Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka beko wmd 65125 - Nie startuje, kod błędu F08

hrBlack 28 Paź 2015 21:26 1653 8
  • #1 28 Paź 2015 21:26
    hrBlack
    Poziom 9  

Witam!
    Problem z pralką, model jak w temacie.
    Po uruchomieniu, wybraniu programu i naciśnięciu "start" zegar zaczyna odliczać czas (miga symbol ":"), przez parę sekund cisza i zaczyna migać dioda "start/pauza/cancel". Na tym się kończy. Nie wiem jak długo może trwać w takim stanie, doliczyłem do 30s...
    W trybie serwisowym pokazała kod błędu F08. Czy dotyczy to zaworu wody?
    Pralka nie pobiera wody, nic się nie załącza, nie słychać przekaźników ani pracy cewek - dosłownie cisza.

1 8
  • #2 28 Paź 2015 21:43
    Piotr2608

Poziom 37  

Failure to fill with water
    The washing machine will fail to fill leading to complaints that the program takes too much time, the program does not end, the machine will not fill with water or that the washing machine just drains and nothing else.

Check water valve
    Check anti flood system if fitted
    Check wiring
    Check water valve triac
    Check pump triac
    Check control PCB

Między innymi dotyczy zaworu wody, triaka zaworu wody, triaka pompy spustowej, aktywnego systemu zapobiegającemu zalaniu oraz samego modułu.

0
  • #3 28 Paź 2015 21:57
    hrBlack
    Poziom 9  

Znalazłem też ten opis kodu błędu, ale dotyczy on bodajże modeli WMA i jest oznaczony symbolem E08 - choć pewnie to bez większego znaczenia. Wolałem się upewnić.
    Systemu ochrony przed zalaniem na pewno nie ma, a czy przy awarii pompy nie pobierałaby wody mimo to?
    Przycisk zasilania nie zawsze "zaskakuje", tzn. trzeba kilka razy wcisnąć, aby "udało" się włączyć pralkę. Może mieć to związek z awarią modułu i tam zacząć poszukiwania?

1
  • #4 28 Paź 2015 22:09
    Piotr2608

Poziom 37  

Nienawidzę pralek Beko - tu nic do końca nie jest oczywiste nawet kody błędów. Serwisanci Beko też nie ogarniają tematu - za dużo wersji pralek w obrębie tego samego modelu.

Najpierw proponuję sprawdzić moduł pod kątem zimnych lutów, napuchniętych kondensatorów, potem sprawdzić napięcie na elektrozaworze - to tak na początek.

1
  • #5 28 Paź 2015 22:25
    hrBlack
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź!
    Zrobię jak radziłeś i dam znać co i jak.
    Wcześniej, od ok. 2 miesięcy wstecz zdarzało się, że pralka podczas pracy "zawieszała się" - pauzowała automatycznie podczas płukania i po interwencji w guzik "start" ruszała dalej. Więc nadal wskazanie na zawór lub moduł.
    Pozdrawiam!

0
  • #6 29 Paź 2015 00:44
    Kubus1842
    Poziom 14  

Niedawno miałem podobny przypadek, winna była blokada drzwi.

2
  • #7 29 Paź 2015 21:08
    hrBlack
    Poziom 9  

Rozkręciłem dziś moduł, obejrzałem, okopcony scalak oznaczony jako IC200, nie wygląda na spalony. Kondensatory wszystkie wyglądają dobrze. Sprawdziłem drożność połączenia hydrostatu z bębnem.
    Po skręceniu, (niczego nie wymieniałem) pralka zgłosiła błąd F07. Po skasowaniu błędu i ponownym uruchomieniu w trybie serwisowym wyświetlacz wygasa w momencie gdy powinien pokazać kod błędu. Po skasowaniu ponownie wyświetla pozostałe wartości. Pralka nie startuje również w trybie testowym.
    Jutro wzywam serwisanta - przeliczyłem się.

0
  • #8 29 Paź 2015 21:31
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 13 Maj 2016 20:32
    hrBlack
    Poziom 9  

Jak sugerowali koledzy - winna była blokada drzwi. Pralka działa jak dotąd bez zarzutu.
    Zamykamy!

0