Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca paneli słonecznych i zasilania z sieci

FireEnd 26 Paź 2015 23:23 441 3
  • #1 26 Paź 2015 23:23
    FireEnd
    Poziom 11  

Witam. Mam zamiar kupić panele słoneczne DIY.
    Najprawdopodobniej poradzę sobie z ich złożeniem, ale chciałbym nimi zasilać makietę domu (solary na dachu). Z tym także nie mam problemu. Proste przetwornica step-down/step-up i wszystko. Mam jednak problem ze sprzężeniem solarów ze zwykłym zasilaczem sieciowym. Dwa takie zestawy z linku powinny dać mi ok. 18W, czyli wystarczająco i z dużym zapasem, ale tylko w pełnym słońcu.
    Chciałbym osiągnąć coś takiego, aby energia do zasilania makiety była ciągnięta z solarów, a kiedy jej zabraknie, dociągana z zasilacza. Napięcie zasilania to 5V. Macie może pomysł na realizację czegoś takiego? :)
    Z góry dzięki za odpowiedź.

0 3
  • #2 28 Paź 2015 16:59
    Kacu5000
    Poziom 7  

Jeżeli szukasz czegoś prostego i taniego to użyj przekaźników.
    Przykładowo: niech zasilacz będzie podłączony do styków pomocniczych przekaźnika na stykach NZ a panele fotowoltaiczne na NO oraz A1 i A2 . Gdy słońce będzie generowało dostatecznie dużo energii to uruchomi przekaźnik i zasilać będzie makietę. Gdy słońca braknie uruchomi się zasilanie zasilaczem.

0
  • #3 29 Paź 2015 17:20
    FireEnd
    Poziom 11  

Tyle to wiadomo i każdy potrafi to zrobić. Ale mi chodziło bardziej o to, aby panele były wykorzystywane cały czas, czyli biorę 5W, generują 8W, więc zasilanie idzie tylko z paneli. Ale kiedy będę chciał ciągnąć 10W, to chcę ciągnąć 8W z solarów, a 2W z zasilacza. Wstępnie wymyśliłem coś takiego z diodami prostowniczymi, żeby dać jedną przy zasilaczu i jedną przy solarach, i starować na zasadzie różnicy potencjałów. Ma to sens?

0
  • #4 05 Lis 2015 23:59
    FireEnd
    Poziom 11  

Nikt nie ma pomysłu? Cały czas czekam na pomoc :)

0