Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie światłowodowe - Jak wykonać gwieździste niebo?

26 Paź 2015 18:39 2037 8
  • Poziom 2  
    Witam, takie pytanko: chodzi mi o oświetlenie tzw. gwieździste niebo czy ktoś miał styczność z tym tematem w kwesti wykonania?
  • Poziom 27  
    Amatorsko czy profesjonalnie?
    Amatorsko wystarczy kupić tanie światłowody lub nawet prześroczystą żyłkę itp plastiki. Potem oświetlasz je z jednej strony jakimś kierunkowym źródłem światła np halogenem lub LED a drugie końce wsadzasz w dziurki w suficie.
  • Poziom 2  
    Chodzi o profesjonalne wykonanie a problem w tym że jest duży sufit.

Dodano po 14 [minuty]:

Dokładnie ok 100 m2 a generator bądź generatory mogą być tylko w jednym miejscu kolo sufitu, co z długością światłowodu żeby świeciło to w miarę równomiernie?
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    LED-y wyjdą taniej niż światłowody. Pewnie rzędu max. 5 groszy za sztukę w ilościach hurtowych.
  • Poziom 27  
    W takim wypadku to tylko normalny światłowód. Światło przelatuje przez niego niemal bezstratnie więc o to się nie martw.
    Musisz tylko pomyśleć nad źródłem światła, Bo led są silnie kierunkowe i będą prawdopodobnie razić w oczy. Musisz zastosować jakąś szybę mleczną przed światłowodami albo inne źródło światła np halogen.

Możesz sobie kupić na allegro kabel światłowodowy po 1zł metr i porobić testy jak to będzie wyglądało. Tylko nie wiem czym sie równo tnie światłowód bo to w końcu szkło, a jak popęka na krawędzi to słabo będzie przesyłać światło.

BlueDraco napisał:
    Diody LED wyjdą taniej niż światłowody. Pewnie rzędu max. 5 groszy za sztukę w ilościach hurtowych.

Tylko życzę powodzenia w nierównomiernym montowaniu 5000 LED pod sufitem :D Raczej nic lepszego niż światłowód nie wymyślisz.
    Przerabiałem kiedyś montowanie 20 LED na przewodach, po lutowaniu 10 wymiękłem... Teraz niby robią taśmy LED co znacznie ułatwia pracę ale to w raz szaleństwo moim zdaniem.
  • spec od auto-elektro
    BlueDraco napisał:
    Diody LED wyjdą taniej niż światłowody. Pewnie rzędu max. 5 groszy za sztukę w ilościach hurtowych.

Miało być profesionalnie.
    Jak chcesz połączyć 2 tys. led?
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Tylko nie wiem czym się równo tnie światłowód bo to w końcu szkło, a jak popęka na krawędzi to słabo będzie przesyłać światło.

a choćby takim czymś
    Link
    Światłowód ma ta przewagę że daje punkciki ale nie poświatę, na dodatek bardzo delikatne, do oświetlenia może być jakiś LED , w kształcie halogenu (GU 10 lub coś podobnego), światłowód od czoła i owinąć szczelnie czarną taśmą. Zobacz sobie takie tandetne lampki nocne,, pióropusze" tam tez jest tylko kawałek światłowodu.
  • Poziom 27  
    To już zależy czy autor tematu chce zrobić imitację nieba (światłowód) czy oświetlenie (LED).
    Racji ze światłowodem nie masz bo widziałem systemy doświetlania budynków światłowodami z dachu.