Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapadnięte zawieszenie w Tonsil 15/40/5.

kubek93.93 28 Paź 2015 18:40 693 13
 • #1 28 Paź 2015 18:40
  kubek93.93
  Poziom 8  

  Witam! Zakupiłem parę głośników w promocyjnej cenie jako nie używane ale leżące około 5 lat (głośniki jeszcze produkcji starego Tonsila - na czym mi zależało). Głośniki dotarły całe i faktycznie wyglądają jak nowe tylko jest jeden problem. Otóż cała membrana wraz z dolnym zawieszeniem jest hmm.. opuszczone w dół. Zawieszenie dole ewidentnie schodzi coraz niżej ok 4-5 mm i w porównaniu z fotkami nowych głośników górne zawieszenie wystaje też o te 4-5 mm mniej. Pytanie teraz co jest przyczyna tego? Przechowywanie go w pozycji leżącej przez tak długi czas? Czy może głośnik jest z drugiego gatunku? Bo na głośniku jest nadrukowana cyfra 2. No i najważniejsze pytanie czy to bd wpływać na jakość dźwięku i charakterystykę głośnika i jak można to naprawić? Czy po jakimś czasie użytkowania zawieszenia będą bardziej elastyczne i wrócą na swoje miejsce?

  0 13
 • #2 28 Paź 2015 19:17
  igor1516
  Poziom 22  

  kubek93.93 napisał:
  Zawieszenie dole ewidentnie schodzi coraz niżej ok 4-5 mm i w porównaniu z fotkami nowych głośników górne zawieszenie wystaje też o te 4-5 mm mniej.

  Schodzi w dol gdy wciskasz czy moze tyle zeszlo w porownaniu do zdjec?
  Stawiam raczej na zle przechowywanie glosnikow.

  0
 • Pomocny post
  #3 28 Paź 2015 19:31
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  kubek93.93 napisał:
  Pytanie teraz co jest przyczyna tego? Przechowywanie go w pozycji leżącej przez tak długi czas?
  Możliwe. Głośnik nie pracował a zawieszenie było przez ten cały czas poddawane (małej, ale jednak) sile wynikającej z ciężaru membrany, cewki itp. Chyba, że - czytaj dopisek z gwiazdką na końcu postu.
  kubek93.93 napisał:
  Czy może głośnik jest z drugiego gatunku?
  Nie spotkałem się z drugim gatunkiem głośników. Tym bardziej, ze takie odkształcenie dyskredytuje jego sprawność w ogóle.
  kubek93.93 napisał:
  czy to bd wpływać na jakość dźwięku i charakterystykę głośnika
  Oczywiście.
  W pozycji spoczynkowej cewka głośnika znajduje się na środku wysokości szczeliny magnetycznej obwodu magnetycznego. Jeżeli jest zapadnięta w szczelinie znajduje się jakiś fragment cewki - a przecież musi mieć ona możliwość drgań w OBIE strony. Zapadnięta nie może: RAz bo już jest w pozycji maksymalnego wychylenia w jedna stronę, a dwa, że środek wysokości cewki głośnika nie znajduje się na równi ze środkiem szerokości szczeliny.
  kubek93.93 napisał:
  jak można to naprawić?
  Najlepiej byłoby wymienić oba zawieszenia. Jest to jednak dość skomplikowane i jak nie masz "zręczności w palcach" może nie wyjść idealnie (konieczne jest uzyskanie idealnych wymiarów wklejanego zawieszenia dolnego, a poza tym... najpierw wypadałoby je odkleić od membrany i karkasu cewki - a jest to klejone żywicą, więc uszkodzić łatwo...). Wymiana całego układu drgającego może by i przyniosła pożądany efekt, ale tak czy inaczej nie zachowasz pełnej oryginalności (a chyba na tym Ci najbardziej zależało), no i nie unikniesz rozbebeszenia głośników...
  kubek93.93 napisał:
  Czy po jakimś czasie użytkowania zawieszenia będą bardziej elastyczne i wrócą na swoje miejsce?
  Użytkować nie radzę - można uszkodzić jeszcze bardziej; cewka może obijać się o dno magnesu i się trwale odkształcić. Można jedynie położyć go "do góry nogami" na jakiś czas - jak coś się zmieni - może dojdzie do siebie...

  *A tak na marginesie - może głośniki i nowe/nieużywane, ale przechowywane niewłaściwie pewnie. Były w oryginalnie zaklejonych kartonach? Bo jeśli nie, to mogły leżeć na membranie - górne zawieszenie wystaje poza kosz i pewnie na nim spoczywała cała (1kG) masa głośnika. Oryginalnie na krawędziach kosza były zakładane takie plastikowe zapinki/dystanse - były ?

  0
 • #4 28 Paź 2015 19:37
  kubek93.93
  Poziom 8  

  Nie bez naciskania. Na stałe jest tyle opuszczone w porównaniu do zdjęć. Też myślę że to jest przyczyna. Tylko teraz jak to naprawić? Próbowałem podłożyć kartonik i zostawić na noc. I było już prawie ok ale po 2 dniach wróciło z powrotem na swoje stare położenie. Będzie to wpływać na jakość dźwięku?

