślenie stoi w miejscu.
    Osobnym problemem jest to jakim celom ma służyć zakup (nie sama wkrętarka!). Jeżeli tylko wkręceniu kilku wkrętów w domu (najczęściej) to każda najtańsza wystarczy.
    Jeżeli jednak zaspokojeniu pozamerytorycznych ambicji typu : mam lepszą niż sąsiad, to należy kupić najdroższą na jaką nas stać. :D

0
  • #16 26 Paź 2015 13:05
    Błażej

Generalnie, to wkrętarka ma być:
    - mocna,
    - trwała,
    - niezawodna,
    - tania.
    Tylko na co komu tyle wkrętarek? :D
    Tak, jak pisze @jack63 bierze się to, co zaspokaja potrzeby. Trzeba znaleźć kompromis między możliwościami sprzętu, a możliwościami portfela.

0
  • #17 26 Paź 2015 13:10
    internick
    Poziom 34  

jack63 napisał:
    ...każda najtańsza wystarczy...

Zgoda i pewnie bym kupił tego Parkside bez zawahania, ale akumulator traci żywotność także, gdy się mało z niego korzysta. Trzy lata gwarancji to na pewno nie na akumulator i jak ten po roku straci swoje właściwości to na co wymienię jeśli w zestawie nie ma drugiego? Czasami po prostu trzeba dopłacić do czegoś droższego żeby był na podmianę. I w przyszłości jak dwa odmówią posłuszeństwa to zajdę i dokupię (o ile nie wycofają z produkcji) co w przypadku Parkside będzie niemożliwe. A coś z widełek ponad Parkside, a poniżej Milwaukee się znajdzie?

Na przykład:

Makita DF457DWE 18 V za około 600 zł?

czy DeWALT DCD734C2 14,4V za podobną cenę?

Ewentualnie Black&Decker EGBL188KB 18 V za 100 zł mniej?

Wyszukałem też Hitachi DV18DCL2 18V za blisko 600 zł.

Myślę, że METABO BS 18 Li w cenie około 700 zł to mogłaby być górna granica.

Co myślicie o tych modelach?

0
  • #18 26 Paź 2015 14:11
    jack63
    Poziom 42  

internick napisał:
    Zgoda i pewnie bym kupił tego Parkside bez zawahania, ale akumulator traci żywotność także, gdy się mało z niego korzysta.

Traci, traci tylko jak szybko?
    Mam wkrętak Parkside z jednym ogniwem LiIon (3.6V) już 5 lat. "Wkręcił" kilka tysięcy śrubek. Ładowany ... jak mi się o tym przypomni. Nie zauważyłem, choć nie prowadziłem "badań", spadku pojemności aku. Kosztował ok 50 zł i zarobił juz na siebie stokrotnie. Nie wiem jak wycenić ... brak bąbli na wewnętrznej stronie dłoni. :D
    Nie upieram się przy tej Lidlowej marce! Piszę o czymś co znam z doświadczenia, choć przy galopującej inflacji jakości moje doświadczenia mogą być już ... nieaktualne. :cry:
    Nie kupuj wkrętarek z innym aku niż LiIon !!!
    Aku mojego Parksid'a ma w środku trzy bardzo typowe "paluszki". Łatwe do kupienia i tanie. Omijaj wszystkie "wycudowane", nietypowe aku!
    Tendencją każdego z dużych producentów jest przywiązanie klienta jak "kozy do płota" do swoich "o h ... szerszych torów". Dlatego:
    Błażej napisał:
    Co do akumulatora, to jest to najważniejszy i najdroższy element zestawu. Koszt wymiany akumulatorów we wkrętarce (na oryginały), to około 70% zakupu nowego sprzętu.

To jest cena z "przywiązanie się do marki". :cry:

0
  • #19 26 Paź 2015 14:13
    WędkarzStoLica
    Poziom 31  

A ja zaskoczę wszystkich.

W OBI jest wkrętarka CMI 18V z dwoma aku za ok 110zł, sprawuje się bardzo dobrze, ma dwa biegi i płynną regulację obrotów. Mam ją 1.5 roku i nie zauważyłem żeby akumulatory straciły na pojemności. Do domowych prac w zupełności wystarczy, czasem kręcę nią sufity podwieszane (ogromne ilości śrub) i też daję radę.

