Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Patenty "Tesli", praktyczne?

mierzwa365 05 Nov 2015 00:14 10665 35
Helukabel
 • #31
  _jta_
  Electronics specialist
  :arrow: #30 Jeżeli uważasz, że takie pisanie o kimś nie jest ubliżające, to już nie wiem co o Tobie myśleć...
  To była ocena wyglądu załączników do #1, a nie Tesli, więc pisanie o czymś, a nie kimś - nie wiadomo, czy to choć są autentyczne pomysły Tesli (skoro ponoć to z samochodem napędzanym energią eteru to nie jego - sam o tym napisałeś w #17).
 • Helukabel
 • #32
  Tommy82
  Level 41  
  @zetdeel
  Czy ktoś żałuje wynalazków?
  - walkie talkie: Henryk Magnuski
  - Lampa naftowa: Łukasiewicz
  - Wycieraczki samochodowe, spinacz: Hofman (ukryta opcja niemiecka?)
  - Szminka: Maxymilian Faktorowicz (opcja jawnie wiadomo jaka)
  - Wykrywacz min: Józef Kosacki
  - Kasownik: Józef Baranowski
  - Kino, kamera reczna : Kazimierz Prószyński
  - Cynkowanie, walcowanie Tadeusz Sendzimir
  - Drabina pożarnicza: Szczerbowski
  - Fraktale: przed Benoit Mandenbrotem był Sierpiński
  - Lwowska szkoła matematyki: Banach Orlicz i inni
  - Skrzydło delta, rakiety Kazimierz Siemienowicz.
  - OB: Biernacki
  - Kamizelka kuloodporna: Szczepanik
  Nawet harmonogram wymyślił nasz rodak Adamiecki
  jak już przy ekonomi jesteśmy to jest coś takiego jak metoda klasyfikacji Czekanowskiego (diagram Czekanowskiego) choć sam Czekanowski był antropologiem i wymyślił tę metodę do klasyfikacji szkieletów to niektórzy magistrzy ekonomi i marketingu dalej myślą ze to był wybitny ekonomistka.

  I tak dalej
  A na tego biednego Teslę się uwzięli sk..y.
  Nie dają mu się przebić, normalnie szklany sufit.
 • Helukabel
 • #33
  zetdeel
  Level 39  
  Ledowy wrote:
  ...Edison ma na koncie około 1000 patentów...
  zimny8 wrote:
  ...Tesla w/g prawdziwych danych był autorem niespełna 300 patentów...
  Tylko różnica jest taka, że Tesla sam to wszystko wymyślił, a Edison wykombinował sobie coś w rodzaju pierwowzoru biura konstrukcyjnego; zatrudniał ludzi, płacił im jakieś pieniądze pod warunkiem, że wszelkie wynalazki dokonane przez zatrudnionego będą własnością Edisona. Potem to wszystko patentował. Zresztą Tesla też "robił" jakiś czas u Edisona, ale został wyrzucony za forsowanie prądu zmiennego.
 • #34
  zimny8
  Level 33  
  Kolego, mniejsza o ilość, po co niektórzy wszędzie wypisują bzdety?. Przecież nawet te 300 patentów to i tak jest powalająca ilość, nawet jeśli nie powstały z tego działające urządzenia, to pokazuję skalę zainteresowań i niezwykłą pracowitość Tesli.
  Po co przypisują mu coś czego nie zrobił (ani on ani nikt inny), kreują na zbawcę ludzkości? - oczywiście rząd USA skonfiskował/ukrył wszystkie prace, tak uważają zwolennicy teorii spiskowych.
  Gdzieś w ludzkiej świadomości jest coś takiego że potrzebujemy takich wybitnych, wręcz boskich jednostek, dlatego je kreujemy.
 • #35
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Czepiacie się Panowie - otóż to, że ktoś ma nawet 10000 patentów o niczym nie świadczy, bo opatentować można wszystko. To, że coś jest opatentowane nie oznacza że działa i jest użyteczne. Wygląda na to, że Tesla (zresztą nie tylko on) patentował jak leci wszystko co mu przyszło do głowy, a dopiero potem sprawdzał czy to ma szanse działać i czy w ogóle jest użyteczne.
  W tamtych czasach dość łatwo było opatentować byle co, ponieważ niewiele urządzeń było opatentowanych.

