Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pasywna tuba audio do telefonu

ghost666 27 Paź 2015 00:33 7221 2
 • Pasywna tuba audio do telefonu
  Jest coś niezwykle kuszącego w elementach wyposażenia i różnych akcesoriach, które nie wymagają własnego źródła zasilania. Pasywne głośniki do np. telefonów komórkowych są jednymi z takich urządzeń. Autor poniższego projektu postanowił wykonać tego rodzaju głośnik samodzielnie, ale podszedł do tego w odrobinę nietypowy sposób - wykorzystał projekt obudowy tubowej do głośnika wbudowanego w telefon komórkowy. Realizacja projektu rozpoczęła się od przetestowania trzech prototypów i sprawdzenia, który z nich zapewnia najlepszą jakość dźwięku.

  Krok 1: Testowanie trzech różnych projektów  Autor porównał działanie trzech różnych przystawek do komórki, mających zapewnić lepszą jakość dźwięku. Pierwszy (od lewej) projekt to oczywiście tuba, drugi (w środku) to lity blok ze sklejki z wydrążonymi w środku kanałami, które prowadzą od głośników telefonu do dwóch otworów w kształcie stożka, znajdujących się na froncie. Trzeci projekt (po prawej) to pusta obudowa z dużymi wyeksponowanymi powierzchniami ze sklejki - ideowo, dźwięk z telefonu miał je wprawiać w wibracje, co z kolei miałoby poprawiać jego słyszalność, podobnie jak robi to np. pudło rezonansowe instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce czy gitara.

  Po odsłuchu autor doszedł do następujących wniosków:

  Tradycyjny projekt, na zdjęciu po środku brzmi w zasadzie najgorszej. Dźwięk jest głośniejszy i ukierunkowany w przód, ale nadal brzmi płasko i słabo.

  Projekt zamkniętego pudła działa zgodnie z planem, chociaż żaden z niego Stradivarius. Wibrująca powierzchnia pudła rezonansowego nadaje dźwiękowi głębokości, jednakże kosztem mocnego podbarwienia dźwięku i zmniejszenia głośności.

  Wygrana w tej walce okazała się obudowa oparta o projekt tubowy. Ten układ zapewnił najgłębszy dźwięk (oczywiście - nie ma co się spodziewać prawdziwych basów) i znacznie głośniejszy dźwięk, a jednocześnie bardzo kompaktowy kształt. Z pewnością, gdyby skonstruować większą tubę, to wyniki odsłuchu byłyby jeszcze bardziej imponujące.

  Na filmie zaprezentowano jaką poprawę dźwięku oferuje tubowa przystawka do telefonu - w tym przypadku Samsung Galaxy S2 autora projektu.

  Krok 2: Zasada działania głośnika tubowego

  Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu


  Pierwsza z powyższych ilustracji prezentuje zasadę działania obudowy tubowej. Dźwięk wchodzi z jednej strony, od węższej strony tuby przez dedykowany otwór i porusza się przez poszerzającą się tubę, aż do wyjścia. Tuba jest złożona, aby oszczędzić miejsce w obudowie.

  Drugie zdjęcie pokazuje dokładniej otwór znajdujący się u wejścia do tuby, przez który dźwięk z telefonu dostaje się do wnętrza obudowy.

  Tuba nie została w żaden sposób policzona. Rozmiar obudowy dobrany został tak, aby pasować do obudowy Samsunga Galaxy S2, a sama tuba została po prostu dobrana do założonej wielkości obudowy. Być może - jak przyznaje autor - podejście bardziej naukowe do projektu tego elementu poprawiłoby jakość dźwięku jeszcze bardziej.

  Krok 3: Wymiary

  Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu


  Wszystkie wymiary potrzebne do złożenia tuby zaprezentowane są na powyższych obrazkach. Do wykonania tuby autor wykorzystał sklejkę o grubości około 3mm (chociaż bliżej jej było do 4 mm). Rekomenduje się wykorzystanie sklejki dobrej jakości, lub np. płyty MDF. Poprawia to jakość powierzchni - jest gładsza oraz ułatwia późniejszą obróbkę mechaniczną poszczególnych elementów.

