Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Windows 7 Asus R556L

28 Paź 2015 19:53 13755 15
  • Poziom 6  
    Cześć,
    Kupiłem ostatnio Asusa R556L i chciałem zainstalować windows 7 ultimate. Mój problem polega na tym, ze BIOS nie czyta mi tak jakby nic z płyty, chociaż w boot priorities mam ustawione to jako pierwszeństwo, próbowalem tez od razu po wlaczeniu komputera wcisnać ESC i wybrać jednorazowo napęd z plytki, co rowniez nie poskutkowalo. Do laptopa dodana zostala plytka ze sterownikami do windowsa 8.1 a ja próbuje zainstalować Windows 7 ultimate (nie wiem czy to jest wazne).
    Dodatkowo laptop jest wyposażony w Free DOS jak widac na zalaczonym zdjeciu. Probowalem klikac wszystkie trzy opcje i przy kazdej pojawilo sie kilka nowych linijek komend i nic wiecej. Mam nadzieje, ze swoj problem opisalem w sposob przejrzysty i zrozumialy. Dziekuje z góry za wszystkie odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Laptop posiada bios UEFI. Co oznacza aby zainstalować w tym trybie Windowsa 7 należy spełnić poniższe warunki:

- system musi być 64 bitowy
    - w Biosie wyłączone Secure Boot
    - w Biosie wyłączone Fast Boot podczas instalacji systemu

Najlepiej skorzystać z narzędzia "Rufus" i utworzyć bootowalnego pendrive'a z instalacją systemu. Wszystko będzie działać pod warunkiem, że obraz płyty Windowsa to pełna wersja systemu. Paczki typu AIO Windowsa 7 znalezione na necie nie zadziałają. Brak tam katalogu "efi" co uniemożliwia instalację w trybie UEFI.
  • Poziom 6  
    -System jest 64 bitowy
    -Secure boot jest wylaczone
    -gdzie moge znalezc opcje wylaczenia Fast Boot? (szukalem i nie znalazlem)
    -Czy musi to byc program Rufus czy moge po prostu zrobic bootowalnego pendrive w DOS za pomoca komend i recznie skopiowac tam windowsa?
    Zamieszczam zdjecia UEFI:
    Instalacja Windows 7 Asus R556L Instalacja Windows 7 Asus R556L Instalacja Windows 7 Asus R556L Instalacja Windows 7 Asus R556L Instalacja Windows 7 Asus R556L
  • Poziom 33  
    Czy ten system zawiera katalog "efi". Opcja fast boot nie występuje we wszystkich laptopach. Nie wiem jak w Asusach. "Rufus" to najlepszy program do robienia tego typu rzeczy. Najlepiej stworzyć nośnik instalacyjny (pendrive, dysk przenośny USB). Ustawienia jak na screenie poniżej. Po utworzeniu nośnika instalacyjnego należy podłączyć pod laptopa następnie wyłączyć laptopa. Potem odpalić i od razu wejść z Bios. Pierwsze urządzenie bootowalne powinno być ustawione na ten nośnik z przedrostkiem: "UEFI-XXX". XXX nazwa pendrive'a lub dysku przenośnego. Nie wiem jak w Asusach, ale w większości laptopów innych producentów tak to właśnie wygląda.
  • Moderator na urlopie...
    Wrzuć jeszcze zdjęcie opcji po rozwinięciu Secure Boot menu, po wyłączeniu Secure boot i zapisaniu zmian opcja Fast Boot powinno być widoczna w zakładce Boot. Oczywiście tak jak pisze kolega wyżej ta wersja BIOS może tej opcji nie mieć.
  • Poziom 6  
    A więc tak:
    1. Stosujac sie do rad mi danych, uzywajac programu rufus doszedlem do momentu gdzie zaczelo czytac z USB i jestem na etapie instalacji.
    2. Pojawil sie nowy problem widoczny na screenie.
    3. Plytke ze sterownikami posiadam ale sa kompatybilne tylko z Windows 8.1, da sie to jakos obejsc czy musze wykombinowac sterowniki pod win7?
  • Poziom 33  
    Z tym obrazem Windowsa jest coś nie tak. W Biosie AHCI włączone? Masz inny obraz systemu?
  • Poziom 6  
    Robilem programem rufus, wszystko bylo tak jak na screenie ktory dodales. Nie moge znalezc AHCI nigdzie, nie mam innego obrazu.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    damian19960 napisał:

Meldunek ten mówi o nie znalezieniu (braku) sterowników urządzenia i to właśnie w przypadku instalowania Windows 7.

Tutaj > https://www.youtube.com/watch?v=yBIqKs6gi2g , na początku podjętej instalacji systemu Windows 7 również występuje brak sterownika urządzenia.

A zatem w tym przypadku brano pod uwagę trzy możliwe przyczyny:
    1. Wersja instalatora Windows jest za stara do nowego komputera. Rozwiązanie - spróbować wykonać update instalki Windows.
    2. Uszkodzona instalka Windows 7 z powodu rys (zadrapań) na dysku. Rozwiązanie - wymień dysk DVD albo Instalatora.
    3. Ustawienia UEFI w BIOS (Instalacja USB). Rozwiązanie - uaktualnić UEFI w BIOS
    Jak widać - ten trop był właściwy. Bliższe informacje na ten temat są również tutaj > http://pcingredient.blogspot.com/2014/01/repa...or-windows-7-required-cddvd.html#.VjFhbytuWAY
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    damian19960 napisał:

Spróbuj podłączyć urządzenie USB do portu USB 2.0, jeśli podłączasz je do portu 3.0 może się to tak kończyć.
  • Poziom 6  
    Biorąc pod uwage wasze sugestie:
    1. Wlozylem USB do wszystkich mozliwych portow na laptopie
    2. Nagralem i zainstalowalem innego windowsa7 64 bit nawet zmienilem rozmiar jednostki alokacji na 16 kilobajtow
    i kazda proba okazala sie nieskuteczna, zastanawiam sie czy w ogole da sie nagrac windowsa 7 na tym laptopie czy nie lepiej sprobowac sciagnac i zainstalowac win10. Myslicie ze z win10 nie bedzie takiego problemu?
  • Poziom 6  
    Sprobowalem zainstalowac windowsa 10 i wyskakuje taki blad:
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Usuń obydwie partycji w tym okienku co Ci się pojawiło i stwórz nowe według własnego uznania. System sam zmieni na GPT.
  • Poziom 6  
    Pomoglo :)Dzieki wszystkim za pomoc, niech wam Bog w dzieciach wynagrodzi! :)