Może warto się zastanowić czy jest sens wydawania 700zł?

0
  • #20 26 Paź 2015 14:23
    internick
    Poziom 34  

WędkarzStoLica napisał:
    ...czy jest sens wydawania 700zł?...

110 zł to w sumie żaden wydatek i jak nawet padną akumulatory to nie szkoda wyrzucić urządzenia. Jednak jak kupię dwie wkrętarki Parkside to będzie już przeszło 400 zł i wtedy jak nie dokupię akumulatorów to trochę szkoda wynieść urządzenia na śmietnik.

Nie znam się na tym kompletnie. Może Einhell TE-CD 12 V za 300 zł zrobi tą samą robotę: https://www.youtube.com/watch?v=PQV6Umkx944

Jestem tak nauczony, że staram się wykorzystać w pełni urządzenie, więc mimo wszystko wolałbym żeby w przyszłości dałoby się dokupić oryginalny akumulator czego jak czytam u tego Producenta nie ma.

0
  • #21 26 Paź 2015 14:51
    jack63
    Poziom 42  

internick napisał:
    Jednak jak kupię dwie wkrętarki Parkside to będzie już przeszło 400 zł i wtedy jak nie dokupię akumulatorów to trochę szkoda wynieść urządzenia na śmietnik.

Ale jesteś uparty. Nie pisałem o zakupie dwóch wkrętarek ze względu na padające aku!
    Wymiana "paluszków" LiIon w aku Parkside to betka.
    internick napisał:
    mimo wszystko wolałbym żeby w przyszłości dałoby się dokupić oryginalny akumulator czego jak czytam u tego Producenta nie ma.

To spróbój dokupić aku do starego Boscha. Może sie uda, ale zapłacisz więcej niż za całą nową wkrętarkę "podłej" marki. Nie wiedzę żadnej korzyści w takiej możliwości.
    Ludzie żyją chwilą i producenci się do tego dostosowali. Po co Ci nowe aku za 5 lat??? Może wtedy bedą jakieś inne rozwiązania lub Ty nie będziesz miał ochoty się w to "bawić.

0
  • #22 26 Paź 2015 15:21
    internick
    Poziom 34  

Nie jestem uparty. Tylko Ty nie chcesz zrozumieć przekazu.

Wkręcam sobie 78 wkrętów i co? Piszę do Ciebie z nudów? Dzwonię i Ci głowę zawracam?

https://www.youtube.com/watch?v=sqmr_g6_mO0

Potrzebny jest mi drugi akumulator w standardzie, którego Parkside nie zapewnia w komplecie. Jak będę w kółko ładował jeden to on na pewno pięciu lat nie wytrzyma, a poza tym doby mi zabraknie na drobne naprawy jak co godzinę będę robił przerwę na ładowanie.

Niemniej jednak możesz zademonstrować jak wymieniasz te cudowne "paluszki".

0
  • #23 27 Paź 2015 07:59
    konstant
    Poziom 8  

Podepnę się pod wątek.

Szukam wkrętarko-wiertarki do 600-650 zł.
    Znalazłem dwa typy:

1. DeWalt DCD771C2
    2. Metabo BS 18 Li (jest też wersja oznaczona QUICK - jest tańsza, wie ktoś czym się różni?)

Metabo ma mocniejsze aku, oraz 3 lata gwarancji na nie.
    DeWalt PONOĆ ogólnie solidniejszy.
    Co kupić? Ew. może jakiś inny typ ?

0
  • #24 27 Paź 2015 08:58
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Jeśli chcesz pracować w miarę ciągle to zwróć uwagę na ładowarkę.
    Nawet dwa zestawy akumulatorów nie załatwią sprawy jeśli jeden wykończysz w 20 minut pracy a drugi akumulator będziesz musiał ładować koło 3 godzin.
    Nie przesądzam o typie bo to kwestia gustu, ale szybka ładowarka i LiOn to podstawa.
    Piotr

0
  • #25 27 Paź 2015 09:07
    konstant
    Poziom 8  

PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Jeśli chcesz pracować w miarę ciągle to zwróć uwagę na ładowarkę.
    Nawet dwa zestawy akumulatorów nie załatwią sprawy jeśli jeden wykończysz w 20 minut pracy a drugi akumulator będziesz musiał ładować koło 3 godzin.
    Nie przesądzam o typie bo to kwestia gustu, ale szybka ładowarka i LiOn to podstawa.
    Piotr

Spoko, tylko, że producenci nie podają czasu ładowania.

