Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[3 500] Lenovo y50 dla laika?

kkk18 28 Oct 2015 21:28 483 2
    kkk18
    Level 2  
    Witam,

Planuję kupno pierwszego laptopa w życiu, więc siłą rzeczy jestem w tym temacie zielony, także proszę o wyrozumiałość. Przeczytałem chyba z kilkaset opinii i różnych artykułów. Na ich podstawie mój wybór padł na Lenovo y50-70. Tylko mam problem z odpowiednim doborem podzespołów: wyborem procka (i5 czy i7), karty grafiki (gtx860m czy gtx960m), ilości pamięci (4gb czy 8gb) i twardego dysku. Proszę o pomoc w tym temacie i podaje kilka ważnych uwag i pytań:

1. Kwota do wydania to 3500 zł z tolerancją 100 zł, góra 200zł.

2. Najważniejsze dla mnie żeby znaleźć najlepszy stosunek jakość - cena. Nie chcę dopłacać kilka stów więcej jeśli wydajność ma skoczyć niewiele.Laptopa będzie używał laik więc żadne dodatkowe bajery niezauważalne dla zwykłego śmiertelnika nie są potrzebne.

3. Laptop przeznaczony przed wszystkim do internetu i trochę rzadziej do gier.

4. Czy na rynku w tej cenie obecnie jest coś lepszego? Warto dopłacić do Lenovo y70-70 czy różnica wydajności nie warta dopłaty?

5. Czy podkładkę chłodzącą kupować od razu czy poczekać i zobaczyć jak sprzęt będzie się spisywać?

6. Na płytce mam jedynie starego, poczciwego XP. Czy muszę kupić szystem razem z laptopem czy jest opcja kupna laptopa z już zainstalowanym systemem bez kupna płytki?

7. Chcę kupić laptopa w sklepie stacjonarnym (woj. śląskie), z tego względu, że nie chce mi się później użerać przez internet w razie serwisu. Proszę więc o podanie jakiś sensownych ofert sklepowych jeśli to nie problem. Mogą to być zarówno większe sklepy typu Media Markt, Euro RTV AGD, Neonet, itp. jak i jakieś mniejsze sklepy.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.
    dt1
    Admin of Computers group
    kkk18 wrote:
    mam problem z odpowiednim doborem podzespołów: wyborem procka (i5 czy i7), karty grafiki (gtx860m czy gtx960m), ilości pamięci (4gb czy 8gb) i twardego dysku.

Witaj. Jeśli to nie ma być sprzęt do gier (a laptop do gier i tak się mało nadaje) to może być I5. Z kartami, które podałeś nawet przy I5 będzie niezły piekarnik pod obciążeniem, więc raczej bym czegoś takiego nie kupił (do gier brałbym stacjonarny, do internetu i multimediów brałbym coś zdecydowanie zimniejszego i przyjemniejszego w użytkowaniu).

Przy nastawieniu na aplikacje 4GB będzie w zasadzie starczyć, ale że RAM jest teraz tani to można i 8GB od razu kupić, na pewno nie zaszkodzi. Co do twardego dysku zdecydowanie szukałbym czegoś z SSD w okolicy 240-256GB, na system i podstawowe programy spokojnie starczy, a pracuje się zdecydowanie lepiej na komputerze wyposażonym w SSD.

kkk18 wrote:
    5. Czy podkładkę chłodzącą kupować od razu czy poczekać i zobaczyć jak sprzęt będzie się spisywać?

Nie kupować wcale... Przeczytaj sobie świeży temat z wczoraj, bo ten mi pierwszy przyszedł do głowy - inny użytkownik kupił laptopa w mocnej konfiguracji (zbliżonej do tej, którą podałeś) i się przegrzewa. Podkładka nie bardzo pomaga, co jest oczywiste w takim przypadku ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3107723.html
    Trochę szkoda, bo drogi laptop, a użyteczność z wsadzonych do niego podzespołów robi się ograniczona... :)
    kkk18 wrote:
    6. Na płytce mam jedynie starego, poczciwego XP. Czy muszę kupić szystem razem z laptopem czy jest opcja kupna laptopa z już zainstalowanym systemem bez kupna płytki?

Jak Ci wygodniej. Są laptopy z preinstalowanym systemem, są też takie bez systemu, gdzie trzeba system dokupić osobno. Są wreszcie firmy, które sprzedają laptopa bez systemu z doinstalowanym przez siebie systemem i z oryginalną płytą. Ja wolę opcję laptopa bez systemu - po pierwsze mam jakikolwiek wybór systemu (mogę zdecydować, czy chcę 7, 8.1 czy 10 czy cokolwiek innego), a do tego po zainstalowaniu takiego systemu z oryginalnej płyty nie mam całego syfu, który producenci laptopów usilnie pakują na laptopy (30 dniowe programy typu office, 30 dniowe antywirusy i dużo innych zbędnych). Do tego mam płytę, więc nie muszę wypalać płyt recovery i po awarii dysku, jeśli wymieniłbym go samodzielnie, instaluję system bez przeszkód. Same plusy.

kkk18 wrote:
    7. Chcę kupić laptopa w sklepie stacjonarnym (woj. śląskie), z tego względu, że nie chce mi się później użerać przez internet w razie serwisu.

Gdzie byś go nie kupił i tak reklamacje będziesz załatwiał bezpośrednio u producenta, a nie u sprzedawcy, więc czy przepłacisz w lokalnym sklepie, czy kupisz w internetowym - dalsze procedury będą dokładnie te same. Więc może warto jeszcze się nad tym chwilę zastanowić, jest sporo szanowanych sklepów internetowych, gdzie laptopa dostaniesz pewnie nieco taniej niż w pierwszym z brzegu markecie.

Ze sklepów, które mogą Cię zainteresować:
    x-kom.pl - mają dwa salony w Częstochowie, możliwość odbioru osobistego
    morele.net - mają odbiór osobisty w Katowicach
    agito.pl - odbiór osobisty w Katowicach lub Częstochowie
    I wiele innych...
    fiend_
    Level 43  
    Kumpel kupił y50- i już sobie pluje w brodę, bo miejsce na dysk jedno, a sshd spowalnia resztę laptopa. Za i7 Quad, 16gb i chyba matryce uhd dał 3800. Tylko co po tym uhd, jak 960m nie wszystko na max pociągnie w fhd... Ja bym był za stacjonarnym bo to już będzie bardzo mocna jednostka.