Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki router z gigabitowym switchem?

bobi1326 28 Oct 2015 20:32 1326 10
    bobi1326
    Level 19  
    Witam,

Aktualnie posiadam internet od netii i kiepskiego (moim zdaniem) netia spota. Chciałbym router z gigabitowym switchem ale niestety nie stać mnie aktualnie na router VDSL (takie mam łącze). Poza tym za około rok zmieniam dostawcę na sieć kablową.

Zastanawiam się nad wyborem urządzenia. Pasuje mi np TP-LINK TL-WR1043ND ale znalazłem też Edimax BR-6478AC. Urządzenia w podobnej cenie jednak Edimax oprócz gigabitowego switcha jest dwuzakresowy i obsługuje ac. To duża różnica, a w cenie jej nie widać. Czy urządzenie Edimax'a jest gorsze jakościowo/wydajnościowo?

A może jeszcze jakieś inne propozycje?

Z góry dziękuję za pomoc :)
    Cr4sheR
    Level 12  
    Edimax wydajność sieci:

Standard N transfer pliku: 18.7MB/sec
    Standard A/C transfer pliku: 21.6MB/sec
    http://www.alphr.com/edimax/edimax-br-6478ac/32283/edimax-br-6478ac-review
    You will find that this will not work with some 2.4ghz wireless N adapters in laptops or desktops. tested with both Broadcom and Atheros chipset and neither worked correctly.

TP Link wydajność i opis: http://www.videotesty.pl/recenzja/1297/tp-link-wr1043nd-test-routera-dla-wymagajacych/
    luks212
    Level 8  
    Aby nie zakładać nowego tematu dla jednego pytania - zapytam tutaj.

Jaki polecają Państwo router z ADSL do sieci komputerowej złożonej z ok. 100 komputerów. Zależy mi na dużej przepustowości.
    m.jastrzebski
    Level 40  
    luks212 wrote:
    Aby nie zakładać nowego tematu dla jednego pytania - zapytam tutaj.

Jaki polecają Państwo router z ADSL do sieci komputerowej złożonej z ok. 100 komputerów. Zależy mi na dużej przepustowości.

Zdefiniuj duza przepustowosc. 10mbit, 100mbit? 1000mbit?
    luks212
    Level 8  
    Hmm, taka przy której, każdy komputer będzie miał szybki dostęp do Internetu bez opóźnień spowodowanych dużą ilością komputerów korzystających w tym samym czasie z tego samego łącza.
    m.jastrzebski
    Level 40  
    luks212 wrote:
    Hmm, taka przy której, każdy komputer będzie miał szybki dostęp do Internetu bez opóźnień spowodowanych dużą ilością komputerów korzystających w tym samym czasie z tego samego łącza.

Inaczej. Jakie masz ta lacze DSL? Jakiej predkosci.
    Najszybszy ten router dasz, to sie zapcha na DLSu.
    luks212
    Level 8  
    10 mb/s z Orange. Stałe łącze.
    m.jastrzebski
    Level 40  
    luks212 wrote:
    10 mb/s z Orange. Stałe łącze.

To nie duzo. Pewnie kazdy router Soho se da rade.
    Po co Ci w tym porty 1gbit, skoro z drugiej strony masz 100x wezsze gardło? Chyba ze przyszlosciowo, tudziez dla lokalnego ruchu po LAN.
    IMHO wez jakikolwiek solidny modem dzialajacy w trybie bridge, do tego przyslosciowy router ktory obluszy wiecej ruchu (100, 500mbit), dostosowany do tego co mozesz przewidziec. Na 100 kopmuterów i tak musisz to podlaczyc switchami. Moze warto rozwazyc router z portami na swiatlowod, zeby swiatłem polazcyc switche. Malo danych podajesz, wiec ciezko cos konkretnego doardzac.
    luks212
    Level 8  
    Może opiszę na szybko swoją sieć.

Główny router ADSL - jest to TP-LINK TD-W8951ND. Do niego jest podłączonych bezpośrednio lub pośrednio kilka switch'y oraz kilka routerów. Chodzi mi oto, aby główny router bez problemu obsłużył cały ruch w mojej sieci.
    m.jastrzebski
    Level 40  
    luks212 wrote:
    Może opiszę na szybko swoją sieć.

Główny router ADSL - jest to TP-LINK TD-W8951ND. Do niego jest podłączonych bezpośrednio lub pośrednio kilka switch'y oraz kilka routerów. Chodzi mi oto, aby główny router bez problemu obsłużył cały ruch w mojej sieci.

Router musi obsluzyc tylko ruch do internetu 10mbit/s. To bardzo mało.
    Reszte masz podlaczone do switch'a, ktory jest czescia tego urzadzenia. Chocbys miedzy 2 kopmuterami w sieci lokalnej przewalal duuuzo danych, to na sam router nie ma to wielkiego wplywu i jego procesor bedzie sie raczej nudził.

Wydaje mi sie ze nawet najtanszy router jak ten 10mbit to obsluzy. Reszte sieci lokalnej zbuduj na szybkich switach ale tak, zeby ruch do routera wchodził tylko 1 kablem. Zeby przez switch tego routera nie biegał ruch lokalny (jesli go masz!) Tyle. LAN bedzie chulał szybko i nie miał zupelnie wplywu na wyjscie na swiat.
    luks212
    Level 8  
    Dobra myśl z tym jednym kablem do routera. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.