Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare telewizory - Złom czy unikatowe podzespoły ?

28 Paź 2015 21:24 6399 6
  • Poziom 15  
    Witam Posiadam takie znaleziska za które od dłuższego czasu suszona jest mi głowa :D za "trzymanie złomu"

Zastanawiam się co można by z tych staroci wyciągnąć wartościowego/unikalnego oprócz Lamp elektronowych ?

Raczej nie są to jakieś białe kruki, a nie mam komu oddać oprócz złomiarzy miedzi rozbebeszającymi wszystko jak leci. A może jednak gdzieś to cisnąć w ciemny kąt niech leży ?

Lazuryt 102
    Stare telewizory - Złom czy unikatowe podzespoły ? Stare telewizory - Złom czy unikatowe podzespoły ?

Ametyst 1011
    Stare telewizory - Złom czy unikatowe podzespoły ? Stare telewizory - Złom czy unikatowe podzespoły ?

Radziecki Elektron 382 [kolorowy]

Oprócz tego mam Belwedera i stare radio lampowe AGA RSZ-50 ale wiadomo te nie do ruszenia :P

zdjęcia z neta
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    KrisPier napisał:

Zastanawiam się co można by z tych staroci wyciągnąć wartościowego/unikalnego oprócz Lamp elektronowych ?

Lazuryta i Ametysta, jeśli masz gdzie trzymać, to nie rozbierałbym na części pierwsze. Tym bardziej, że wyglądają na kompletne i w dobrym stanie. A o takie coraz trudniej. Poszukaj na nie jakiegoś kolekcjonera starych TV.

Elektrona to raczej oddałbym do utylizacji. Elementy bierne marnej jakości, może poza rezystorami MŁT a z czynnych to ewentualnie wyłuskałbym tranzystory wysokonapięciowe. Zostawiłbym sobie też głowicę ze względu na tranzystory w.cz. No i w miarę przyzwoity był jeszcze głośnik :D Poza tym nic unikalnego.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    Dzięki za odpowiedz, zdjęcia nie są moje. tylko poglądowe z neta "co tam siedzi" jednak z tego co u siebie widziałem u mnie wszystko jest kompletne obudowy nie rozwalone lub popękane w środku lampy itd. Więc na razie im odpuszczę.

Elektron tak jak przypuszczałem "jest za nowy" na jakikolwiek potencjał.
    Jeszcze raz dzięki za odpowiedz.
  • Poziom 35  
    Jak chcesz demontować możesz sobie też odzyskać transformatory wysokiego napięcia. Można wykorzystać do ciekawych zabawek (kula plazmowa, zabawa dużymi łukami elektrycznymi, drabinka Jakuba itd).

Skoro Elektrona spisujesz na straty, to trafko z niego nadaje się jak każde inne. :)

Do takiego transformatora wystarczy dobudować układ prostej przetwornicy, dla przykładu ten: http://teslacoil.pl/generatory-wysokiego-napi...rnica-mazzilliego-kompendium-wiedzy-t477.html
  • Poziom 22  
    Nie dewastuj Ametysta lub Lazuryta !!!
    Oba wyglądają bardzo dobrze.
    Wystaw w jakimś serwisie aukcyjnym - na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je odrestaurować i zachować. Może nawet znajdzie się chętny na elektrona.
    Szkoda rozebrać takie TV dla paru obecnie "śmieciowych" lamp, głośnika czy transformatora WN.
  • Poziom 32  
    Lampowych telewizorów można dziś używać zupełnie normalnie, i to bez dodatkowego osprzętu (dekoder, modulator, konwerter) gdy się ma kablówkę w domu. Takie sieci jak AsterCity lub Vectra rozsyłają także sygnał analogowy w tym część programów w paśmie III VHF (kanały 6÷12). Pozostałe kanały pakietu podstawowego przesyłane są w niższym zakresie kablowym, znajdującym się pomiędzy radiofonicznym zakresem UKF FM a pasmem III. można je odbierać po przestrojeniu wkładek kanałowych zakresu I (kanały 1 i 2) oraz II (kanały 3÷5) których obecnie telewizja nie wykorzystuje.
    Pod http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=15881&hilit=kablowca opisałem jak to można zrobić. Od tamtej pory używam wyłącznie tego telewizora. Co prawda byłem w sytuacji o tyle korzystnej, że trafił mi się przełącznik japoński z cewkami drucianymi. Mając wkładki z cewkami drukowanymi (jak w najpopularniejszych u nas przełącznikach serii TV67 i TV69) być może należałoby usunąć druk cewek całkowicie i zastąpić je cewkami nawijanymi drutem na karkasach z plastikowej rurki.
  • Poziom 15  
    Ja bym wziął ramkę z płytkami od Lazuryta i Ametysta.