Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq - zasilacz czy coś poważniejszego?

27 Paź 2015 21:54 495 9
  • Poziom 8  
    Proszę pomóżcie
    Mój laptop (compaq)ma 5 lat. Zaraz na poczatku siadł mi zasilacz i od 4 lat używam zamiennika z firmy White energy z odpowiednimi parametrami. Dziś mimo że byłam podłączona do prądu zauważyłam że pracuję na baterii. Światełko zasilacza mrugało a sam zasilacz był bardzo ciepły. Gdy odłączyłam zasilacz od prądu i tak chwile jeszcze mrugało. Wyłączyłam zasilacz i czekałam aż trochę przestygnie a potem włączyłam do listwy. Światło na zasilaczu paliło się normalnie. Zaczęło znowu mrugać, gdy podłączyłam go do laptopa. Na dodatek dioda na laptopie, ta świecącą w czasie ładowania, zapala się tylko w momencie lekkiego niecałkowitego wsunięcia wtyczki i zaraz gaśnie. Sytuacja wygląda tak samo, gdy wyjmę baterie. Czy to wina zasilacza czy raczej laptopa? Jeśli to drugie to co wchodzi w grę i ile może kosztować naprawa?
  • Spec od komputerów
    janinka2 napisał:
    Czy to wina zasilacza czy raczej laptopa?

Trzeba sprawdzić na innym zasilaczu.
    janinka2 napisał:
    Jeśli to drugie to co wchodzi w grę i ile może kosztować naprawa?

Bez diagnostyki nie sposób określić.
  • Poziom 24  
    Pożycz inny zasilacz to będziesz wiedziała.
    Generalnie może być uszkodzone gniazdo.
  • Poziom 7  
    Ostatnio miałem identyczny problem, więc z góry zakładam, że na innej ładowarce będzie wszystko w porządku. W moim przypadku dioda na ładowarce świeciła cały czas, ale na laptopie dioda bateria mrugała jak nigdy, a baterii nie ładowało.
    Sprawdzałem napięcie na kablu i na płytce, różnica napięcia między dwoma ładowarkami(zepsutą i sprawną) była widoczna. Z ciekawości próbowałem przelutowywać kable z jednej na drugą, ale sytuacja bez zmian. Wszystko skończyło się tym, że trzeba było zainwestować w nową ładowarkę gdyż nie opłacało się zanosić do naprawy, gdyż nawet jeśli by się udało im naprawić koszty były by podobne.
  • Poziom 8  
    Jutro wybiorę się z zasilaczem i komputerem do sklepu komputerowego, gdzie prowadzą także serwis. Sprawdzą, czy to wina zasilacza czy laptopa.
    Serdecznie dziękuję za rady.
  • Poziom 8  
    Byłam z laptopem i zasilaczem w serwisie i stwierdzili, że to wina zasilacza, więc kupiłam zamiennik przeznaczony właśnie do HP i Compaqa - firmy Qoltec. Stary zasilacz miał wartości:
    Input AC: 100V-240V,
    output DC 18.5V / 3.5A,
    wtyk 4.8x1.7mm.
    Natomiast nowy:
    Input AC: 100V-240V,
    output DC: 18.5V /4.9A,
    wtyk 4.8x1.7mm.

W domu najpierw nie chciał załączyć się zasilacz, ale docisnęłam wtyczkę do zasilacza i zapaliła się dioda, komputer naładował się i wyłączyłam. Następnego dnia po ok. godzinie zauważyłam, że chociaż wtyk do laptopa nie nagrzewa się to sam zasilacz i wtyczka bezpośrednio do niego podłączona (ta od kabla łączącego do sieci) jest gorący a wtyczka nadtopiła się. Szybko wyłączyłam komputer, który działał normalnie. Jak myślicie to wina jednak komputera czy może uszkodzony był zasilacz. A może to wina różnica w jednej z wartości zasilacza - wprawdzie sprzedawca stwierdził, że to nie ma znaczenia, ale może jest inaczej.
    Czy mogę domagać się wymiany tego nowego zasilacza w ramach gwarancji?
  • Poziom 24  
    To, że ma większą wydajność nic nie szkodzi, mógł by mieć nawet 500A.

Zmierz jaki prąd pobiera laptop w czuwaniu i po włączeniu na luzie.
  • Poziom 8  
    Niestety nie mam jak.
    Chodzi mi raczej o ustalenie czy ten nowy zasilacz był uszkodzony, czy raczej jest to jednak wina laptopa.
  • Spec od komputerów
    janinka2 napisał:
    więc kupiłam zamiennik przeznaczony właśnie do HP i Compaqa - firmy Qoltec.

To był błąd.
    Żadne zamienniki, tylko oryginał.
    janinka2 napisał:
    Czy mogę domagać się wymiany tego nowego zasilacza w ramach gwarancji?

Tak.
  • Poziom 8  
    Oryginalny padł mi po pół roku używania, a ponieważ komputer był mi potrzebny do pracy(nie miałam czasu na rozpatrywanie gwarancji) to kupiłam zamiennik firmy WhiteEnergy i miałam go ponad 5 lat. Aż do teraz nie było żadnych problemów, więc nie miałam powodów by nie ufać zamiennikom :|