Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VBA Access 2003 - skrypt do zmiany nazwy pliku

zioals7 28 Paź 2015 15:44 588 8
  • #1 28 Paź 2015 15:44
    zioals7
    Poziom 8  

Witam
    Walczę z tematem od kilku tygodni, internet przeczesałem i nic :cry:
    Potrzebuję skryptu w VBA, który pozwoli zmienić nazwę pliku txt, na nazwę odczytaną z pliku tekstowego. Plik do zmiany ma zawszę nazwę 1.txt, a plik w którym jest nazwa do wykorzystania zawsze nazywa się nazwa_pliku_cala.txt.
    Dodam, że jestem na maxa noga w tych tematach. Może ktosiu chociaż naprowadzi mnie na temat, w jakim kierunku szukać.
    Pozdrawiam Zioals7

0 8
  • #2 28 Paź 2015 20:31
    -psiak-
    Poziom 32  

help for
    help ren

... z wiersza poleceń oczywiście.

0
  • #3 28 Paź 2015 20:55
    arekkrasnal
    Poziom 20  

Nie bardzo rozumiem jaki ma związek zamiana nazwy pliku tekstowego na nową z accesem?
    Ile pamiętam to zmiana nazwy pliku w wierszu poleceń to rename..
    Proszę o więcej informacji

0
  • #4 28 Paź 2015 21:12
    -psiak-
    Poziom 32  

Odpal dwa polecenia systemowych i po problemie.
    Bo alternatywą jest to:

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    z tym że to Name jest strasznie kapryśne, trzeba jeszcze dowalić konkretną ścieżkę.

0
  • #5 29 Paź 2015 09:51
    zioals7
    Poziom 8  

Dzięki za zainteresowanie :D, odnośnie co ma Access do zamiany nazwy pliku.
    Zamiana nazwy pliku jest to końcowy etap operacji na plikach txt, które wykonuje w Accessie. Jestem pewien, że to co zrobiłem w Access dało by się zrobić prościej, lepiej. Niestety nie mam takiej wiedzy i radzę sobie jak mogę. Zwieńczeniem tych operacji jest nazwa pliku, którą za pomocą Access exportuje do pliku txt.
    Chciałbym w Access zrobić przycisk z procedurą zdarzenia, za pomocą której nazwa umieszczona w pliku "nazwa_pliku_cala.txt" została by wykorzystana do istniejącego pliku o nazwie "1.txt".

Dodano po 10 [minuty]:

-Psiak- napisał kod ale nie do końca wiem co z tym zrobić ?
    Czy w linijce open mam podstawić ścieżkę do pliku ?
    Plik z nazwą do odczytania znajduje się w lokalizacji "c:\Users\Paweł i Wiola\Desktop\TCN+opisy\dod\nazwa_pliku_cala\nazwa_pliku_cala.txt", a plik do zamiany nazwy jest w lokalizacji "c:\Users\Paweł i Wiola\Desktop\TCN+opisy\dod\1.txt". Prosiłbym o łopatologiczne wytłumaczenie.

0
  • #6 29 Paź 2015 13:39
    -psiak-
    Poziom 32  

Łopatologiczne wyjaśnienie masz w dokumentacji, szukaj tam instrukcji na temat których masz pytanie.
    Jeżeli myślisz że ktoś będzie za ciebie pisać po kilka raz kawałki kodu (bo nie podajesz od razu pełnej informacji) lub będzie po kilka raz wklejać fragmenty z dokumentacji (bo nie wiadomo czego nie rozumiesz) to lepiej od razu porzuć wszelakie pomysły związane z programowaniem.

0
  • #7 29 Paź 2015 14:39
    zioals7
    Poziom 8  

Temat opisałem najlepiej jak potrafiłem, więcej info o co chodzi dopisałem.
    Dokumentację jak i internet przeszukałem, a dopiero potem zdecydowałem się na zadanie pytania na tym forum. Tak to jest, że dla jednych coś jest zrozumiałe dla innych nie. Rozumiem, że pomocy nie otrzymam :cry: od forumowicza -psiak-a, ale i tak dzięki za poświęcenie cennego czasu.

0
  • Pomocny post
    #8 29 Paź 2015 15:57
    arekkrasnal
    Poziom 20  

Na początek podpowiem w VBA otwarcie pliku to:
    Open "c:\Users\Paweł i Wiola\Desktop\TCN+opisy\dod\nazwa_pliku_cala\nazwa_pliku_cala.txt" For Input As #1
    Oczytanie linii z pliku to:
    Line Input #1 , NowaNazwa
    Zamknięcie pliku:
    Close #1
    Zamiana nazw to chyba jest tak:
    staraNazwa ="c:\Users\Paweł i Wiola\Desktop\TCN+opisy\dod\1.txt"
    ZmianaNazwa = "c:\Users\Paweł i Wiola\Desktop\TCN+opisy\dod\" & NowaNazwa
    Name staraNazwa As ZmianaNazwa
    To chyba tyle ;-)

0
  • #9 29 Paź 2015 16:57
    zioals7
    Poziom 8  

Wielkie dzięki :D .
    Działa tak jak chciałem, wreszcie po nocach nie będzie mi się śniło :D .

0