Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie biegami silnika - jednofazowego pompy LFP 25/4 Solar przekaźnikami

29 Paź 2015 15:40 2520 10
  • Poziom 29  
    Witam,

Potrzebuje zmieniać prędkość obrotową silnika pompy co, typ podany w tytule postu. Dane znamionowe silnika oraz schemat uzwojeń i ich pomierzoną rezystancję przedstawiłem na dołączonym schemacie. Fabrycznie silnik posiada obrotowy przełącznik 3 biegowy, w którym można je ustawić ręcznie, co oznacza że pompa sterowana regulatorem ma stałą prędkość obrotową.

Zainstalowany sterownik nie posiada płynnej regulacji obrotów pompy. Posiada jednak dwa niezależne wyjścia przekaźnikowe 230V o obciążalności 0,7 A. Mogłyby one być wykorzystane do skokowej regulacji obrotów pompy po spełnieniu określonych warunków. Pompa ma generalnie pracować na I biegu, natomiast na początku pracy oraz po przekroczeniu określonej różnicy temperatury na biegu II.
    Moje pytania do specjalistów: Jak to zrobić?

Czy zaproponowany przeze mnie schemat rozwiązania, poprzez dodanie dodatkowego przekaźnika 4-stykowego jest prawidłowy?

Osobiście mam następujące wątpliwości:
    -Czy powinienem najpierw wyłączyć napięcie na silnik, a dopiero po określonym czasie przełączyć styki uzwojenia, co oznaczałoby konieczność wprowadzenia dodatkowego przekaźnika?
    - Czy wystarczy przekaźnik Relpol R4 obciążalność styków 6A oraz w jaki sposób można zabezpieczyć styki przekaźnika?
    -Czy powinienem wprowadzić separację galwaniczną uzwojenia przekaźnika PK3?

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Wg tego schematu PK1 i PK2 ma odpowiadać za załączenie odpowiednich biegów tej pompy? A PK3 od czego ma być ? Co to za sterownik o którym mówisz? Daj jakąś fotę tego "sterownika" jego wnetrza i na zewnątrz. Jeśli Cie rozumiem to chcesz sterować pompą - jej dwoma biegami. Czym będziesz wysterowywał przekaźniki PK1 i PK2? Zabezpieczyć je możesz łącząc cewkę PK1 przez zestyk NC PK2 i odwrotnie jest to klasyczne zabezpieczenie przed sklejeniem się zestyków.
  • Poziom 29  
    kamil12239 napisał:

"Wg tego schematu PK1 i PK2 ma odpowiadać za załączenie odpowiednich biegów tej pompy? A PK3 od czego ma być ? Co to za sterownik o którym mówisz? Daj jakąś fotę tego "sterownika" jego wnetrza i na zewnątrz. Jeśli Cie rozumiem to chcesz sterować pompą - jej dwoma biegami. Czym będziesz wysterowywał przekaźniki PK1 i PK2? Zabezpieczyć je możesz łącząc cewkę PK1 przez zestyk NC PK2 i odwrotnie jest to klasyczne zabezpieczenie przed sklejeniem się zestyków."

Przekaźniki PK1 i PKII stanowią wyjścia sterownika solarnego, przy których załączeniu podawane jest bezpośrednio napięcie 230V, i mogą być bezpośrednio użyte do sterowania np. dwoma pompami. Ja natomiast chcę tego sterownika i jego wyjść użyć do sterowania jednej pompy, ale dwoma jej biegami poprzez przekaźnik PK3, pytanie oczywiście czy jeden dodatkowy przekaźnik wystarczy. W analizowanym przypadku, wystąpi zatem sytuacja gdy PK1 może być załączony, a PK2 rozłączony, drugi przypadek gdy PK2 włączony a PK1 rozłączony oraz trzeci gdy oba wyścia sterownika (PK1 i PK2) będą załączone i będą podawać napięcie. Pytanie o zabezpieczenie styków dotyczy przekaźnika PK3.

Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Zapomniałem jeszcze dodać, że priorytet załączenia jest bieg II, w przypadku więc załączenia dwóch przekaźników PK1 i PK2, pompa powinna być załączona na biegu wyższym czyli II.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    NIe musisz dawać trzeciego przekąźnika tylko zrob jak mówiłem jeden zestk NC przekaźnika PK1 dajesz na cewkę PK2 i jeden zestyk NC Przekaźnika PK2 dajesz na cewkę PK1. Dzieki temu masz zabezpieczone przed sklejeniem sie styków i jednoczesnym załączeniem się dwóch biegów na raz. Zestyk NO przekaźnika PK1 wpinasz w I bieg a No PK2 w II bieg albo odwrotnie jak ma być II bieg pierwszy załączany.

Podaj mi też jaki to jest typ sterownika solarnego żebym mógł sobie go zobaczyć bo im więcej bede miał informacji o twoim układzie tym lepiej.
  • Poziom 29  
    Witam kamil12239.

Z twoich pytań, wynika że mój schemat nie jest jasny. Postaram się jeszcze raz wyjaśnić, że sterownik posiada wtyczkę oraz znajdują się w nim dwa przekaźniki z cewką na 12 volt DC, załączające bezpośrednio napięcie 230 volt AC, na np. pompy co o małej mocy, fizycznie wychodzą z niego 2 kable 3 żyłowe. Sterownik ma bezpiecznik wewnętrzny na 6A. Nie ma w nim listwy zaciskowej oraz nie ma miejsca w nim na jakieś dodatkowe elementy, w związku z tym musi to być dodatkowy moduł, proponuje moduł przekaźnikowy z cewką na 230 volt, aby zmniejszyć komplikację układu. Oczywiście proponowane przez ciebie rozwiązanie i zabezpieczenia styków wynikają z niejasności przedstawionego przeze mnie schematu, dlatego dołączam poprawiony rysunek.