  Jeśli do konstrukcji głośnika korzystasz z sklejki, pamiętaj żeby ograniczyć do minimum odszczypywanie się drewna na brzegach, przy cięciu. Można to zrobić na przykład zaklejając brzegi cięcia taśmą klejącą lub wstępne nacięcie sklejki przed mocniejszym przyciskaniem piły.

  Szerokość wszystkich elementów, oprócz paneli bocznych, jest taka sama i wynosi 70 mm, jako że wszystkie muszą mieścić się w tym samym wymiarze - szerokości obudowy. Wymiar ten wynika z wielkości telefonu autora i można go zmienić, dobierając szerokość do własnego telefonu.

  Krok 4: Budowanie obudowy

  Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu


  Montaż głośnika był bardzo prosty, nie potrzebne były w sumie żadne narzędzia - jedynie drewno i odpowiedni klej. Autor wykorzystał klej PVA (popularny Wikol lub podobny) w naturalnym - białym kolorze. Klej nie zastyga zbyt szybko, co daje dużo czasu na dopasowanie do siebie klejonych elementów. Kiedy klej już zastygnie tworzy bardzo wytrzymałą spoinę. Doskonale sprawuje się on w połączeniach o takiej geometrii jak w opisywanym projekcie.

  Najlepiej jest najpierw wyciąć i spasować wszystkie elementy oraz oznaczyć je po szerokości, która jest taka sama dla wszystkich elementów, oprócz paneli bocznych. Następnie można je kleić, ale najlepiej nie za wiele naraz. Dobrze jest je kleić krok po kroku, po kilka elementów i pozwolić im wyschnąć przez odpowiedni czas. W ten sposób montaż zajmie o wiele czasu, ale będzie o wiele łatwiejszy i prostszy.

  1. Rozpocznij od sklejenia tylnego panelu z bocznym (prawym). Warto zastosować podtrzymujące elementy, jak autor (patrz zdjęcie), aby uzyskać kąt prosty tego klejenia.

  2. Gdy dwa pierwsze elementy wiążą się, można skleić dwa kolejne elementy - 30 mm i 65 mm ścianki - pod odpowiednim kątem (patrz trzecie zdjęcie). Pamiętaj, aby przykleić brzeg większego elementu (65 mm) do powierzchni mniejszego (30 mm), a nie odwrotnie. Te dwa elementy uformują jedną ze ścianek i dolną część tuby.

  3. Jak tylko sklei się tył z prawą stroną obudowy, można przyłączyć do niej kolejne elementy - górę (fragment mający 50 mm) i dół (74 mm). Przyklejony wcześniej tył pomoże zachować elementom odpowiednie położenie podczas schnięcia. Podczas umieszczania elementów dobrze jest mieć pod ręką drugi z bocznych paneli i na bieżąco sprawdzać, czy wszystko do niego pasuje. Pozwoli to uniknąć niepożądanych niespodzianek na dalszym etapie montażu. Lewy bok obudowy można nawet wykorzystać do dociążenia elementów, kładąc go na swoje miejsce (bez kleju) i dociążając niewielkim obciążnikiem.

  4. Sklejone wcześniej elementy - 65 mm i 30 mm - mogą być umieszczone na swoim miejscu w obudowie, utrzymując odpowiednią odległość od pozostałych elementów, jak widać to na zdjęciu.

  5. Ostatnim elementem znajdującym się wewnątrz jest mający 81 mm panel przedni. Dolna część tuby musi być szeroka na 7 mm. Zrealizowane jest to dzięki odpowiedniemu zorientowaniu frontu względem niewielkiego, 30 mm fragmentu, który wkleiliśmy w poprzednim kroku. W przypadku autora podczas montażu konieczne było nieznaczne szlifowanie elementu frontowego obudowy.

  6. Sklejamy niewielkie fragmenty - 11 mm, 14 mm i 16 mm - na swoje miejsca w narożnikach tuby tak, aby była ona mniej kanciasta. Powinno to pozytywnie wpłynąć na dźwięk. Można delikatnie spiłować narożniki tych elementów, aby lepiej zmieściły się na swoim miejscu lub wypełnić powstałe szpary silikonem lub kitem do drewna.

