Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel CA-64 Awaria szyny DT2 eksp.

27 Paź 2015 23:19 1191 7
  • Poziom 11  
    Witam,
    Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki systemu alarmowego firmy Satel zbudowanego z:
    centrala CA-64;
    do pierwszej szyny ekspanderów dołączony jest ekspander/podcentrala CA-64PP v1.3;
    do drugiej szyny ekspanderów dołączony jest ekspander/podcentrala CA-64PP v1.3 oraz ekspander CA64E v1.5.
    Na manipulatorze CA-64 świeci dioda "Awaria", w menu "Awarie" występuje komunikat "Awaria szyny DT2 eksp."
    Na wszystkich trzech ekspanderach diody LED które wskazują stan komunikacji z centralą świecą światłem ciągłym - czyli brak komunikacji z centralą.

Zakładając, że faktycznie uszkodzona jest druga szyna ekspanderów, czy centrala powinna uruchomić się i pracować prawidłowo z z pierwszą szyną?

Czy awaria jednej szyny ekspanderów powoduje zablokowanie pracy całej centrali czyli w efekcie również brak komunikacji po drugiej szynie?

Uszkodzona centrala czy ekspander? Jak to sprawdzić? Nie posiadam modułów na podmianę.

Wykonałem kilka pomiarów:
    1. Na zaciskach CLK i DAT wszystkich ekspanderów odłączonych elektrycznie od centrali jest napięcie około 12,5V,
    2. Na zaciskach ekspanderów dołączonych elektrycznie do centrali jest - na pierwszej szynie również około 12,5V natomiast na drugiej (tej na której system wykazuje awarię) jest około 3,5 V.
    3. Na zaciskach szyny ekspanderów centrali (DT1, CK1 i DT2, CK2) z dołączonymi ekspanderami -sytuacja jak w wyżej.
    4. Na zaciskach szyny ekspanderów centrali z odłączonymi ekspanderami -sytuacja jak w wyżej.
    Napięcia mierzyłem w stosunku do zacisków COM.

Według mnie, pomiary sugerują uszkodzenie szyny magistrali drugiej w centrali. Czy mam rację? Tylko dlaczego brak jest komunikacji na szynie pierwszej?
  • Testo

• Poziom 43  
    System nowy czy rozbudowujesz go, jakie adresy mają ekspandery, czy została przeprowadzona ich identyfikacja i są widoczne?
  • Testo
  • Poziom 11  
    System w tej konfiguracji był już używany. Właściciel twierdzi, że problem powstał po burzy. Adresy ekspanderów:
    na szynie 1 - 10
    na szynie 2 - 16 i 24

• Poziom 43  
    czubomar napisał:
    Właściciel twierdzi, że problem powstał po burzy

Jest to możliwe.
    Przepnij ekspandery na pierwszą szynę i sprawdź (wykonaj także dodatkowo identyfikację, wpierw odczytując ustawienia i zapisując je do pliku).
  • Poziom 11  
    Dzięki za zainteresowanie.
    Będę u Klienta jeszcze w tym tygodniu, dam znać co ustaliłem.

Pozdrawiam

• Poziom 43  
    Odepnij także wszystkie ekspandery, przeprowadź identyfikację, zapisz dane w pamięci FLASH i sprawdź czy zniknie usterka ekspanderów (wcześniej pobierz i zapisz na dysku dane centrali).
    Swoją drogą ciekawią mnie te napięcia na zaciskach DATA i CLK...
  • Poziom 18  
    Awaria szyny na 100 % . Też się łudziłem nie raz, lecz po tel. do satela wiedza ma = awaria szyny to awaria szyny i należy odesłać płytę CA do producenta lub wymienić na nową .
  • Poziom 11  
    Próba odłączenia ekspanderów i przeprowadzenia ponownej identyfikacji nie udała się :-(
    Podczas inicjacji identyfikacji system wyświetla komunikat o awarii szyny ekspanderów dt2 i niestety nic nie da się zrobic.
    Tak więc kolega fakerus ma rację, płyta główna nadaje się tylko do naprawy w serwisie Satela.