Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapłon Walbro MA - W którym punkcie jest generowana iskra?

coolmar9 27 Paź 2015 11:02 876 4
 • #1 27 Paź 2015 11:02
  coolmar9
  Poziom 2  

  Mam silnik MZ 250 z układem zapłonowym składającym się z cewki zapłonowej Walbro MA i koła magnesowego. Koło magnesowe nie ma żadnych cewek, ma tylko dwa magnesy obok siebie.
  Według mnie kat zapłonu jest zbyt duży i chciałbym go wyregulować. Według instrukcji mz 250 punkt zapłonu powinien występować 2,5mm+0,5 przed górnym wychyleniem tłoka lub 22 stopni i 15 minut +2 stopnie obrotu wału.
  Problem polega na tym, że nie wiem kiedy mój układ zapłonowy daje iskrę. Żeby wytworzyć iskrę na świecy trzeba bardzo szybko obrócić kołem magnesowym przez co niemożliwym jest zauważyć dokładnie w którym momencie wystąpiła świeca. Na kole magnesowym pomiędzy magnesami mam narysowaną kreskę, pewnie ona pokazuje kiedy występuje zapłon, tylko nie wiem w jakim punkcie cewki zapłonowej powinna znajdować się ta kreska.

  Na poniższym obrazku zaznaczyłem kolorem czerwonym kreskę pomiędzy magnesami na kole magnesowym. Szara strzałka pokazuje kierunek obrotu koła magnesowego. W jakiej pozycji powstaje iskra?
  Zapłon Walbro MA - W którym punkcie jest generowana iskra?

  Być może do ustawienia zapłonu konieczna jest lampa stroboskopowa?

  0 4
 • #2 27 Paź 2015 11:27
  Błażej
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Dokładnie. Lampa stroboskopowa dokładnie pokaże ci punkt zapłonu.
  Na stronie producenta znajdziesz zakładki z danymi produktu. Generalnie o ustawieniu zapłonu nic nie znajdziesz, bo te zapłony są montowane na sztywno bez możliwości regulacji.

  0
 • #3 27 Paź 2015 13:33
  Rycho T
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Cewka L20 ładuje kondensator i wytwarza wysokie napięcie. Cewka L10 spełnia role impulsatora w momencie przejścia obok niej gwałtownie zmieniającego się pola magnetycznego.
  Iskra powstaje gdy drugi magnes wchodzi pod rdzeń.

  Zapłon Walbro MA - W którym punkcie jest generowana iskra?

  0
 • #4 27 Paź 2015 15:16
  coolmar9
  Poziom 2  

  Niezbyt rozumiem ten układ. Czy mogę założyć, że iskra powstaje w momencie gdy krawędź drugiego magnesu przechodzi obok krawędzi drugiego rdzenia? Na rysunku ,gdy punkt A koła magnesowego przechodzi obok punktu B cewki zapłonowej?

  Zapłon Walbro MA - W którym punkcie jest generowana iskra?

  0
 • #5 27 Paź 2015 15:34
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  Raczej, gdy juz go mija. Przecież to najzwyklejszy i najprostrzy uklad CDI (Capacitor Discharge Ignition). Nowsze układy mają wbudowany mikroprocesor do zmiany kąta wyprzedzenia zapłonu w zależności od obrotów

  0