Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak stworzyć własny serwer widoczny w sieci

GISek 29 Paź 2015 14:18 1815 9
  • #1 29 Paź 2015 14:18
    GISek
    Poziom 9  

Witajcie,

Chciałbym przy użyciu domowego laptopa postawić serwer, na którym mogłyby działać moje strony internetowe. Strony robiłem przy użyciu WordPressa - całkiem przyjemne narzędzie. Pytanie jak przygotować taki serwer krok po kroku.
    Co trzeba pobrać, jakie oprogramowanie zainstalować. Laptop posiada w chwili obecnej 8 GB ramu, Dysk SSD 128GB, system operacyjny Windows 10 home edition.

Za wszelkie informacje będę ogromnie wdzięczny

0 9
  • #2 29 Paź 2015 14:32
    askr
    Poziom 35  

Serwer www.
    Polecam albo windowsowy IIS (płatny), albo zianstaluj XAMPP - bezpłatne, w jednym pakiecie masz serwer www,, php oraz mysql.
    Do tego musisz wystawić porty 80 oraz 443 na zewnątrz - przekierować na swoim routerze.
    Jeśli masz stałe IP, możesz przekierować swoją domenę do tego ip, jeśli zmienne - musisz pokombinować.

0
  • #3 29 Paź 2015 14:35
    GISek
    Poziom 9  

Internet w chacie mam przez modem LTE Cyfrowego Polsatu w ofercie Smart DOM (modem zewnętrzny plus router z wifi).

Możesz poinstruować jak wystawić porty 80 oraz 443 na zewnątrz?:)

czy oprócz instalacji XAMPP trzeba wykonać jakąś zawiłą konfigurację?

0
  • #5 29 Paź 2015 14:47
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

GISek napisał:
    Witajcie,

Chciałbym przy użyciu domowego laptopa postawić serwer, na którym mogłyby działać moje strony internetowe. Strony robiłem przy użyciu WordPressa - całkiem przyjemne narzędzie. Pytanie jak przygotować taki serwer krok po kroku.
    Co trzeba pobrać, jakie oprogramowanie zainstalować. Laptop posiada w chwili obecnej 8 GB ramu, Dysk SSD 128GB, system operacyjny Windows 10 home edition.

Za wszelkie informacje będę ogromnie wdzięczny

A cyfrowy polszmat to chodziaz Ci daje zewnetrzne IP? Upewnij sie bo bez tego nie ruszysz.

Jesli tak, to kup sobie jakies rasbbery PI. Ono zuzywa ze 1-2W pradu, a strona internetowa to raczej powinna byc dostepna non-stop. Laptop zezre "ciut" wiecej energii, zobaczysz to w rachunku za prad. Zgaduje ze za kilka miesiecy zakup małego urzadzonka typu rasbery Pi Ci sie "Zwroci" w rachunkach za prad.

Zakladam ze to jakas mała prosta stronka informacyjna. Bo jesli przewidujesz na niej jakis duzy ruch, to szybko sie dowiesz co Poszmat rozumie przez "be limitu".
    Dodatkowo nie jestem pewien czy Ci polsat pozoli na ruch idacy do Ciebie na porcie 80, 433.

0
  • #6 11 Lis 2015 13:28
    empster
    Poziom 8  

Jak to mój nauczyciel mówi:
    Jeżeli sobie działa nasz internet do prostych czynności nie generujących ogromnego ruchu w sieci - jakiś Facebook, gierka itp, to nasze ip będzie (jeżeli jest zmienne) takie same przez długi okres czasu, czyli nie będzie rozłączać. Gdy zaś postawi na tym ip serwer w ciągu godziny zmieni się kilkukrotnie (rozłączenia). Ale to chyba dotyczy internetu od operatorów jak Netia, Orange?

0
  • #8 11 Lis 2015 14:04
    askr
    Poziom 35  

empster napisał:
    Jak to mój nauczyciel mówi:
    Jeżeli sobie działa nasz internet do prostych czynności nie generujących ogromnego ruchu w sieci - jakiś Facebook, gierka itp, to nasze ip będzie (jeżeli jest zmienne) takie same przez długi okres czasu, czyli nie będzie rozłączać. Gdy zaś postawi na tym ip serwer w ciągu godziny zmieni się kilkukrotnie (rozłączenia). Ale to chyba dotyczy internetu od operatorów jak Netia, Orange?

Co ma ruch doczynienia z rozłączaniem lub zmianą ip?

0
  • #9 11 Lis 2015 14:19
    drobok
    Poziom 28  

To prawo Murphy’ego :P Co ciekawe, w wypadku urządzeń z niższej pułki cenowej to faktycznie działa, router się dławi i łapie dc :) Większość dostawców kablowych zmienne ip przypisuje do mac karty sieciowej więc to działa tylko w netia / orange (utrata połączenia = zmiana adresu ip).

A co do tematu.
    Co do cp i ich ip to z tego co wiem trzeba sobie je wykupić. Ale lepiej zadzwoń i się zapytaj w bok

0
  • #10 11 Lis 2015 14:46
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Słabo wiesz więc nie "doradzaj". Cyfrowy Polsat nigdy nie oferował i nie oferuje IP z dostępem z zewnątrz. Zarówno dynamicznego jak i statycznego. Taką usługę można sobie wykupić w Plusie http://www.plus.pl/dla-firm/uslugi/publiczny-adres-ip W przypadku dynamicznego potrzebny no-ip lub DynDNS. Z innych operatorów publiczny IP dostępny w Orange, IP stały w ofercie dla firm za 15 zł netto. Dla indywidualnych można wnioskować o dynamiczny na APN vpn. Kiedyś dawali i to za darmo po uzasadnieniu jego potrzeby. T-mobile umżliwia publiczny IP dla firm. W Play ruch inicjowany z zewnątrz jest blokowany, brak możliwości publicznego IP.

0