  Wikipedia o Tesli:
  Quote:
  Jest autorem blisko 300 patentów, które chroniły jego 125 wynalazków w 26 krajach[2]

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
  300 patentów i tylko 125 wynalazków, to właśnie świadczy o tym że Tesla patentował na potęgę wszystko co mu przyszło do głowy.
  Ile z tych 125 wynalazków jest użyteczne i używane do dziś? Ktoś ma wiarygodne informacje na ten temat?
 • #36
  _jta_
  Electronics specialist
  Zapewne i Edison, i Tesla mieli jakieś własne wynalazki - Edison nie zaczynał od biura konstrukcyjnego, tylko najpierw pracował sam. Wikipedia (wersja PL) jako najważniejsze wynalazki Tesli wymienia: (1) silnik elektryczny, (2) prądnicę prądu przemiennego, (3) autotransformator, (4) dynamo rowerowe, (5) radio, (6) elektrownię wodną, (7) baterię słoneczną, (8) turbinę talerzową i (9) transformator Tesli. Wersja EN podaje: (10) silnik indukcyjny (rodzaj silnika elektrycznego prądu zmiennego), (11) transformator, (12) łódź sterowaną przez radio, (8) turbinę talerzową, (13) oscylator Tesli (pewnie jest tego więcej, trzeba porządnie przejrzeć).

  1. Silnik elektryczny prądu stałego skonstruował już Faraday w 1821 (i chyba on był pierwszy, jakkolwiek jego silnik nadawał się tylko do pokazów, nie do praktycznego zastosowania), a w 1820 André-Marie Ampère odkrył prawo, które pozwoliło go zbudować, czyli Faraday zaledwie po roku znalazł jego zastosowanie; następny Peter Barlow w 1822 (i to już był silnik "homopolarny", który dałoby się zastosować przy dużej mocy - raczej przydał się jako prądnica); silnik mający cechy współczesnych skonstruował Ányos Jedlik w 1827 (który w 1855 roku zbudował elektryczny samochód).

  2. Pierwsze prądnice prądu zmiennego zbudowali Michael Faraday i Hippolyte Pixii, w latach 1830-ch; praktycznie stosowano je od lat 1870-ch, a w 1882 James Edward Henry Gordon skonstruował dwufazowe prądnice o dużej mocy - zanim Tesla zaczął się zajmować prądnicami.

  3. Chyba pomyłka, nie znalazłem potwierdzenia.

  4. Także nie znalazłem potwierdzenia.

  5. Radio prawie jednocześnie wynaleźli Marconi, Popov i Tesla - a kilka lat wcześniej możliwość przesyłania fal elektromagnetycznych odkrył Hertz.

  6. Pierwszą elektrownię wodną zbudował William Armstrong w 1868 (a może w 1878), w 1881 zaczęła działać elektrownia przy Niagarze.

  7. Coś mam wrażenie, że w czasach Tesli nie było jak jej zrobić, jakkolwiek pierwszą celę fotowoltaiczną zrobił Charles Fritts w latach 1880-ch.

  8. Turbina bez łopatek: Turbina Tesli, Tesla wynalazł też pompę o podobnej konstrukcji.

  9. To rzeczywiście Tesla wynalazł chyba jako pierwszy, w 1891 - o ile nie uprzedził go w tym Joseph Henry, który w połowie XIX wieku konstruował nieco podobne układy, jednak służące do innych celów - Henry badał oddziaływanie elektromagnetyczne pochodzące od piorunów i w ramach tego budował również transformatory rezonansowe - jednak do transformatora Tesli było to mało podobne.

  10. Możliwość skonstruowania takiego silnika przewidział François Arago w 1824; pierwszy taki silnik zademonstrował Walter Baily w 1879; pierwsze użyteczne Galileo Ferraris w 1885 i Tesla w 1887. Oj, tu wynalazcy znaleźli się daleko w tyle za wiedzą naukowców - 55 lat (a Tesla 63 lata).

  11.Pierwszy transformator pokazał Nicholas Callan w 1836 (i to był "induktor" z przerywaczem - nie było wtedy prądnic dających prąd zmienny); transformator do zasilania lampy łukowej z prądnicy prądu zmiennego zbudował Paweł Jabłoczkow w 1876.

  12. Jest mowa, że to była jedna z pierwszych pokazanych (czyli zapewne działająca), ale niekoniecznie pierwsza, niekoniecznie to był wynalazek czegoś nowego, może tylko udana konstrukcja; pokaz w 1898; Tesla chciał także sprzedać armii USA wynalazek torpedy sterowanej radiowo.

  13. Urządzenie wykorzystujące ciśnienie pary do wytwarzania drgań mechanicznych, przetwarzanych potem na energię elektryczną.

  Nikola Tesla miał ejdetyczną (fotograficzną) pamięć i talent do twórczości technicznej - nie można wykluczyć, że zobaczywszy informację o możliwości ulepszenia jakiegoś urządzenia umiał ją sobie przypomnieć i zastosować do innego; do tego dużo czytał i zapamiętywał - rezultatem tego było wiele wynalazków, jakkolwiek często nie były to rzeczy nowe, a tylko powtórzenie w nowej wersji rozwiązań, o których czytał, bądź je widział gdzie indziej.

  Zapewne można się doszukać wielu innych wynalazków, których Tesla dokonał (a może skopiował czyjeś i sam opatentował, bądź zostały mu przypisane - jak tu widać, przypisuje się mu wiele wynalazków dokonanych przez innych) - uzupełnienia mile widziane.