  7. Finalnie, na swoim miejscu można umieścić drugi panel boczny.

  Krok 5: Wykończenie

  Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu


  Na pierwszym zdjęciu powyżej widać jak mniej więcej powinna wyglądać teraz obudowa (bez czarnej farby i otworu na głośnik, które autor dodał w międzyczasie). Otwór na głośnik musi być wywiercony tak, żeby znajdował się bezpośrednio za głośnikiem telefonu. Zaprezentowana w projekcie pozycja odpowiada Samsungowi Galaxy S2 - w innych telefonach najpewniej będzie inna. Jeśli otwór będzie znajdował się dużo wyżej, to istnieje spora szansa, że tuba brzmieć będzie inaczej niż zaprezentowany tutaj projekt, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak zrobić - pasywna tuba nadal funkcjonować będzie poprawnie.

  Przycięte zostały narożniki bocznych elementów w miejscu, gdzie znajdować będą się boki telefonu, tak że zbiegają się do krawędzi samej obudowy. Jakkolwiek nie jest to problematyczne, aby zrobić to po klejeniu to jednakże łatwiej jest zrobić to zanim przystąpi się do montażu obudowy. Jeśli chcemy ciąć przed klejeniem, to koniecznie trzeba upewnić się, że wymiar jest poprawnie naniesiony, tak żeby później nie zdziwić się klejąc elementy ze sobą.

  Na tym etapie podstawowa skrzynka jest gotowa i spełniać już może swoją rolę. Wykończenie i dalsze kroki są już opcjonalnie. Autor postanowił dodać do układu minimalistyczne boczki z drewna, które funkcjonują także jako nóżki podwyższające głośnik.

  Górne i przednie krawędzie zostały lekko zaokrąglone (co widać na trzecim zdjęciu). Promień szablonu wykorzystanego do wycięcia zaokrąglenia wynosi 500 mm. Obudowa została pomalowana farbą z puszki, a następnie boczne ozdobne elementy zostały doklejone, co widać na ostatnim załączonym zdjęciu.

  Krok 6: Gotowe!

  Pasywna tuba audio do telefonu


  I już, obudowa gotowa. Miłego odsłuchu... No chyba, że Twój telefon ma głośnik na dole, a nie z tyłu obudowy. W takiej sytuacji, konieczna jest drobna przeróbka, o której poniżej.

  Krok 7: Modyfikacja obudowy dla telefonów z głośnikiem u dołu

  Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu Pasywna tuba audio do telefonu


  Po obu stronach telefonu umieszczamy dwa małe bloczki tak, aby podnieść krawędź telefonu powyżej półeczki w obudowie tubowej. Można zastosować takie bloczki jak na pierwszym bądź drugim zdjęciu, oczywiście zostawiając wolną przestrzeń na głośnik. Następnie, aby dźwięk nie uciekał przodem, na froncie doklejamy kolejny fragment, który odbija i przekierowuje dźwięk do tuby. Fragment ten widać na ostatnim zdjęciu. Finalnie, wiercimy otwór w miejscu gdzie zostawiliśmy wolną przestrzeń pod głośnikiem (miejsce oznaczone strzałką). Teraz projekt jest gotowy.

  Źródło: http://www.instructables.com/id/Folded-horn-passive-phone-speaker/?ALLSTEPS

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9663 postów o ocenie 7772, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  KL86
  Poziom 12  
  Nie powiem... zaciekawiłeś mnie, a czy mógł byś nagrać jakiś filmik gdzie można porównać dźwięk z telefonu z i bez tuby? Masz plusika bo bardzo lubię rozwiązania które minimalizują koszty materiału, energii elektrycznej itd...

  ... sorki... później zobaczyłem że dodałeś na tamtej stronie... :)

  https://www.youtube.com/watch?v=qRWRkqn4KPI
 • #3
  c4r0
  Poziom 36  
  KL86 napisał:
  [...] czy mógł byś nagrać jakiś filmik [...] dodałeś na tamtej stronie [...]
  To jest tłumaczenie artykułu, autor tematu tego nie zbudował.