Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedłużka do uchwtu anteny bramy przesuwnej

zapiter 29 Oct 2015 11:47 2376 5
    zapiter
    Level 10  
    Witam,

Od razu na wstępie chciałbym potwierdzić, że używałem przycisku "szukaj" :D

Chciałbym poprawić komunikację miedzy pilotem a bramą poprzez podniesienie anteny nieco wyżej ponad mur ogrodzenia. Niestety mur trochę zasłania antenę.

Standardowa brama Wiśniowskiego z silnikiem w słupku i anteną wypuszczoną ze słupka w miejscu przewidzianym fabrycznie.

Niestety mam podjazd pod go2re i ponad murkiem wystaje w zasadzie może 5cm anteny:

I teraz do sedna. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się może z czymś co można wkręcić pomiędzy uchwyt kątowy anteny a samą antenę. Musiałby to być chyba jakiś kabel ekranowany z gwintowanym otworem z jednej strony i gwintem wystającym z drugiej zalany w jakimś tworzywie. Coś jak na zdjeciu niżej zamiast trzymanego przeze mnie w dłoni rysika

W żadnym sklepie nikt o czymś takim nie słyszał . Od biedy sam zrobię, ale może są jakieś ładne czarne, "firmowe"...

Czy widział ktoś takie cudo?

Pozdrawiam,
    Piotrek
    User removed account
    User removed account  
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    Możesz też spróbować wydłużyć antenę (kupić dłuższą końcówkę i zastąpić).
    Te 17 cm które masz w tel chwili to antena ćwierćfalowa dla tej częstotliwości. Antena pełnofalowa to niecałe 67 cm, a półfalowa to trochę ponad 33 cm. Próbuj doświadczalnie w ww okolicach długości (kup dłuższą i skracaj co parę milimetrów).
    Wiem że trochę uciążliwe, ale tanie i skuteczne.
    zapiter
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za błyskawiczne wsparcie. Trochę się zainspirowałem, ale zrobiłem to po swojemu najprościej jak potrafiłem.

Okazało się, że trzpień w uchwycie kątowym anteny, na który normalnie nakręca się antenę też jest demontowalny (da się go wykręcić kluczykiem inbusowym). Po wykręceniu sytuacja jest taka, że w uchwycie i w antenie są nagwintowane otwory fi 6.

Rozwiązanie:
    1. Kupiłem pręt nagwintowany fi 6 długości 1m i dwie szerokie koszulki termokurczliwe (z czego jedna czarna - ostatnia w Casto w Bielsku :) )
    2. Owinąłem pręt jedną izolacją termokurczliwą zostawiając po 5mm gwintu z każdej strony
    3. Owinąłem pręt folią aluminiową (tak ze 4 warstwy)
    4. Owinąłem drugą (czarną) koszulką termokurczliwą (folia aluminiowa nie dotyka gwintu).
    5. Końcówki przy gwintach owinąłem czarną taśmą izolacyjną.
    6. Wkręciłem oryginalną antenę na "mój pręt", a następnie pręt do uchwytu.

Całość wygląda teraz jak elegancka czarna antena o długości ponad 1 metr, ale w zasadzie anteną jest sam oryginalny bat na końcu (w tej chwili jest zdecydowanie ponad murkiem o 1 metr wyżej niż był).

Czas wykonania: około godziny razem z podróżą do sklepu.
    Koszt: chyba poniżej 10 PLN

Testy zasięgu wypadły bardzo dobrze. Poprzednio z wewnątrz samochodu zasięg około 20m. Teraz spokojnie 50m (dalej zasłania mi bramę budynek stojący przy drodze). Jak jeszcze wymienię baterię w pilocie, to w ogóle będzie czad :twisted: !
  • Helpful post
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    Myślę, że mógłbyś uzyskać więcej docinając bata do długości pełnej fali czyli jakpisałem ok.67cm, ale jak dla Ciebie jest ok to nie kombinuj, bo jak przedobrzysz to będziesz musiał kupić jeszcze jeden pręt...
    zapiter
    Level 10  
    Zamykam - rozwiązanie opisane 2 posty wyżej. Dziękuję uczestnikom dyskusji.