Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Whirpool ADG 9390 - błąd 12 pomimo wymiany MDV

27 Paź 2015 07:56 3279 14
  • Poziom 9  
    Witam drodzy eksperci.

Moja zmywarka Whirlpool ADG9390 po około 3 minutach pracy zatrzymywała się i wyświetlała błąd 12 (Motorised diverter valve fault detected). Zmywarka pobierała wodę. Dały się słyszeć trzaski z dolnej części zmywarki, prawdopodobnie z zębatek w MDV.

Po zaznajomieniu się z lekturą: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2204856.html zamówiłem nowy MDV. Po montażu nowego MDV sytuacja jest podobna, wciąż uzyskuję błąd 12 z tym że zmywarka nie zaczyna pracy, sygnalizauje błąd na starcie. Po powrocie do starego modułu dzieje się podobnie: błąd 12 na starcie.

Dodatkowo:
    - przeczyściłem jeden mocno zaśniedziały styk (biały i czarny kabel) wpinany do MDV
    - otwarłem zmywarkę od środka, dotarłem do plastikowej płytki z otworami którą steruje MDV żeby upewnieć się że nic jej nie blokuje, wszystko było ok
    - nie słyszę żeby zmywarka pobierała wodę
    - podczas "naprawy" zmywarki obróciłem ją na prawy bok i wylało się trochę wody, nie jestem pewien czy ta informacja jest istotna

Jakie następne kroki powiniene przedsięwziąć, proszę o pomoc.
  • Poziom 20  
    Prawdopodobnie uszkodzony rozdzielacz wody. Najpierw sprawdź cisnienie wody dochodzące do zmywarki - sitko. Za moduł brać się na końcu.
  • Poziom 9  
    Po kilkukrotnym przeczyszczeniu styków na MDV zmywarka zaczęła działać. Jednak nie jestem pewiem że styki były powodem awarii zmywarki. Coś "zaskoczyło" i zmywarka już nie zgłasza błędu po uruchomieniu.

Jednak działanie zmywarki pozostawia wiele do życzenia, mimo tego że przechodzi każdy program to przez większą część programu, praktycznie cały czas zmywarka pozostaje cicha, nic się nie dzieje tylko gorąca woda paruje. Zauważyłem też że gdy otworzę i zamknę drzwi podczas programu to zmywarka próbuje coś robić jednak słychać tylko dziwne "bulgotanie"/"stękanie", śmigła się nie kręca choć leci przez nie woda od niechcenia, po czym następuje cisza.

stiff12 - czy chodzi o sitko na dnie zmywarki (tutaj jest ok) czy jakieś inne przy wężu doprowadzającym wodę?
  • Poziom 13  
    A czy dysk rozdzielacza jest poprawnie zamontowany?
    Jezeli jest problem z cisnieniem wody ze zraszacza (zraszacze nie kręcą się tak jak trzeba) jedynym problemem moze byc rozdzielacz, najprawdopodobniej otwory dysku nie trafiaja na rury doprawadzające. Pytanie czy mikroswitch na rozdzielaczu nie jest zalany. Wtedy nie ma odpowiedzi do sterownika.
  • Poziom 9  
    Dysk rozdzielacza wydaje się dobrze zamontowany. Mikroswitch jest ok, to jest nowy moduł MDV rozdzielacza. Filtry w zmywarce jak i na doprowadzeniu wody OK.

