Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop a przetwornice impulsowe.

grzebcio 26 Paź 2015 12:59 1575 20
  • #1 26 Paź 2015 12:59
    grzebcio
    Poziom 11  

Witam, może mi ktoś wytłumaczyć jak sprawdzić poprawność działania i znaleźć uszkodzenie oscyloskopem w różnego typu zasilaczach czy ładowarkach impulsowych? Nie mam jeszcze oscyloskopu ale chce się dowiedzieć paru jak dla mnie istotnych spraw.
    1. Gdy w szkole próbowaliśmy zobaczyć przebieg na wyjściu na jednym z zasilaczy za pomocą oscyloskopu, to po przytkaniu sondy wybijał na wyłącznik różnicowoprądowy jak to obejść?
    2. W takich zasilaczach napięcia sięgają 400V itd. Jak zmierzyć oscyloskopem tak duże napięcia można wykorzystać transformator 230/12? Lub czy wystarczą same sądy z tłumieniem x10? Skoro taki oscyloskop ma max Vin 200v

0 20
  • #2 26 Paź 2015 14:16
    pepitto
    Poziom 18  

1 W takim przypadku należy zastosować sondę różnicową. Masa sondy oscyloskopowej jest zwarta z PE oscyloskopu.

2 J.W. sondy różnicowe zazwyczaj mają dzielniki 1:100 , 1:1000.

0
  • #3 26 Paź 2015 14:48
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@grzebcio w zasadzie @pepitto powiedział wszystko, niemniej jednak sonda 1:10 też da radę, oscyloskop zazwyczaj ma dzilnik 5-10V/div, co da nam 50-100V na działkę z sondą 1:10.
    Pomiaru można również dokonać dwoma kanałami oscyloskopu w trybie ADD. Niemniej jednak sonda różnicowa, ma tę zaletę, że zazwyczaj jest galwanicznie izolowana. Przez co najlepiej nadaje się do pomiaru w zasilaczach zasilanych z tego samego źródła co oscyloskop.

0
  • #5 26 Paź 2015 15:03
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@korrus666 owszem, wręcz przy zabawie z napięciem sieci jest to wskazane. Ale dla zabezpieczenia oscyloskopu, warto sondę różnicową z separacją galwaniczną użyć.

0
  • #6 26 Paź 2015 20:17
    grzebcio
    Poziom 11  

A możecie powiedzieć coś więcej o tym transformatorze ? Czy to wystarczy? Bo zakup takiej sondy różnicowej jest chyba nie możliwy ze względu na ceny...

Dodano po 4 [minuty]:

Wyobrażam sobie to tak : podłączam badane urządzenie pod transformator separujący i mierze wszystko co chce sondą 1:100 ? I bedzie w tedy ok? A co z masą ? Podpinać, jeśli tak to gdzie.

0
  • Pomocny post
    #7 27 Paź 2015 11:54
    rozales
    Poziom 24  

Nie.
    Podłaczasz oscyloskop do transformatora separującego i kup zwykłą sondę 1:10 za 20 pln. Oscyloskopu nie uziemiasz.
    Żabkę sondy jeśli się da zawsze zaczepiasz za minus albo neutralny.
    Od lat tak mierzę i nigdy problemu nie było.

1
  • #8 27 Paź 2015 12:29
    grzebcio
    Poziom 11  

no i o to właśnie mi chodziło. dziękuje bardzo za odpowiedź.
    A jeśli miałbym kupować oscyloskop to jaki? Czy w cyfrowym, takim do komputera też był by taki problem?

0
  • #9 27 Paź 2015 18:34
    rozales
    Poziom 24  

Ja mam Tektronix 2225 i mogę nim pomierzyć wszystko co potrzebuję.
    Sondy Hantek pp80.
    Te przystawki do PC to podobno lipa.

0
  • #10 27 Paź 2015 18:48
    bearq
    Poziom 36  

Jeśli chodzi o oscyloskop to stanowczo polecam zakupić jakiś typowy oscyloskop a wszelkie wynalazki podłączane do komputera w formie karty audio omijał bym szerokim łukiem, to są zabawki.

1
  • #11 27 Paź 2015 19:04
    grzebcio
    Poziom 11  

No dobrze to jakie typowe oscyloskopy są warte uwagi? Tak na początek..

0
  • #12 27 Paź 2015 19:16
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

rozales napisał:
    Podłaczasz oscyloskop do transformatora separującego i kup zwykłą sondę 1:10 za 20 pln.
    acha, i dlubiesz sobie w urządzieniu pod napięciem sieci, (mając transformator separujący), ,,pchając je" niejako na obudowe oscyloskopu. Gratuluje, Pomysłowy Dobromirze.

