Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

OBROTOMIERZE W AUCIE

20 Apr 2002 18:57 4430 7
  • Level 2  
    Mam pytanie czy ktos z was juz robil taki obrotomierz??? https://www.elektroda.pl/samochod/obrotomierz_analog.html lub jakis inny do auta jesli tak to prosze o kontakt poniewaz nosze sie z zamiarem zrobienia takiego w aucie a chcialbym znac wszystkie +/- no i szacowana cene takiego urzadzenia
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 12  
    ja również nosze sie z takim zamiarem, obrotomierz ma być do cc 700;polecam schemt z książki Vademecum Zrób to Sam
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Ja robiłem cyfrowy do Malucha 10 lat temu. I chyba rzeczywiście analogowy bardziej przemawia niż cyferki. Sygnał brałem z cewki, w dieslach to jeszcze prostsze bo alternatory mają specjalny odczep na obrotomierz.
  • Level 11  
    Witam. Robilem kiedys cos prawie identycznego. Dziala nawet przyjemnie... mialem wtedy skode 120... wiec jak na takie auto bylo w nim sporo elektroniki:D Przy odpowiednim wyskalowaniu daje nawet dosc wiarygodne pomiary, lecz trzeba to raczej traktowac jak wskaznik. Moj obrotomierz mial jedna powazna wade: Gdy popracowal jakis czas to sie zupelnie rozstrajal, znaczy tak jakby wogole nie byl wyskalowany. W sumie nie zwracalem na to uwagi, bo nie chcialo mi sie go wyciagac z auta i badac. Jakis czas pozniej (nie mialem juz skody) potrzebowalem zbudowac prosty miernik czestotliwosci do generatora pradotworczego. Wtedy wybadalem i okazalo sie ze winien byl jeden z malutkich kondensatorow ceramicznych. Po wymianie wszystkich (na wszelki wypadek) Urzadzenie mozna traktowac prawie jak miernik. Chodzilo o wskazanie kiedy generator pracuje z czestotliwoscia 50Hz i przy wyskalowaniu go naprawde mozna na nim polegac. Pewnie napisane jest zeby skalowac w aucie. Ja odradzam te motode : 1)Mniej dokladna 2)spalamy paliwo :) .. moja metoda polegala na zapuszczeniu np jakiegos CoolEdita i generowaniu roznych czestotliwosci. Czestotliwosc latwo przeliczyc na obroty i juz mamy super wyskalowany obrotomierz.
    Urzadzenie warto zbudowac... obrotomierz w aucie to rzecz bardzo przydatna. Jesli chodzi o cene.... to miimalna. Mysle ze jakies 15-20zl. Pozdrawiam.
  • Level 15  
    witam

ja mam taką koncepcję: kupiłem na szrocie obrotomierz od poloneza-działa, a kosztował mnie tylko 5 zł :)
    chcę zmienić obudowę i tarczę na jakąś ładnieszą-projekt już mam, kwestia wydrukowania i wyskalowania.

mam tylko jeden problem. posiadam toyotę corollę 1300 12V. jest tam zintegrowany aparat zapłonowy. nie ma żadnych cewek, klasycznych platynek... jest na aparacie jakiś kondensator, ale boję się do niego cokolwiek podłączać, żeby nie spalić modułu.

jak to podłączyć??

pozdrawiam
  • Level 22  
    Wiecie fajny obrotomierz jest teraz w styczniowym numerze EdW.
  • Level 15  
    przepraszam za mój laicyzm, ale co to jest EDW??
  • Level 22  
    Elektronika Dla Wszystkich numer 2/2004 sorki za pomyłke to jest w lutowym numerze a nie styczniowym. Znajdziesz to na 20 stronie :)