Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Samsung RC520] - Dwa dyski - dwa systemy na laptopie

przemek_2709 29 Paź 2015 18:40 1392 7
  • #1 29 Paź 2015 18:40
    przemek_2709
    Poziom 6  

Witam serdecznie,

Bardzo proszę o pomoc lub radę w poniższym temacie.
    Posiadam laptop Samsung RC520. Na dysku HDD 500GB miałem zainstalowany Windows 10 64-bit, oraz na drugiej 20GB partycji system Ubuntu 15.10 64-bit.
    Wszystko działało wyśmienicie, tzn. po wystartowaniu w GRUBie wybierałem system (Win10 lub Ubuntu).

Niedawno jednak postanowiłem dokupić dodatkowy dysk SSD - 120GB, który to włożyłem do laptopa jako główny dysk,
    natomiast stary (HDD 500GB) wsadziłem do dodatkowej kieszeni w miejsce napędu optycznego.

Tak więc mój aktualny stan dysków wygląda następująco:

Dysk 1 (SSD 120GB):
    -> partycja C: Windows 10 (zainstalowany na nowo)

Dysk 2 (HDD 500GB - w kieszeni zamiast napędu optycznego):
    -> partycja D: Windows 10 - stary system używany przed przełożeniem dysków
    -> partycja E: miejsce na pliki (zdjęcia, muzyka, filmy)
    -> partycja 20GB: Ubuntu - nie widoczne spod Windowsa

Gdy uruchamiam laptop, od razu bootuje się Windows 10 obecny na głównym dysku SSD, po uruchomieniu w Mój komputer widoczne są partycje z drugiego dysku HDD ze starym systemem oraz plikami.

Problem polega na tym, że podczas rozruchu nie jest brany pod uwagę drugi dysk. Nie jest też widoczny w Boot menu (widoczny jest jedynie dysk SSD).
    Stary system z drugiego dysku HDD jest od usunięcia (trzymam do jeszcze tylko do ewentualnego przekopiowania potrzebnych plików i konfiguracji).
    Ubuntu też może być zainstalowane od nowa. W zasadzie chciałbym powiększyć partycje na której się znajduje, więc raczej bez powtórnej instalacji sie nie obejdzie.
    Natomiast chciałbym osiągnąć stan w którym, posiadam 2 dyski na których znajduje się:

Dysk 1 (SSD 120GB):
    -> Windows 10 - dysk jako jednak partycja w całości przeznaczona na system

Dysk 2 (HDD 500GB - w kieszeni zamiast napędu optycznego):
    -> partycje (ok. 400GB) do przechowywania plików, dokumentów, myzyki, itp...
    -> partycja 2 (ok. 100GB): Ubuntu - jako drugi system

Tak więc, chciałbym posiadać dwa systemy (Win10 i Ubuntu) umieszczone na dwóch osobnych dyskach, oraz by przy uruchamianiu pojawiało się menu z wyborem systemu tak jak to było do tej pory.

Mój aktualny rozkład dysków przedstawiam na screenie:

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i porady.

Pozdrawiam,
    Przemek

0 7
  • #2 29 Paź 2015 19:26
    Argennto_1
    Poziom 33  

Musisz ponownie zainstalować Ubuntu po nowej konfiguracji dysków. Grub zastąpi Bootloader Windowsa na dysku SSD.

0
  • #3 29 Paź 2015 19:41
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie musi. Można 'wywołać' GRUBa via BOOTMGR albo prościej zainstalować GRUB w SSD MBR
    Wrzuć http://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/ na USB <- z niego wystartuj, jak znajdzie Ubuntu i załaduje to spod niego przeinstalować GRUB na SSD

0
  • #4 07 Lis 2015 00:14
    przemek_2709
    Poziom 6  

Witam ponownie,

wykonałem ponowną instalację Ubuntu.
    Niestety GRUB co prawda się podmienił, ale niestety nie widzi Windowsa,
    tzn. początkowo od razu uruchamiał się Ubuntu,
    następnie spróbowałem ponownej instalacji GRUB'a poprzez liveCD (użyłem do tego Boot-Repair-Disk),
    pomogło to tylko w tym, że teraz przy starcie laptopa pojawia się GRUB lecz niestety do wyboru pozostawało tylko Ubuntu.

Aktualnie więc nie mogę dostać sie do Windowsa.
    Dziwne jest to, że w biosie jako dysk do rozruchu ustawiony jest dysk SSD (z Windowsem) bez możliwości zmiany na ten drugi, tak więc teoretycznie wybierany jest dysk z Windowsem a i tak uruchamia się GRUB z dysku z Ubuntu, lecz nie widzi on Windowsa.