  0
 • #5 28 Paź 2015 19:48
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  kubek93.93 napisał:
  Będzie to wpływać na jakość dźwięk
  Po co ja ten elaborat pisałem?

  1
 • #6 28 Paź 2015 19:56
  kubek93.93
  Poziom 8  

  Własnie facet najprawdopodobniej przechowywał je bez tych dystansów. W skrócie pozostaje mi położyć je w taki sposób aby wróciły do oryginału albo po prostu je wyrzucić. Bo niestety za regeneracje nie mam co się brać. A zapytam przy okazji. Zakupiłem również od niego Vify dx25 i jedna sztuka ta męmbranke (nie kopółke ) miala delikatnie przybrudzona takim klejem?? Na szerokości 6-7 mm czy to też będzie miało spory wpływ na dźwięk? I czy można by było rozpuszczalnikiem przetrzeć taka membranę?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wybacz nie odświeżyłem strony i nie widziałem twojej odpowiedzi pisząc swoja.

  0
 • #7 28 Paź 2015 20:05
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  kubek93.93 napisał:
  czy to też będzie miało spory wpływ na dźwięk?
  Fabrycznie, czy też ktoś ingerował? Ja bym zostawił jak jest. Rozpuszczalnikiem można narobić szkód - albo zmieni kolor, albo się zdeformuje.

  0
 • #8 28 Paź 2015 20:13
  kubek93.93
  Poziom 8  

  Ciężko powiedzieć, to wygląda jakby dziecko oślinionym lizakiem go ubrudziło. Czyli temat Vify zamknięty. A co do Tonsila to mogę je zostawić na tydzień z podłożonymi kartonikami tak aby były w pierwotnym miejscu? Jeśli to nie pomoże będe musiał zakupić nowe głośniki które już ponoć nie grają zbyt dobrze.

  0
 • #9 28 Paź 2015 20:33
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Możesz. Byle byś tylko nie przesadził w drugą stronę... ;)
  Miałem kiedyś podobny problem z głośnikiem (nie pamiętam jakim, ale dość duży i ciężki był). Najpierw próbowałem ustawić go "do góry nogami na jakiś miesiąc - nie pomogło (przynajmniej nie zauważyłem) Zrezygnowany postanowiłem, ze mu wymienię zawieszenia jak kiedyś będzie okazja. Po kilku latach leżenia okazało się, że się "nawrócił". Co prawda zawieszenie skruszało (gąbka) ze starości i głośnik i tak trzeba było naprawiać, ale się nawrócił... :)

  0
 • #10 28 Paź 2015 21:43
  kubek93.93
  Poziom 8  

  Czyli jest nadzieja :) W takim razie zostaje tylko ta opcja.. Dzięki za pomoc :)

  0
 • #11 29 Paź 2015 20:28
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Miałem podobną sytuację w radzieckich głośnikach, z tym, że odkształcone były tylko dolne resory (bo górnych zawieszeń już nie było). Najpierw moczyłem je w acetonie z marnym skutkiem. Dopiero podgrzanie ich suszarką (oczywiście właściwie uformowanych, przyciśniętych od góry obciążnikiem) przywróciło im pierwotny kształt. Podgrzewałem kilka razy uważając aby nie przesadzić. W Twoim przypadku dochodzi jeszcze problem z odkształconymi zawieszeniami górnymi.

  0
 • #12 30 Paź 2015 04:56
  wkj
  Poziom 35  

  bratyslaw napisał:
  ... Dopiero podgrzanie ich suszarką (oczywiście właściwie uformowanych, przyciśniętych od góry obciążnikiem) przywróciło im pierwotny kształt. Podgrzewałem kilka razy uważając aby nie przesadzić.

  Ale głośnik rozbierałeś na części pierwsze?

  0
 • #13 31 Paź 2015 12:21
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Tak, oczywiście. W przypadku głośników kolegi możnaby spróbować wypchnąć membrany na zewnątrz np. podkładając coś pomiędzy kosz a membranę (np. gąbkę, szmatki) i potraktować zawieszenia suszarką. Może pomóc, ale może też zaszkodzić (np. zdecentralizować zawieszenie).

  0
 • #14 31 Paź 2015 15:19
  wkj
  Poziom 35  

  bratyslaw napisał:
  Tak, oczywiście. W przypadku głośników kolegi możnaby spróbować wypchnąć membrany na zewnątrz np. podkładając coś pomiędzy kosz a membranę (np. gąbkę, szmatki) i potraktować zawieszenia suszarką. Może pomóc, ale może też zaszkodzić (np. zdecentralizować zawieszenie).

  Miało by to sens, ale:
  odkleił bym kopułki, wsunął podkładki celem wycentrowania cewki a zarazem zblokowania jej i można podgrzewać.

  0