Zauważyłem że zmywarka ma tendencję do działania gdy jest uruchomiona po długim czasie postoju. Gdy już trochę popracuje to nie działa. Dodatkowo gdy działa, gdy zraszacze pracują i się kręca, to zmywarka pracuje głośno. Czy to może być problem z pompą myjącą?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    A czy z pompą jest wszytko ok ?
    Konkretniej. Rozbierz pompę i zobacz czy magnes na silniku nie jest pęknięty. Jeżeli jest słaby przepływ i hałas.
  • Poziom 9  
    Rozebrałem pompę i wnętrzności wyglądają następująco:

Zmywarka Whirpool ADG 9390 - błąd 12 pomimo wymiany MDV Zmywarka Whirpool ADG 9390 - błąd 12 pomimo wymiany MDV Zmywarka Whirpool ADG 9390 - błąd 12 pomimo wymiany MDV Zmywarka Whirpool ADG 9390 - błąd 12 pomimo wymiany MDV

Proszę o opinię gdyż nie wiem na co patrzeć:)

Jeżeli chodzi o element obrotowy w pompie to gdy kręcę nim dłonią to słyszę szum, tarcie i czuje nierównomierny opór - jakieś wnioski?

Dodano po 10 [minuty]:

Przepraszam za spamowanie, magnes rzeczywiście pęknięty.
    Rozumiem że potrzebuje nową pompę.

Zmywarka Whirpool ADG 9390 - błąd 12 pomimo wymiany MDV
  • Poziom 13  
    Najlepiej kupić całą, ewentualnie szukać rdzeń z takiej samej pompy. Numer seryjny musi się zgadzać.
    Stopień namagnesowania jest zależny dla różnych rodzajów pomp. Czy możesz podać numer z pompy, lub ewentualnie zdjęcie? Może uda mi się ustalić zamiennik, jeżeli jest możliwy.
  • Poziom 9  
    Mod.M236
    Art.295213
    Cod.461972591991

Znalazłem zamiennik na znanym portalu aukcyjnym w kwocie 229 zł. Mod i Art się zgadza, Cod nie do końca.
  • Poziom 13  
    Czy mobłbyś podesłać link do pompy? Postaram się pomóc. Z tego co wiem, oznaczenie jest różne tzn. Cod dla różnych regionów. Więc inny numerek może byc dla pompy na UK. Ale to znaczenia w tym przypadku nie powinno mieć.
  • Poziom 9  
    Ok, więc zamówiłem pompę M236 stąd:

http://allegro.pl/pompa-zmywarki-whirlpool-adg-adp-uniwersalna-askol-i5441385691.html

Jednak okazało się że M236 nie są już dostępne. Dostępna jest natomiast:
    M202.2, Art 295202, 77W. Zapytam jeszcze czy M235 jest dostępna.

Czy M202.2 lub M235 może działać jako zamiennik?

Dodano po 2 [godziny] 49 [minuty]:

Czy może ta pompa jest bardziej odpowiednia:
    https://north.pl/karta/pompa-myjaca--obiegowa...-whirlpool-adg-9390-1-pc,4U1-M0-CMM2-W5Q.html

Jest jednak 120 zł droższa, niewiadomo czy to M202, M235 czy M236.
  • Poziom 13  
    A czy numer Cod moglbys napisac ?
    Jednak ta pompa jest innego typu. Problemem moze byc konektor (wymiana to żaden problem) większym może być sterownik. Tzn obsługa silnika. A tutaj jednoznacznie nie mogę powiedzeć czy będzie dobrze działał.

Dodano po 26 [minuty]:

Znalazlem podobne:
    http://allegro.pl/pompa-zmywarki-whirlpool-adg-adp-uniwersalna-askol-i5771918976.html
    http://allegro.pl/pompa-myjaca-zmywarki-whirlpool-bauknecht-48107-i5733885001.html
    http://allegro.pl/pompa-myjaca-zmywarki-whirlpool-i5734032960.html
    Lepiej zostac przy tym samym typie pompy, ze wzgledu na układy mycia. Pompa sama może być "niedopasowana" do ukadu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Zamontowałem M235 i zmywarka pięknie chodzi.

Podsumowując:
    - najpierw błąd 12 po 3 minutach prania - wymiana MDV
    - następnie bład 12 na starcie który zniknął z niewiadomych przyczyn
    - następnie pęknięty magnes w wirniku pompy myjącej - wymiana na M235

Dzięki za pomoc.