Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini nadajnik fm - nietypowe zachowanie

zumik998 27 Paź 2015 23:36 2733 40
 • #31
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Tak, jeden zwój może spowodować że częstotliwość wyjdzie poza pasmo, ale teraz pomyślałem że może masz błąd w połączeniach, bo Twoje pierwsze doprowadzenia do cewki miały pewnie indukcyjność dodatkowego zwoju i jeśli działało to raczej dowinięcie powinno poskutkować.
  Spróbuj nawinąć kilka cewek i wymieniać aż trafisz, te nadajniki zawsze działają, jedyny błąd przy poprawnym zlutowaniu to wyjście poza pasmo.
  Pozdrawiam
 • #32
  strikexp
  Poziom 27  
  zumik998 napisał:
  Piotrku, a zwój mniej czy więcej ma duże znaczenie ?


  Wszystko ma znaczenie. Cierpliwości, jesli trymer miałeś podany, to musisz teraz dobrać eksperymentalnie cewkę. Jest zbyt duża lub zbyt mała, sam musisz poeksperymentować.
 • #33
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  PiotrPitucha napisał:
  nieosiągalne w tamtym czasie NPN !
  Tak, tak, a za posiadanie rezonatora kwarcowego szło się do pudła na lata, z paragrafu o szpiegostwo, bo ,,Kwarc to Serce Nadajnika" Przepraszam za off-top.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Raz jeszcze, powtórzę, Kolego Zumik, możesz to zrobić na rezonatorze kwarcowym, kosztuje grosze, a modulacje rozwiązac tak jak jest, albo na diodzie pojemnościowej - warikapie. Pisałem wcześniej. Bedzie i stabilne i ...hmm.. bardziej ,,rasowe" jako nadajnik.
 • #35
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  _jta_ napisał:
  to ciężko się robi modulację FM
  Powiedzmy.... A zmiana częstotliwości rezonatora (w niewielkich granicach) , ale wystarczająca dla dewiacji ±5kHz, doskonale udaje sie szeregowo włączonym warikapem. Sam, dawno temu, budowałem takie układziki.
 • #36
  kris8888
  Poziom 31  
  zumik998 napisał:

  Po poprawkach tak to wygląda teraz regulując trymerem nie jestem w stanie w ogóle juz złapać fali na żadnej częstotliwości

  Jesli nie ma błędów w montażu i uszkodzonych elementów to ten układ musi zadziałać. Co najwyżej, tak jak koledzy pisali, jest poza zakresem 88-108MHz. Trzeba pokombinować z ilością zwojów cewki, ewentualnie nawet zmienić jej położenie o 90° na płytce.
  Tylko, że jak liczysz na stabilność częstotliwości tego mini nadajnika, to nie ma na to szans, nawet długość, położenie anteny oraz zbliżanie do niej ręki ma wpływ na częstotliwość. Też zmiana napięcia zasilającego ma wpływ. Trzeba niestety korygować odbiornik, chyba że jest w nim ARCZ o szerokim zakresie chwytania.
 • #37
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Generator, który daje sygnał wprost na antenę, to partanina. W lepszym nadajniku robi się generator, który siedzi w zamkniętej obudowie, żeby go nic nie zakłócało, i do niego podłącza się wzmacniacz, który daje sygnał na antenę. Wymagane jest, żeby wzmacniacz przepuszczał sygnał tylko w jedną stronę - z generatora do anteny - a z anteny do generatora nie. Wtedy zbliżenie ręki do anteny nie przestraja generatora. W jeszcze lepszym modulację FM robi się przez syntezę częstotliwości, albo stosuje się układ stabilizacji częstotliwości (FLL), używający kwarcu jako wzorca.
 • #38
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  Powtórze raz jeszcze. Jeżeli chcesz zrobić taki ,,mininadajnik" dużo stabilniejszy, to radził bym użyć jednak rezonatora kwarcowego np. link:

  https://sklep.avt.pl/rezonator-kwarcowy-36mhz.html

  po dostrojeniu cewki oraz anteny na 108 MHZ (trzeci overton kwarcu).

  Dodano po 5 [minuty]:

  _jta_ napisał:
  generator, który daje sygnał wprost na antenę, to partanina.
  Też tak sądzę, ale skoro się nam ,,klient" uparł na jednotranzystorowy, maksymalnie dwa tranzystory, to co mu zrobisz ?
 • #39
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Niby można zrobić tak, że na jednym tranzystorze generator (od razu sygnału modulowanego, dla FM tak jest łatwiej), a na drugim wzmacniacz - tylko zrobienie wzmacniacza tak, by sygnał z wyjścia nie przechodził na wejście, nie jest prostą sprawą i wymaga jakiegoś dostrojenia tego wzmacniacza - a tu klient chyba nawet nie zna podstawowych pojęć, więc jak mu to opisać. Całość na jednym, żeby działało stabilnie, da się zrobić, ale to jeszcze trudniejsze i chyba wymaga układów nie tylko elektrycznych, a np. magnetycznych.
 • #40
  zumik998
  Poziom 10  
  Mini nadajnik fm - nietypowe zachowanie

  Dodano po 17 [minuty]:

  Tak wygląda mój układ po naniesionych poprawkach. Wszystko działa super. Mam tylko pytanie. Nim dłuższy kabel(antena) tym buczenie jest większe i zasięg większy. A gdy skrocilem kabel do długości 10cm wszystkie szumy i buczenia znikly ale zasięg spadl do kilku metrów

  Dodano po 58 [sekundy]:

  Co zrobić żeby jakos i zasięg byly dobre ?
 • #41
  piotr_45ta7
  Poziom 16  
  W tym schemacie co budowałeś , antenę masz połączaną z cewką i antena zakłóca i rozstraja generator. Ten nadajnik tak jest skontrowany aby miał jak najmniejszą moc i zasięg.

  Jak ma być prosty na tranzystorze, dawno budowałem
  link w pdf z opisem
  Link

  Tutaj na 3 tranzystorach wzmacniacz m.cz, generator najlepiej zrób mu ekran, modulacja na diodzie pojemnościowej, i wzmacniacz w.cz zaleta długość anteny nie rozstraja nadajnika.
  i masz opis budowy. zasięg do 100 metrów na otwartym terenie więcej. Nadajnik jak na prosty nie rozstraja się tak, jest stabilny.

  Jak chcesz przerobić twój schemat to popatrz na wzmacniacz w.cz sygnał z anteny schemat patrz kondensator 22 piko C8 zrób układ aż do anteny, wtedy nie będzie tak wrażliwy na zakłócenia z anteny.