0
  • #26 27 Paź 2015 09:51
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Mam inne doświadczenia, wszystkie wkrętarki jakimi miałem przyjemność i nieprzyjemność pracować miały podane czasy ładowania w instrukcji i często dodatkowo na ładowarce lub zasilaczu.
    Jak w instrukcji nie ma czasu ładowania to znaczy że jest to kompletne badziewie i nie ma sensu brać go pod uwagę do zakupu.
    Patrzę teraz na byle jakiego Ferma, na zasilaczu napisany czas ładowania 3-5 godzin.
    Dodatkowa rada, weź wkrętarkę którą chcesz kupić i potrzymaj w ręce obracając we wszystkich kierunkach w jakich realnie będziesz pracował, niektóre są fajnie wyważone, inne ciążą niemiłosiernie i po kilku śrubach będziesz miał dość pracy.
    Pozdrawiam

0
  • #27 28 Paź 2015 10:20
    mateuszciupka
    Poziom 13  

Kup Makita 6271 model bardzo popularny i można powiedzieć niezniszczalny.

Sam w 2009 roku kupilem model 6270 i mam go do dzis. Baterie maja minimalnie mniejsza pojemność bo szacuje je na 80% ale po tylu latach to się nie ma co dziwić.

Nowe tanie wkrętarki mają problemy z luzami między futerkiem a wkrętarką a w tej makicie po tylu latach luzów praktycznie nie ma.

Na alledrogo można zestaw wkrętarka + dwie baterie + ładowarka wyrwać od 400zł nowe z gwarancją.
    Kolejna zaleta to dostępność części zamiennych jest tego od groma.

Baterie NICD tez są dobre jak widać mi służą od 6 lat. I jakby co to nowa bateria 2Ah nie kosztuje majątku trochę ponad 100zł.
    Polecam pozdrawiam :)

0
  • #28 28 Paź 2015 10:32
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Błażej napisał:
    Milwaukee z
    Akurat mam Milwaukee o której piszesz BLDC silnik, ale....to sprzęt nie dla amatora.....ze względu na cene, a i tak kupiona w USA. Poza tym tylko Makita, albo De Valt. Co do innych marek, to jak tu mówią ,, Decker its super, but the Black.."

0
  • #29 28 Paź 2015 11:09
    internick
    Poziom 34  

mateuszciupka napisał:
    ...Kup Makita 6271...

Wstrzymam się jeszcze z Kup Teraz, ale za 394 zł lub 409 zł (z latarką) chyba rzeczywiście nic lepszego nie znajdę.

O proszę. Za 108 zł brutto jest oryginalny akumulator: http://www.makita.sklep.pl/akumulator-blokowy-oryginal-makita-pa12-p-2271.html

A jak ktoś potrzebuje mocniejsze to kupuje za 189 zł: http://www.makita.sklep.pl/12v-pojemnosc-19ah...1-8270-8271-6227-ml121-ml120-ml124-p-621.html

0
  • #30 06 Gru 2015 21:15
    t1kt4k
    Poziom 7  

Podłącze się pod temat. Remont mieszkania będzie przeprowadzony. Potrzebuję wkrętarki do skręcenia mebli i ewentualnie do jakiś drobnych dziurek w ścianie czy taka będzie dobrą wkrętarką Skil 6220. Czytałem dobre komentarze na temat tego sprzętu. Nie potrzebuję wkrętarki na aku, bo nie będzie za często używana, i nie chcę żeby zaraz padła z powodu przestojów. I tu taj cena też wchodzi w grę bo chce wydać do 170 zł. Możecie też jakieś inne podrzucić jeżeli uważacie, że ta jest kiepska.

0