Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikator z wyświetlaczem na diodach LED

mi_ma 28 Paź 2015 20:20 4674 1
  • Identyfikator z wyświetlaczem na diodach LED

Wielu z nas musi w czasie pracy, konferencji lub różnego rodzaju imprez nosić zawieszony u szyi identyfikator. Niektórzy jednak potrafią być bardziej oryginalni niż korporacyjny HR i budują elektroniczne identyfikatory. Poniższy identyfikator to tak naprawdę przenośna tablica informacyjna. Jako wyświetlacz autor wykorzystał matrycę zbudowaną z 35 diod LED rozmieszczonych w układzie 5 na 7. Oczywiście autor mógł się zdecydować na gotową matrycę LED, ale miała ona według niego kilka wad. Gotowe matryce są zdecydowanie zbyt grube jak na taki projekt, a ich wymiar albo za mały, albo za duży na powierzchnię tych rozmiarów.
    Tak więc autor zdecydował się na samodzielne zaprojektowanie PCB i rozmieszczenie diod w taki sposób, aby jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń. Jak widać na załączonych zdjęcia PCB zostały wykonane ręcznie i może nie prezentują się jakoś niesamowicie, ale w dzisiejszych czasach pełnych gotowych modułów są już często taką rzadkością jak choćby zdjęcia wywoływane w domowej ciemni.
    Sercem zaprezentowanego identyfikatora jest mikrokontroler MSP430G2553. Podstawowy kod dla tego mikrokontrolera jest już dostępny na stronie źródłowej.

Identyfikator z wyświetlaczem na diodach LED Identyfikator z wyświetlaczem na diodach LED

Urządzenie zasilane jest z akumulatora pozyskanego ze starego, zużytego telefonu komórkowego. Jest on przymocowany na odwrotnej stronie identfikatora. Do pełni efektu brakuje tylko odpowiedniej obudowy z półprzezroczystym oknem, które ukrywałoby elektronikę pozwalając jednocześnie na odczytywanie znaków wyświetlanych na diodach. Ale być może w przyszłości autor zdecyduje się i na to. Póki co urządzenie wyświetla płynące napisy oraz pokazuje temperaturę odczytywaną za pomocą wbudowanego w mikrokontroler czujnika. Autor miał jeszcze w planach określanie poziomu naładowania akumulatora oraz wyświetlanie różnego rodzaju animacji. Niestety nie starczyło mu na to czasu, ponieważ swój identyfikator szykował na Maker Fest. Tam dzięki niemu zdobył w uznaniu BAdgeEr - identyfikator z wyświetlaczem na bazie elektronicznego papieru. Jak widać pomysłowa praca czasem popłaca.

Źródło http://rohitg.in/2015/10/22/OpenBadge/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 751, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.