1
  • #13 27 Paź 2015 19:23
    grzebcio
    Poziom 11  

Krzysztof Kamienski napisał:
    rozales napisał:
    Podłaczasz oscyloskop do transformatora separującego i kup zwykłą sondę 1:10 za 20 pln.
    acha, i dlubiesz sobie w urządzieniu pod napięciem sieci, (mając transformator separujący), ,,pchając je" niejako na obudowe oscyloskopu. Gratuluje, Pomysłowy Dobromirze.

Coś więcej i jaśniej?

0
  • #14 27 Paź 2015 19:41
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Grzebcio...Kazdy oscyloskop, najtańszy z ,,Allecostam" na początek jest dobry dla Ciebie. Druga sprawa - wszelkiego autoramentu urządzenia zasilane prosto z sieci, jak regulatory obrotów silników małej mocy zasilanych z sieci 220VAC, przetwornice i zasilacze PWM, ja przynajmiej z ZASADY zasilam poprzez transformator separujacy o przekładni 1/1 i mocy 0,5KVA. Zarówno oscyloskop, jaki zasilacz laboratoryjny oraz generator funkcyjny mam na stałe zasilane poprzez listwę z gniazdami i to listwę wysokiej klasy z warystorowym ogranicznikiem przepięć i PORZADNIE UZIEMIONA (!). Pierwotne uzwojenie transformatora także, a rdzeń uziemiony. Tak sie to robi ,, po Bożemu !" Krótko i na koniec - separuje sie od sieci to coś, co nie ma wlasnej separacji, a nie aparaturę kontrolno - pomiarową.

2
  • #16 29 Paź 2015 21:18
    rozales
    Poziom 24  

Krzysztof Kamienski napisał:

Z lenistwa nie opisałem dokładnie jak dokonuję pomiarów ;)
    Mam w pracy kilka transformatorów separujących małych i większych, kilka oscyloskopów, kilka zasilaczy regulowanych 2x200V DC (własnej produkcji) o regulowanym napięciu i prądzie oczywiście separowanych galwanicznie od sieci, kilka zasilaczy regulowanych 0-30 V DC separowanych, kilka zwykłych 5V, 12V, 15V, +-12V, +-15V, są też autotransformatory.Miałem jedną sondę galwaniczną, ale niestety była niesprawna bo pokazywała jakieś nieprawdziwe przebiegi.
    We wstępnych pracach budowy przetwornicy, czy naprawy uszkodzonej,bądź naprawy falownika nie ma mowy o pracy bezpośrednio z sieci.
    Drobna pomyłka wiązała by się z z wielkim "blow", czy "boom"" jak opowiada gościu na filmie.
    Ale przy budowie np. zasilacza regulowanego 1000V/10A, przy pomiarach pod pełnym obciążeniem muszę zasilić urządzenie bezpośrednio z sieci. Uziemiony oscyloskop może doprowadzić wtedy do katastrofy.
    Czasem trzeba jednocześnie oglądać przebiegi po pierwotnej i wtórnej stronie i wtedy również uziemienie obydwu oscyloskopów jest niemożliwe bez sondy galwanicznej.
    Ale nie bardzo mam zaufanie do takich sond (może niesłusznie ).
    Początkującym polecam jednak zdecydowanie stosować się do rad Krzysztofa.

1
  • #17 29 Paź 2015 21:32
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Dziekuję. Mieliśmy tu na Forum niedawno przypadek Forumowicza, mierzącego oscyloskopem przebiegi na bramkach tyrystorów w napędzie prądu stałego o mocy 20kW /400VAC (!!!!!!) gdzie masę sondy podłączał do katody tyrystora !!!. Ja, ponieważ mam często do czynienia z takimi napędami tudzież spawarkami prostownikowymi, na takie okazje zaopatrzyłem sie w sonde cęgową. tu jest przykład
    link: http://www.dacpol.eu/pl/sondy-pradowe-acdc-seria-cp3-4187/product/sonda-pradowa-acdc_CP-30

Jak mi ktoś napisze, że sonda jest droższa od oscyloskopu, to mu odpowiem, że moje życie jest droższe od tej sondy o ~ 20-50 zł :cry: więc się i tak opłaca.

0
  • #18 29 Paź 2015 21:50
    tzok
    Moderator Samochody

Jest jeszcze alternatywa w postaci izolowanych skopometrów (np. SHS-1062)... ja do przetwornic używam starego radzieckiego C1-112A. Jest wykonany w II klasie ochronności, nie jest więc uziemiony (połączony z bolcem PE). Niemniej cały panel przedni jest metalowy i połączony z masą sondy...

0
  • #20 29 Paź 2015 23:09
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Nie. Masz podaną izolacje, tzn. maksymalne napięcie, dla której ta sonda izoluje mase ??????

-1
  • #21 30 Paź 2015 19:57
    rozales
    Poziom 24  

Sonda ograniczona do 20 kHz też nie jest zbyt uniwersalna.

0