Mój aktualny wygląd partycji przedstawia się następująco:

Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź co mógłbym dalej zrobić w tej sytuacji.

---
    Przemek

0
  • Pomocny post
    #5 07 Lis 2015 14:28
    WojtasJD

OK, zainstaluj sobie Boot-Repair spod Centrum oprogramowania Ubuntu
    czyli naciśnij WinKey wpisz soft czy centrum (jak PL) i po wpisaniu hasła i wybraniu z menu Edycja -> Zasoby oprogramowania... -> |Inne oprogramowanie| -> [Dodaj...]

[Dodaj zasób] oprogramowania po wklejeniu: ppa:yannubuntu/boot-repair

jak dodasz to powinno się automagicznie odświeżyć, na liście powinien być adres do http://ppa.launchpad.net/yannubuntu/boot-repair/ubuntu/dists/wily/main/ (skoro masz Ubuntu 15.10 czyli Wily Werewolf) a w szukajce po wpisaniu boot-repair powinien być wynik i przycisk -> [Zainstaluj]

Po zainstalowaniu znowu WinKey: boot - klik Boot Repair
    będzie skanowanie, może zapytać czy SSD to dysk wymienny - odpowiadasz oczywiście, że nie.

Kliknij Opcje zaawansowane - na karcie |Lokalizacja GRUB| pewnie będzie domyślnie chciał umieścić GRUB na wszystkich dyskach więc kliknij opcję niżej -> sda
    [Zastosuj] i skopiuj i wklej do tego wątku adres do http://paste.ubuntu.com/ (z numerkiem) - tam będzie wynik wykonanych skryptów i zrestartuj sprzęt - jaki efekt...

0
  • #6 07 Lis 2015 17:06
    przemek_2709
    Poziom 6  

Dzięki za tak wyczerpujące wskazówki.

Jadnak w między czasie jeszcze trochę poszperałem i pobawiłem się z grubem,
    i wykonałem 2 dość trywialne komendy:

oraz

O dziwo, podczas updatu gruba wyszukał on Win10 i jest on teraz dostępny podczas uruchamiania.

Tak więc problem został rozwiązany.
    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc i wskazówki.

Dodano po 53 [minuty]:

Przy okazji chciałbym zapytać jeszcze o dwie sprawy:

Pierwsza:
    Po akcji związanej z updatem gruba okazało się, że niestety spod Ubuntu nie mogę podmontować żadnej partycji.
    Wyświetla się komunikat:

Druga:
    Z niewiadomych mi przyczyn na dysku HDD partycja z Ubuntu oraz partycja z danymi (z NTFS) spięte są razem w partycję rozszerzoną, tak jak to zostało pokazane na obrazku poniżej.
    I tu moje pytanie, czy jest możliwość w jakiś "nieinwazyjny" sposób usunąć tą partycje rozszerzoną? Tak aby nie utracić ani danych ani systemu?
    Rozkład moich partycji również został pokazany na rysunku poniżej.

[Samsung RC520] - Dwa dyski - dwa systemy na laptopie [Samsung RC520] - Dwa dyski - dwa systemy na laptopie

Będę wdzięczny za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #7 07 Lis 2015 19:18
    WojtasJD

Tak jak masz na komunikacie - można zamontować w trybie do odczytu albo 'przełącz' się na Windows i wyłącz hiberboot -> odptaszkuj Włącz szybkie uruchamianie (zalecane) w Panel sterowania -> Opcje zasilania -> Ustawienia systemowe -> Ustawienia zamykania systemu w sekcji Ustawienia zamykania.

Co do partycjonowania /dev/sdb to jest jakiś mały bałagan z kolejnością partycji w tabeli part. - pierwsza (od LBA 2048) jest jako sdb3 itd.
    sudo fixparts /dev/sdb
    i naciśnij kolejno p s w y

Rozszerzona zawiera dyski log. i nie rozumiem w czym Ci to przeszkadza - no ale jak chcesz to możesz zamienić logiczne na podstawowe - też za pomocą fixparts
    Po komendzie p - wypisanie tabeli partycji będzie taka kolumna pod tytułem "Can Be Primary" - do zamiany na podstawową -> r i podajesz numerek

BTW: nie za bardzo rozumiem o co chodzi z part. 105 MB na HDD (aktualnie /dev/sdb3) - 0xEF jako partycja wymiany?

0
  • #8 09 Lis 2015 00:35
    przemek_2709
    Poziom 6  

Dzięki za pomoc.
    Wszystko jest już ok.

A odnośnie tej partycji 105MB to zrobiłem na niej swap,
    ponieważ mam wystarczająco dużo RAM-u, więc nie potrzebowałem jej aż tak dużej.

0