Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstrukcja z siłownika zamka centralnego, podłączenie, sterowanie

27 Paź 2015 19:31 798 5
 • Poziom 5  
  Witam!
  O ile radzę sobie z prostymi instalacjami, typu podłączanie halogenów itd. to tutaj nie wiem jak to ugryźć.
  Potrzebuję włączać/wyłączać zawór w opryskiwaczu rolniczym, teraz mam ręcznie i tylko w samej maszynie, a chciałbym sobie ułatwić i mieć możliwość sterowania w kabinie. Do tego celu chce użyć siłownika z zamka centralnego samochodu, skok i uciąg mi wystarczą, ale nie wiem jak to podłączyć

  Potrzebuję takiego działania, żeby siłownik mi wyciągał zawór i utrzymywał w takiej pozycji, a po zwolnieniu pozostawał na "luzie" nie potrzebuję wtedy żadnej siły, zawór sam utrzyma pozycję zamkniętą (sprężyna) do tego oczywiście muszę mieć jakiś przełącznik.

  Doszedłem tylko do tego, że kiedy podłączam + i - to siłownik się otwiera, a po zamianie kabli się zamyka, ale to raczej mało ;)) do tego w siłownik pozostający zamknięty, czy otwarty mocno się grzeje...

  Proszę o pomoc, w załączeniu fotki moich 2 siłowników z 2 kablami i z 5+schemat... jak złożyć to do "kupy" i czy to możliwe.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Siłownik centralnego zamka nie służy do pracy ciągłej. A ty takiej wymagasz, by utrzymywać zawór w stanie otwartym. Albo więc przerobisz zawór na stabilny w dwóch stanach i dodasz siłownik, jako element otwierająco zaykający, albo szukaj innej metody jego obsługi. Wewnątrz siłownika jest mały silniczek elektryczny i jak zasilasz go na stałe, to pracuje z unieruchomionym wirnikiem, co doprowadzi do jego spalenia.
 • Poziom 5  
  Czyli nic z tego.... zastosuję więc zwykły siłownik elektryczny, trochę będzie to bardziej toporna konstrukcja, ale na pewno zadziała.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Niekoniecznie. Z tego zaworu da się zdemontować sprężynę? Jeśli tak, to ją wywalić i zamontować taką, która będzie utrzymywać zawór w dwóch skrajnych położeniach. A wtedy siłownik wykona tylko małą pracę do przerzucenia tego zaworu.
 • Poziom 5  
  W zasadzie to chyba tak.... muszę rozdłubać i zobaczyć. Rozumiem, że wtedy należy zastosować jakiś przełącznik 3 pozycyjny 1 0 2....
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jeśli zastosujesz centralkę do sterowania siłownikiem, to może być dwupozycyjny otwórz/zamknij. Centralka zadba już o czasy sterowania. Jeśli pominiesz centralkę, to podwójny przełącznik z zerem na środku.