Pozdrawiam

Sterowanie biegami silnika - jednofazowego pompy LFP 25/4 Solar przekaźnikami
  • Specjalista Automatyk
    Na obecnym schemacie są dwa biegi (jeżeli nie załączy PK1 lub PK2) to pompa stoi.
    Pk1 - 2 bieg
    Pk2 - 3 bieg?
  • Poziom 29  
    Witam pafciowaw,

pompa ma pracować jeżeli któryś z przekaźników sterownika (PK1 lub/i PK2) załączą się, w przeciwnym przypadku pompa powinna być wyłączona.

Załączenie PK1 powinno powodować włączenie silnika na I biegu, a PK2 priorytetowo na II biegu. Nie potrzebuje załączać biegu III, czyli największego przepływu. Na początku postu na schemacie uzwojeń silnika widać, w jaki sposób można byłoby włączyć bieg III.

Ale przyznaję CI rację, że źle zatytułowałem post, ponieważ powinienem w nim wskazać : Sterownie 2 biegami silnika -...., niestety są tam ograniczenia w ilości liter :D

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Zagadnienie to poruszane było też w innym temacie pod adresem https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2912454#2912454

Zgodnie z podaną tam informacją, sterowanie silnika innej pompy odbywa się przez przekaźniki w następujący sposób
    według
    pdarek2 napisał:
    Uruchomienie pieca : K1 załącza zasilanie pompki K2 w stanie spoczynku,
    gdy regulator tmp. załączy K2 pompka przejdzie w wyższy bieg i załączy Palnik.
    Po nagrzaniu K2 w stan spoczynku pompka na niższym biegu wychładza wymiennik
    w piecu a następnie K1 zostaje wyłączony {Grzanie zakończone}

Może ktoś podzieliłby się wiedzą, jakiego rodzaju przekaźniki tam zastosowano oraz jaka jest ich trwałość.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Przekaźniki do takiej pompki wystarczą 6-cio amperowe, pompka jest małej mocy więc powinno starczyć. Myśle że taki byłby dobry: FINDER 40.52.8.230.0000 - na pewno wytrzyma obciązenie no i jest niedrogi od 10-15zł + podstawka 12-18zł.

Wiemy że K1 ma odpalić pompe na 1 biegu i jak osiągnie jakąś tam temperature zadaną to ma załączyć K2 czyli bieg 2. Pytanie moje jest takie:
    Czy jeżeli mamy zadziałany K1 i osiągniesz temperaturę żeby załączyć K2 to czy wtedy K1 się wyłączy?

Mówiłem żeby dać namiary na ten sterownik jak bym wiedział co to jest to na pewno więcej mógłbym pomóc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    kamil12239 napisał:
    Przekaźniki do takiej pompki wystarczą 6-cio amperowe, pompka jest małej mocy więc powinno starczyć. Myśle że taki byłby dobry: FINDER 40.52.8.230.0000 - na pewno wytrzyma obciązenie no i jest niedrogi od 10-15zł + podstawka 12-18zł.

W jakim sklepie można go kupić w takich cenach co podałeś, bo ja znalazłem go po znacznie wyższej cenie!!!
    Po drugie, mam na stanie taki przekaźnik co podałem na początku, i na razie nie mam możliwości go wykorzystać do innych celów.

kamil12239 napisał:
    Wiemy że K1 ma odpalić pompe na 1 biegu i jak osiągnie jakąś tam temperature zadaną to ma załączyć K2 czyli bieg 2. Pytanie moje jest takie:
    Czy jeżeli mamy zadziałany K1 i osiągniesz temperaturę żeby załączyć K2 to czy wtedy K1 się wyłączy?

Nie. W tym przypadku oba przekaźniki będą załączone. Napisałem wcześniej, że wyjścia sterownika działać będą niezależnie, nie ma możliwości ich powiązania w sterowniku. rozłączanie odpowiedniego obwodu silnika i załączanie właściwego ma realizować dodatkowy moduł na podstawie napięcia 230V podawanego przez wyjścia sterownika.

kamil12239 napisał:
    Mówiłem żeby dać namiary na ten sterownik jak bym wiedział co to jest to na pewno więcej mógłbym pomóc.

Nie sądze. Warunki brzegowe zostały jasno określone. Sterownik nie został przygotowany do takiej roli, jednak po dokładnym przeanalizowaniu wariantów ustawień oraz odpowiednim ustawieniu parametrów można uzyskać podane na wstępie stany wyjść sterownika.

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Witam,

zmieniłem koncepcję sterowania pompą, stałe pozostało to że zmianę biegów silnika pompy dokonują przekaźniki. Pompa włączana jest na 2 biegu przez sterownik i przekaźnik 230VAC NO, a następnie po zadanym czasie ustawianym na wyłączniku czasowym z opóźnieniem, bieg 2 jest wyłączany i włączany bieg 1 przez przekaźnik 230VAC NO. Zastosowałem przekaźniki od kuchenki mikrofalowej. Całość w trakcie testów. Ciekaw jestem ile wytrzymają. Jak to wygląda w rzeczywistości, można zobaczyć w innym poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16484436#16484436 .