Zapewne i Edison, i Tesla mieli jakieś własne wynalazki - Edison nie zaczynał od biura konstrukcyjnego, tylko najpierw pracował sam. Wikipedia (wersja PL) jako najważniejsze wynalazki Tesli wymienia: (1) silnik elektryczny, (2) prądnicę prądu przemiennego, (3) autotransformator, (4) dynamo rowerowe, (5) radio, (6) elektrownię wodną, (7) baterię słoneczną, (8) turbinę talerzową i (9) transformator Tesli. Wersja EN podaje: (10) silnik indukcyjny (rodzaj silnika elektrycznego prądu zmiennego), (11) transformator, (12) łódź sterowaną przez radio, (8) turbinę talerzową, (13) oscylator Tesli (pewnie jest tego więcej, trzeba porządnie przejrzeć).
1. Silnik elektryczny prądu stałego skonstruował już
Faraday w 1821 (i chyba on był pierwszy, jakkolwiek jego silnik nadawał się tylko do pokazów, nie do praktycznego zastosowania), a w 1820 André-Marie Ampère odkrył prawo, które pozwoliło go zbudować, czyli Faraday zaledwie po roku znalazł jego zastosowanie; następny
Peter Barlow w 1822 (i to już był silnik "homopolarny", który dałoby się zastosować przy dużej mocy - raczej przydał się jako prądnica); silnik mający cechy współczesnych skonstruował Ányos Jedlik w 1827 (który w 1855 roku zbudował elektryczny samochód).
2. Pierwsze prądnice prądu zmiennego zbudowali Michael Faraday i Hippolyte Pixii, w latach 1830-ch; praktycznie stosowano je od lat 1870-ch, a w 1882
James Edward Henry Gordon skonstruował dwufazowe prądnice o dużej mocy - zanim Tesla zaczął się zajmować prądnicami.
3. Chyba pomyłka, nie znalazłem potwierdzenia.
4. Także nie znalazłem potwierdzenia.
5. Radio prawie jednocześnie wynaleźli Marconi, Popov i Tesla - a kilka lat wcześniej możliwość przesyłania fal elektromagnetycznych odkrył Hertz.
6. Pierwszą elektrownię wodną zbudował
William Armstrong w 1868 (a może
w 1878), w 1881 zaczęła działać elektrownia przy Niagarze.
7. Coś mam wrażenie, że w czasach Tesli nie było jak jej zrobić, jakkolwiek pierwszą celę fotowoltaiczną zrobił
Charles Fritts w latach 1880-ch.
8. Turbina bez łopatek:
Turbina Tesli, Tesla wynalazł też pompę o podobnej konstrukcji.
9. To rzeczywiście Tesla wynalazł chyba jako pierwszy, w 1891 - o ile nie uprzedził go w tym Joseph Henry, który w połowie XIX wieku konstruował nieco podobne układy, jednak służące do innych celów - Henry badał oddziaływanie elektromagnetyczne pochodzące od piorunów i w ramach tego budował również transformatory rezonansowe - jednak do transformatora Tesli było to mało podobne.
10. Możliwość skonstruowania takiego silnika przewidział François Arago w 1824; pierwszy taki silnik zademonstrował Walter Baily w 1879; pierwsze użyteczne Galileo Ferraris w 1885 i Tesla w 1887. Oj, tu wynalazcy znaleźli się daleko w tyle za wiedzą naukowców - 55 lat (a Tesla 63 lata).
11.Pierwszy transformator pokazał Nicholas Callan w 1836 (i to był "induktor" z przerywaczem - nie było wtedy prądnic dających prąd zmienny); transformator do zasilania lampy łukowej z prądnicy prądu zmiennego zbudował
Paweł Jabłoczkow w 1876.
12. Jest mowa, że to była jedna z pierwszych pokazanych (czyli zapewne działająca), ale niekoniecznie pierwsza, niekoniecznie to był wynalazek czegoś nowego, może tylko udana konstrukcja; pokaz w 1898; Tesla chciał także sprzedać armii USA wynalazek torpedy sterowanej radiowo.
13. Urządzenie wykorzystujące ciśnienie pary do wytwarzania drgań mechanicznych, przetwarzanych potem na energię elektryczną.
Nikola Tesla miał ejdetyczną (fotograficzną) pamięć i talent do twórczości technicznej - nie można wykluczyć, że zobaczywszy informację o możliwości ulepszenia jakiegoś urządzenia umiał ją sobie przypomnieć i zastosować do innego; do tego dużo czytał i zapamiętywał - rezultatem tego było wiele wynalazków, jakkolwiek często nie były to rzeczy nowe, a tylko powtórzenie w nowej wersji rozwiązań, o których czytał, bądź je widział gdzie indziej.
Zapewne można się doszukać wielu innych wynalazków, których Tesla dokonał (a może skopiował czyjeś i sam opatentował, bądź zostały mu przypisane - jak tu widać, przypisuje się mu wiele wynalazków dokonanych przez innych) - uzupełnienia mile widziane.